AktualnościKulturaPiaseczno

Wystawa Jana Urbaniaka – „Closed Burgh”

W dniu 27 kwietnia br. w Ośrodku Sztuki Lescer otworzono wystawę Jana Urbaniaka, która jest zatytułowana – „Closed Burgh”. W ten symboliczny sposób zainaugurowano sezon wiosenny w Ośrodku Sztuki Lescer w Zalesiu Górnym.

Projekt fotograficzny zatytułowany „Closed Burgh” (zamknięte miasteczko) został zrealizowany przez osiemnastoletniego fotografa w ubiegłym roku. Jak mówi sam artysta: Chodziłem bez celu po Zalesiu Górnym i okolicach. Zakochałem się.Urbaniak pokazuje zarówno miejsca znane, jak i te, obok których przechodzi się obojętnie, ponieważ albo wrosły już w codzienny krajobraz, albo zostały z niego wymazane. Zdjęcia przywracają podmiotowość tym miejscom i zaznaczają ich obecność.

– Cała wystawa wzięła się z mojego autorskiego pomysłu na zrealizowane zdjęć dotyczących miejsca, w którym mieszkam. Miejsca, które niesamowicie szybko i dynamicznie, ulega zmianie. Dlatego chciałem, zachować w tych zdjęciach jakąś historię, która nie długo przeminie… – mówił Jan Urbaniak, autor wystawy – „Closed Burgh”.

Ewa Sułek i Jan Urbaniak

Urbaniak w swoich zdjęciach skupia się na miejscach często zapomnianych, niszczejących, odrzuconych, jednocześnie uchwytując ich dziwność i niejednoznaczność. Dużą dojrzałością artysty była zaskoczona – Ewa Sułek, dyrektor Ośrodka Sztuki Lescer w Zalesiu Górnym.

– Podejście młodego artysty do fotografowania jest bardzo oryginalne i nietypowe. Urzekł nas charakter tych zdjęć, ten minimalizm, ta intymność zawarta w tych fotografiach, ale też bardzo dobre oko, taka pewna spostrzegawczość i czułość wobec tych fotografowanych obiektów – podkreślała w swojej wypowiedzi, Ewa Sułek, dyrektor Ośrodka Sztuki Lescer w Zalesiu Górnym.

Wystawa będzie czynna do 31 maja br. Ośrodek Sztuki Lescer zaprasza do oglądania wystawy, w każdą sobotę, w godzinach: od 12 do 18.

Ośrodek Sztuki Lescer
ul. Pionierów 11/13
Zalesie Górne

Closed Burgh
Jan Urbaniak 27.04 – 31.05

Kuratorka: Ewa Sułek, Producent: Paweł Zaręba.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *