AktualnościLesznowolaNa luzie

Zakładowy park

Na VI sesji Rady Gminy Lesznowola podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na odpłatne nabycie na rzecz Gminy Lesznowola prawa użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków nr 22/3, położonej w obrębie Zakłady Zamienie. Działka, którą za 20 tys. zł zamierza kupić gmina, ma powierzchnię 6000 m kw., i jest położona między ulicą Zakładową i Waniliową.

Czy powstanie park?

Mieszkańcy Zamienia walczą o to, aby na terenie ich miejscowości powstał park z prawdziwego zdarzenia. Jednak warto w tym miejscu przypomnieć, że ta walka, którą toczą mieszkańcy, dotyczy całości terenów „Zakłady Zamienie”, które mają wielkość – 22,7 ha. Działka, o którą stara się gmina Lesznowola, ma zaledwie 2,7% całej powierzchni terenów „Zakłady Zamienie”.

– Cały teren zadrzewiony w Zamieniu, jaki jeszcze pozostał i który chcemy uratować, ma 22,7 ha, zatem 6000 m kw. to tylko 2,7% jego powierzchni. Działka na swoim terenie ma niedawno uschnięte drzewo — pomnik przyrody, dwa stawy, budynek dawnego spichlerza wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków i niewielki obszar bardzo cennego starodrzewu. Cześć obszaru działki niestety pokryta jest hałdami ziemi, żwiru i wylewkami zbędnego betonu z pobliskiej budowy. Cieszymy się bardzo, że działka stała się własnością gminy, mieszkańców, lecz liczymy na to, że to tylko początek w odbudowie parku w takich granicach, w jakich wciąż jeszcze istnieje – mówił Robert Tyszek, mieszkaniec Zamienia.

Na duże zniszczenia na działce, zwracał uwagę na sesji Rady Gminy Lesznowola, sołtys Zamienia – Mieczysław Walczak.

– Bardzo walczyłem o ten teren i ten teren jest na chwilę obecną dosyć zdewastowany, zniszczony – zauważał sołtys Walczak.

Zabrudzony staw na działce w Zamieniu

Własność gminy

Uchwała, którą podjęła Rada Gminy Lesznowola, pozwoli na nabycie zabudowanie nieruchomości na wieczyste użytkowanie i prawo do zarządzania tym obszarem.

Udało się wynegocjować cenę 20 tysięcy złotych plus VAT. Myślę, że jest to bardzo ważna sprawa dla społeczności lokalnej Zamienia. Teren ten będzie stanowił własność gminy i gmina będzie miała prawo do zarządzania tym obszarem – podkreślała w swojej wypowiedzi na sesji, wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik.

Słowa podziękowania po pozytywnym przegłosowaniu uchwały, skierował do radnych i do pani wójt, sołtys Zamienia, Mieczysław Walczak.

Chciałem w swoim imieniu i w imieniu mieszkańców bardzo podziękować – mówił na sesji Rady Gminy Lesznowola, sołtys Walczak.

Dwa stawy, spichlerz

Działka, którą zamierza zakupić gmina Lesznowola, znajduje się między ulicą Zakładową a Waniliową w Zamieniu. Na tym terenie jest zabytkowym spichlerz, a także dwa piękne stawy, które wymagają uprzątnięcia. Zresztą jako całość terenu… Mieszkańcy w zeszłą niedzielę urządzili sprzątanie podworskiego parku w Zamieniu, ale tylko ciągów pieszych i drogowych, które są własnością gminy Lesznowola. Reszta terenu jest własnością dewelopera „Zielone Zamienie”.

– Założenie jest takie, żeby uprzątnąć drogi, którymi się spaceruje, to dla korzystających z parku jest najważniejsze — a to są drogi gminne. Teren dewelopera pozostanie zaśmiecony – informował przed niedzielną akcją sprzątania, Robert Tyszek, mieszkaniec Zamienia.

Zaśmiecony teren Zakładów Zamieniu obok stawów

Gmina Lesznowola wykonała pierwszy krok do powstania parku z prawdziwego zdarzenia. Oby tylko gmina nie zapomniała o całym terenie podworskiego parku Zamienie. Bo działka, którą zamierza kupić gmina, jest tylko niewielką częścią całego kompleksu parkowego…

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *