AktualnościNa luziePiaseczno

Szkoła Podstawowa imienia Mieczysława Fogga

Drodzy Goście, dzisiaj 30 maja 2022 roku. Nasza Szkoła w Złotokłosie otrzymała imię Mieczysława Fogga. Dziękujemy Wam za to, że jesteście z nami w tym wyjątkowym dla nas dniu. Ufamy, że ten dzień, dzień przekazania szkole sztandaru i nadania imienia Mieczysława Fogga pozostanie głęboko w pamięci wszystkich obecnych na tej uroczystości, a szczególnie w sercach uczniów i całej społeczności szkolnej.

Sto lat pięknej historii

Jesteśmy tutaj, żeby spotkać się w wyjątkowej przestrzeni, w wyjątkowym momencie, w wyjątkowej Szkole Podstawowej, bo istnieje już ona od ponad 100 lat! Kiedy i gdzie zaczęła się jej historia? W ślad po odzyskaniu niepodległości przez Polskę i po zawierusze Polsko-Bolszewickiej wojny, w 1921 roku w wynajętej chacie w Szczakach. Dzieci rozpoczęły naukę w czterech oddziałach Szkoły Podstawowej. Musiały ze sobą przynosić: trzy, cztery złote, żeby opłacić koszty wynajęcia tego budynku. Od 1925 roku prowadzona jest kronika szkolna. Przedstawiono w niej ważne w tamtych czasach wydarzenia np. zakup pierwszej piłki nożnej, czy informacje o zabawie karnawałowej, która odbyła się przy skocznych dźwiękach harmonijki ustnej. Czas płynął…

W 1932 roku nastąpiło ważne wydarzenie, szkoła ze Szczak, została przeniesiona do Złotokłosu. Także funkcjonowała w wynajętym budynku. Dzieci przybywało… Dlatego społeczność podjęła decyzję, że zostanie zbudowana właściwa szkoła. W 1934 roku został wmurowany kamień węgielny, a w październiku 1935 roku dzieci mogły się uczyć już w dwóch salach, w nowym budynku, w nowej szkole. Budynek szkoły miał być rozbudowany, ale przeszkodziły w tym działania wojenne związane z II wojną światową. Obecnie budynek jest wykorzystywany, jako kotłownia Szkoły Podstawowej w Złotokłosie.

Czas drugiej wojny światowej (1939-1945), to okres bujny dla szkoły. Z wielu powodów… Po pierwsze na te tereny przybyło wielu Polaków przesiedlonych z terenów II RP włączonych bezpośrednio do III Rzeszy. W tych dwóch salach lekcyjnych szkoły, musiało się uczyć, aż 279 uczniów, miejscowych i tzw. przesiedleńców. Czas płynął… Wojna się zakończyła. A dzieci wciąż przybywało!

Od 1948 roku dzieci mogły się już uczyć w dwóch budynkach. Tym dotychczasowym, ale przede wszystkim w tym położonym kilometr dalej, koło kościoła, w budynku tzw. dworskim. Najpierw korzystano z dwóch sal lekcyjnych, a od 1954 roku korzystano już z pięciu sal. Po wojnie szkoła pracowała pełną parą i uczyły się w niej, nie tylko dzieci, ale także i dorośli. W zawierusze wojennej nie wszystkim udało się nabyć umiejętności pisania i czytania. Stąd też w roku szkolny 1959/1960, szkołę ukończyło 21 rodziców. W lat 60-tych dzieci, podobnie, jak dorośli pracowały w PGRze Wólka Pracka. I sadziły drzewa… W 1960 roku zostało posadzonych, aż 595 drzew. W szkole świętowano, oczywiście w rzeczywistości peerelowskiej, zupełnie inaczej, niż w II RP. W okresie dwudziestolecia międzywojennego dzieci obchodziły: rocznicę odzyskania niepodległości, uchwalenie Konstytucji 3 maja, czy wybuch Powstania Listopadowego i Styczniowego. W rzeczywistości peerelowskiej świętowano: rocznice wybuchu Rewolucji Październikowej, a nawet Dzień Armii Czerwonej i oczywiście 1 maja, czyli Święto Pracy. Czas płynął… Dzieci wciąż przybywało…

Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu ludzi pracujących w Społecznym Komitecie Budowy, na czele z dyrektorem Szkoły Podstawowej panem Jackiem Zachariaszem, została wniesiona nowa szkoła. Po zaledwie siedemnastu miesiącach budowy, w czasie kryzysu gospodarczego młodej i demokratycznej już III RP, w 1992 roku przed dziećmi, nauczycielami, rodzicami, swoje podwoje otworzyła nowa Szkoła Podstawowa w Złotokłosie z dwunastoma salami lekcyjnymi. A dzieci wciąż przybywało…

W 2001 roku została udostępniona nowa część szkoły tzw. skrzydło gimnazjalne. Z kolejnymi sześcioma salami lekcyjnymi. Było to związane z reformą systemu oświaty i utworzeniem gimnazjów. Mimo tego, dzieci wciąż przybywało… Żeby spełnić oczekiwania najmłodszych mieszkańców Złotokłosu, otworzono w 2014 roku oddziały przedszkolne. Trudno nie zauważyć, że Szkoła Podstawowa w Złotokłosie nadal jest w fazie niekończącej się budowy. Obecnie trwa budowa wielkiej, nowoczesnej hali sportowej. Cała społeczność szkolna czeka z wielką niecierpliwością na otworzenie nowe obiektu. O historii tej szkoły można by snuć opowieść przez wiele, wiele godzin… Warto pamiętać, że przez te wszystkie lata Szkoła Podstawowa w Złotokłosie wykształciła już tysiące wychowanków. A kolejni już podążają krokami swoich znamienitych przodków.

Nadać imię szkole

– Nadać imię szkole, to niejako ustalić jej tożsamość, zasugerować wartości, ważniejsze od innych… Nadać imię szkole, to także wskazać całej społeczności szkolnej: uczniom, nauczycielom, rodzicom, pewien autorytet w odniesieniu do ich działania. Dzisiejsza uroczystości jest ważna, bo w dniu 30 maja br. obchodzimy kolejne urodziny naszego patrona – Mieczysława Fogga. Wśród uczniów naszej szkoły, wiedza o naszym patronie była skrupulatnie przekazywana, w tych przekazach eksponowano wartości, które wyróżniały tę postać z tłumu, wskazując w ten sposób młodemu człowiekowi drogę rozwoju. Myślę, że właśnie po to ustanawia się patrona szkoły – mówiła podczas uroczystości nadania imienia Mieczysława Fogga Szkole Podstawowej w Złotokłosie, mgr Katarzyna Sobolewska, dyrektor szkoły.

Mieczysław Fogg „Ptaszek”, tak naprawdę nazywał się Mieczysław Fogiel, urodził się 30 maja 1901 roku w Warszawie i zmarł 3 września 1990 roku, również w stolicy – Jeden z najsławniejszych polskich śpiewaków, weteran wojny Polsko-Bolszewickiej i uczestnik Powstania Warszawskiego podczas, którego podtrzymywał na duchu powstańców i mieszkańców Warszawy, śpiewając w szpitalach, na barykadach i w schronach. Za udział w Powstaniu Warszawskim został odznaczony Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz Krzyżem Walecznych. Po wojnie za ratowanie Żydów został uhonorowany medalem i tytułem: „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Najbardziej rozsławiły go takie utwory, jak: „Tango milonga”, To ostatnia niedziela”, „Jesienne róże”, „Pierwszy Siwy Włos”, „Mały Biały Domek”. Po powstaniu Mieczysław Fogg zamieszkał w Złotokłosie i stał się legendą tej podwarszawskiej miejscowości. Podobno nawet przez krótki okres czasu prowadził w Złotokłosie własną kawiarnię artystyczną – Cafe Fogg. W 121 rocznicę urodzin legendy polskiej piosenki Mieczysława Fogga, Szkoła Podstawowa w Złotokłosie zyskała niezwykłego patrona, jako pierwsza w Polsce. A jako druga po Szkole Podstawowej nr 209 im. Hanki Ordonówny w Warszawie, uhonorowała wielkiego śpiewaka dwudziestolecia międzywojennego.

„Nie sztuką jest błysnąć, Sztuka trwać i nie znudzić się” – Mieczysław Fogg.

Foto: Dyrektor Katarzyna Sobolewska z nowym sztandarem szkolnym.
Foto: Podziękowanie dla dyrektor Katarzyny Sobolewskiej z rąk burmistrz Daniela Putkiewicza i wiceburmistrz Hanny Kułakowskiej-Michalak.
Foto: Głównym bohater uroczystości – Mieczysław Fogg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *