AktualnościPiasecznoPowiat

Powiatowa Baza Wolontariatu

W powiatowej bazie wolontariatu możesz otrzymać, ale możesz także zaoferować: wspólne spędzanie czasu, wspólne wyjścia z domu, robienie zakupów, załatwianie spraw, korepetycje, organizowanie czasu wolnego. Wszystko jest możliwe, dzięki inicjatywie: „Powiatowa Baza Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego”. Obecnie w bazie jest 15 potrzebujących osób i 14 wolontariuszy oferujących swoją pomoc.

Edyta Banasiewicz – koordynatorka projektu
– Chciałam przedstawić Edytę Banasiewicz, cudowną, młodą osobę, która prowadzi naszą powiatową bazę wolontariatu. Edyta prowadzi ją fantastycznie! Jako powiat stworzyliśmy jej możliwości, a Edyta tej bazie nadała życie. Chciałabym, żeby sama o tym opowiedziała – przedstawiła sylwetkę Edyty Banasiewicz, Ewa Lubianiec, członek zarządu powiatu piaseczyńskiego.

– Wiem, że ta inicjatywa, jest bardzo potrzebna. Zwłaszcza osobom, które potrzebują wsparcia i bliskości drugiego człowieka. Nasza baza nie jest tylko spisem nazwisk. To jest przede wszystkim łańcuszek przyjaźni, który nawiązuje się pomiędzy danymi osobami. Obecnie w bazie mamy 15 osób potrzebujących i 14 wolontariuszy – mówiła Edyta Banasiewicz, koordynatorka powiatowej bazy wolontariatu.

Co zrobić, żeby zostać wolontariuszem?
Aby zostać wolontariuszem, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i wysłać go na adres mailowy: wolontariat@piaseczno.pl, lub umówić się na spotkanie z koordynatorem wolontariatu.

Osoby niepełnoletnie
Wolontariuszem może zostać osoba od 13 roku życia. Wolontariat świadczony jest na podstawie umowy zawartej pomiędzy: wolontariuszem a podmiotem na rzecz, którego będzie działał.
W przypadku osób poniżej 16 lat umowę w ich imieniu może zawrzeć rodzic lub opiekun prawny.
Osoby powyżej 16 roku życia, mogą zawrzeć umowę samodzielnie za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Zgoda musi być w formie pisemnej.

Dlaczego warto zostać wolontariuszem?
Wolontariat daje możliwość realizacji określonych zadań, pozwala na zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy, daje poczucie spełnienia, jest okazją do nawiązywania wielu ciekawych znajomości. Bardzo ważną korzyścią w pracy wolontariusza jest samorealizacja, możliwość wykazania się w działaniu.

Informacje dla potrzebujących pomocy
Osoby potrzebujące pomocy wolontariuszy, mogą zgłosić się poprzez wypełnienie formularza i wysłanie jego na adres: wolontariat@piaseczno.pl

Program dedykowany jest dla:
– opiekunów osób chorych, starszych, niepełnosprawnych, potrzebujących trochę wolnego czasu dla siebie.
– osób z niepełnosprawnością, potrzebujących pomocy w codziennym funkcjonowaniu oraz towarzystwa drugiej osoby.
– osób starszych.
– dzieci potrzebujących pomocy w nauce.

Anioły stróże
Do powiatowej bazy wolontariatu zgłaszają się ludzie w różnych wieku, dzięki temu panuje bardzo duża różnorodność, bo każdy oferuje to, w czym jest najlepszy.

– Imię: Adela (wiek: 33), miejsce i czas pomocy: Gmina Piaseczno – 1 lub 2 razy w tygodniu po max. 2 godziny. Oferowana pomoc: robienie zakupów, gotowanie lub spędzanie czasu wolnego, nauka malowania i rysowania. Chciałabym nauczyć swoje dzieci pomagania, dlatego idealnie byłoby, gdyby osoba potrzebująca pomocy lubiła małe dzieci, żeby mogły, przynajmniej czasem, mi towarzyszyć – napisała o sobie wolontariuszka Adela.

– Imię: Dorota (wiek: 57), miejsce i czas pomocy: godz. tygodniowo. Oferowana pomoc: korepetycje z języka polskiego i niemieckiego dla dzieci. Chcę oddać, to co kiedyś sama dostałam.

Dzięki powiatowej bazie wolontariatu już czterech wolontariuszy opiekuje się osobami potrzebującymi. A kolejni czekają już w kolejce na swoich aniołów stróżów. Nie pozwólcie im długo czekać!

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *