AktualnościLesznowolaNa luzie

Gasnące głosy

W ostatnim czasie coraz częściej dociera do nas przykra informacja o śmierci kolejnego członka Armii Krajowej czy uczestnika Powstania Warszawskiego. Wraz z tymi ludźmi giną tysiące nieopowiedzianych historii oraz unikalne doświadczenia z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Dwóch studentów prawa i skandynawistyki Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu SWPS: Mateusz Skowron i Tomasz Banasik postanowili, zachować pamięć o naszych bohaterach. Ich celem jest publikacja książki pt. „Gasnące głosy”, zaczęli na ten cel zbiórkę na portalu PolakPotrafi.pl.

Historia to ich pasja

– Szeroko pojętą historią zajmujemy się od lat z zamiłowania. Zawsze interesowały nas autentyczne opowieści weteranów wojennych z okresu drugiej wojny światowej – mówią zgodnie Mateusz i Tomasz.

Niestety państwo polskie nie przeznacza środków na organizacje kombatanckie, które nie mogą z tego powodu wydawać własnych publikacji zawierających wspomnienia naszych bohaterów.

– W wyniku zaistniałem sytuacji, postanowiliśmy stworzyć oddolną inicjatywę, której celem jest publikacja książki, która będzie zawierała wywiady z żołnierzami Armii Krajowej. Nie przewidujemy wprowadzania własnej narracji. Celem publikacji ma być zachowanie pamięci o bohaterach, a nie uprawianie apologetyzmu powstań – zapewniali Mateusz i Tomasz.

Wyjątkowość książki będzie polegała na niekonwencjonalnych pytaniach. Poza pytaniami o historie wojenne młodzi pasjonaci zapytają również m.in. o rady jakie mają kombatanci dla młodych ludzi i o ocenę obecnej polskiej rzeczywistości.

Polak potrafi

Jednak, aby projekt mógł być zrealizowany, potrzebne jest wsparcie finansowe.

– Żeby nasza książka mogła się ukazać, potrzebujemy wsparcia finansowego. Z tego też powodu założyliśmy zbiórkę na stronie PolakPotrafi.pl. Portal służy do wspierania oddolnych inicjatyw. W zamian za wsparcie danego projektu darczyńcy otrzymują nagrody w formie podziękować: listownych, upominków, a nawet książek z autografami żołnierzy AK. Wszelkie szczegół znajdą Państwo na stronie naszej zbiórki – opowiadają o inicjatywie, Mateusz i Tomasz.

Pomóż ratować pamięć o dzieciach walczących za wolną Polskę.
Zachęcam do pomocy przez wsparcie zbiórki w linku:

https://polakpotrafi.pl/projekt/gasnace-glosy

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *