AktualnościLesznowola

Minęły lata, a ja nie mogę zapomnieć…

Ławka niepodległości została ustawiona przed Urzędem Gminy Lesznowola jeszcze w grudniu 2018 roku, jednak jej uroczyste otwarcie nastąpiło dopiero w dniu 19 marca 2019 roku. Honorowym gościem wydarzenia był porucznik Janusz Kaźmierczak ps. „Janusz” uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz Armii Krajowej, mieszkaniec Magdalenki.

Nowoczesny sposób upamiętnienia historii

Ławka Niepodległości to nowoczesny sposób upamiętnienia historii i tradycji polskiej niepodległości. Ministerstwo Obrony Narodowej tworząc program kierował się przede wszystkim poczuciem, że żyjemy w XXI w., a pomniki upamiętniające bohaterów, muszą to odzwierciedlać. Siedząc na ławce, każdy z nas będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju. Ta stojąca przed budynkiem Urzędu Gminy Lesznowola, ławeczka odtwarza wspomnienia wojenne – Janusza Kaźmierczaka ps. „Janusz”, uczestnika Powstania Warszawskiego, żołnierza Armii Krajowej, mieszkańca Magdalenki.

Wzór dla młodzieży

– Nie wszyscy Państwo wiedzą, że nasz honorowy gość jest mieszkańcem naszej gminy, od zawsze mieszka w Magdalence. Porucznik Janusz Kaźmierczak jest żywą historią tamtych dramatycznych dni. Jest wzorem dla nas wszystkich, a szczególnie dla młodego pokolenia. Z całego serca dziękujemy, że zechciał pan nas zaszczycić swoją obecnością i również za to, że zechciał pan podzielić się swoimi refleksjami, wspomnieniami. Życzymy panu nieustającej wiosny w sercu – prezentowała sylwetkę porucznika Janusz Kaźmierczaka ps. „Janusz”, wójt gminy Lesznowola, Maria Jolanta Batycka-Wąsik.

Wójt Gminy Lesznowola i Przewodnicząca Rady Gminy Lesznowola z honorowym gościem Januszem Kaźmierczakiem „Janusz”.

Porucznik Janusz Kaźmierczak nie krył swoje wielkie wzruszenia uroczystością i prezentami, które otrzymał z rąk wójt Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik.

– Nie potrafię wyrazić swojej wielkie wdzięczności, że zostałem tak pięknie wyróżniony. Jestem wzruszony, że został utrwalony mój głos. Jestem reprezentantem tych, którzy tutaj walczyli. Tych, których już z nami nie ma… Tych, którzy narażali siebie i swoje rodziny, walcząc na terenie gminy w konspiracji, a później w Powstaniu Warszawskim. To są naprawdę wielkie wydarzenia z naszej historii, które utkwiły w mojej pamięci. Chciałbym, żeby ta pamięć przechodziła na dalsze pokolenia. Żeby nikt nie zapomniał o tym co minęło, a co jest skarbem naszego narodu – mówił podczas sesji Rady Gminy Lesznowola, porucznik Janusz Kaźmierczak ps. „Janusz”.

Pamięć

– Historia to świadek dziejów, źródło prawdy, życia, pamięci, mistrzyni życia, piastunka przeszłości i zwiastunka przyszłości – pisał rzymski historyk Tytus Liwiusz. Dlatego tak ważne jest kultywowanie pamięci o naszych bohaterach, o historycznych wydarzenia, które miały miejsce w naszej najbliższej okolicy.

– Czas szybko ucieka i szybko z pamięci uciekają wspomnienia. Dlatego tak ważne są tradycje niepodległościowe, które są pięknie kultywowane i eksponowane, jak choćby ta ławka pamięci. Ale także bardzo ważna jest cała działalność, która jest co roku prowadzona przez gminę Lesznowola: Rajd Rowerowo-Pieszy – „Szlakiem naszej historii”, czy uroczystości związane z rozstrzelaniem naszych bohaterów narodowych z Pawiaka. To są niby niewielkie rzeczy, ale rzeczy, które kultywują nasze tradycje niepodległościowe – przypominał porucznik Janusz Kaźmierczak ps. „Janusz”.

Ławka niepodległości pod Urzędem Gminy Lesznowola.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *