AktualnościLesznowolaNa luzie

380 metrów emocji

We wrześniu 2018 roku, mieszkańców Łaz zszokowała informacja o budowie siedmiu progów zwalniających na ul. Rolnej. Od tego czasu minęło zaledwie pół roku i znowu na roboty drogowe musiała wejść firma budowlana… Wszystko przez to, że progi zwalniające, które zainstalowano we wrześniu 2018 roku, zostały wykonane źle i niezgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Element bezpieczeństwa

Progi zwalniające stały się nieodłącznym elementem bezpieczeństwa lesznowolskich dróg. Poprzez ich budowę, lokalny samorząd chce zmusić kierowców do zmniejszenia prędkości, a tym samym do zwiększenia bezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu drogowego. Niestety jak to bywa w życiu, nie brakuje miejsc w gminie Lesznowola, w których progi zwalniające są wykonane źle i niezgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury…

Ulica Rolna – to dobry przykład

Na ul. Rolnej w Łazach usytuowano, aż siedem progów listwowych (od krawężnika do krawężnika) w odległości zaledwie 380 metrów… Samochody zwolniły, ale powstał kolejny problem, związany z kursującą na tej ulicy, komunikacją autobusową. Przepisy w tej mierze są bezwzględne…W przypadku, gdy na danej drodze kursuje komunikacja autobusowa, dopuszczone są wyłącznie progi wyspowe, tj. na tyle wąskie, by autobus mógł je wziąć „między koła”. Niestety wskutek zbudowania progów listwowych, autobusy linii uzupełniającej L-1 musiały hamować i to praktycznie do zera. Aby móc swobodnie i bezpiecznie przejechać przez progi zwalniające usytuowane na ul. Rolnej…

Wiosenna zmiana

Potrzebne było, aż pół roku, żeby Referat Dróg i Mostów Gminy Lesznowola podjął decyzję o przebudowie progów listwowych na progi wyspowe na ul. Rolnej w Łazach.

W dniu 25 kwietnia br. były prowadzone prace drogowe na ul. Rolnej i na ul. Słojewskiego w Łazach. Tego dnia przebudowano trzy leżące policjanty: jeden przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łazach, a kolejne dwa na ul. Rolnej za ul. Teatralną. Zapewne to nie koniec prac drogowych, bo są jeszcze do poprawy progi zwalniające, znajdujące się bliżej skrzyżowania z ul. Wirażową w Łazach II.

Nowy spowalniacz przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łazach

Te zmiany mają spowodować duże udogodnienia dla kierowców autobusów i będą stały w zgodzie z obowiązującym prawem. Pozostają tylko dwa pytania: ile to kosztowało? I czy trzeba było czekać, aż pół roku na przebudowanie spowalniaczy?

Autor: Kamil Myszyński

2 komentarze do “380 metrów emocji

  • Kto poniesie odpowiedzialność za zatwierdzenie i odbiór? Czy urząd gminy musi zatrudniać krewnych i znajomków zamiast fachowców? Jaki dureń zatwierdził i odebrał spowalniacze wyspowe na okolicznych ulicach? Ten ktoś powinien swoim autem jeździć 30 km/h po tych spowalniaczach i po kilkunasto razach auto nadawało by się do generalnego remontu zawieszenia.

    Odpowiedz
    • Kto beknie za krótkowroczność urzędniczą? Czy autobus jeździł tamtędy od wczoraj? Dlaczego nie przeprowadzono badania natężenia oraz specyfikacji ruchu? Aż 7 ?! Czy ktoś na głowę upadł?? Naprawdę tak grubymi nićmi ”wałki’ robicie?!

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *