AktualnościNa luziePiaseczno

Szkaradna remiza

Na przełomie 2017 i 2018 roku Gmina Piaseczno we współpracy z Wyższą Szkołą Ekologii i Zarządzania w Warszawie rozpoczęła współpracę przy opracowaniu koncepcji dotyczącej zabytkowego budynku dawnej strażnicy OSP przy ul. Puławskiej, gdzie gmina planuje umieść m.in. nowoczesną galerię sztuki.

O wyborze przeznaczenia obiektu zdecydowały wyniki internetowej i facebookowej ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców. Większość z nich wskazywała, że dawna strażnica po przebudowie powinna pełnić funkcje związane z kulturą. Zgodnie z zaakceptowaną przez kierownictwo Urzędu Gminy i Miasta Piaseczno koncepcją, budynek dawnej strażnicy OSP obecnie przechodzi dużą metamorfozę. – Zależy nam na zachowaniu jego zabytkowego charakteru, ale jednocześnie chcemy stworzyć nowoczesny i funkcjonalny obiekt, który poprawi estetykę przestrzenną centrum miasta – mówił wówczas Daniel Putkiewicz.

Za budowę „Galerii Strażnica”, gmina Piaseczno zapłaci wykonawcy ponad 5,4 mln zł. Galeria będzie dedykowana sztuce współczesnej. Od strony ul. Puławskiej widzimy już zmodernizowany budynek dawnej strażnicy OSP, a za nim ukrywa się już nowa dwukondygnacyjna część zbudowana z żelbetonu, która wywołuje wśród mieszkańców wiele kontrowersji…

– Mamy dyskusje o „nowoczesnej” ulicy Puławskiej, o chlebie pozostawianym nad zalewem w Parku, kiedyś nazwanym „Balatonem”, wprowadzamy nowoczesną organizacją ruchu na piaseczyńskich ulicach. Ale ku mojemu wielkiemu zdumieniu i irytacji, nikt nie chce dyskutować o inwestycji u zbiegu ulicy Puławskiej i Jana Pawła II na tyłach odbudowywanej Remizy. Ten bunkier za grubą kasę, rośnie i rośnie, zasłania zabytkową, ale już niebędącą zabytkiem plebanię. Po części zabytkowy Ratusz i absolutnie zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Anny. To „coś” za dużą kasę, bo żelbet musi kosztować, to są drogie rzeczy… Ma upiększyć nasze miasto, tak, jak reorganizacja ruchu ma zlikwidować korki w mieście… Dla tych z Państwa skupionych na krawężnikach ulicy Puławskiej, Poniatówce, chlebie na brzegach Balatonu pragnę podzielić się z tym, co dzieje się nad naszymi głowami – zauważa, Jakub Jakubowski, piaseczyński społecznik.

Temat kontrowersyjnej budowy w centrum Piaseczna wrócił na ostatnim liveie burmistrza Daniela Putkiewicza. Jeden z mieszkańców uczestniczący w dyskusji zadał wprost pytanie: Co dalej ze szkaradą, która powstaje w centrum Piaseczna?

– Ten projekt był przygotowywany już lata temu, teraz go realizujemy. Trudno dyskutować o gustach, o połączeniu starej zabudowy z nową. Cieszę się, że powstaje nowy obiekt, że będzie przebudowywana przestrzeń wokół remizy. Na skwerku Jana Pawła II będą wreszcie drzewa, będzie więcej zieleni, dodatkowo będzie przejście za remizą do ratusza, do plebani, która obecnie jest również remontowana. Obecnie przygotowujemy się do kolejnego etapu remontu plebani, tak, aby remont zakończyć w przyszłym roku, łącznie z udostępnieniem remizy. A mam nadzieję, że instytucja kultury, którą wprowadzimy do obiektu, będzie kolejnym krokiem w kierunku rewitalizacji miasta. Ta budowa będzie realizowana zgodnie z projektem, z pozwoleniem na budowę. Cieszę się, że jest dyskusja o jakości przestrzeni publicznej w Piasecznie – podkreśla, Daniel Putkiewicz, burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

Galeria Strażnica powinna zostać oddana do użytku w przyszłym roku. Czy zyska sympatię mieszkańców Piaseczna? Tego dowiemy się po uroczystym otwarciu. Na razie budzi wiele kontrowersji…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *