AktualnościPiaseczno

Operacja Czysta Rzeka i EkoBabki

17 kwietnia 2021 r. Kraina Jeziorki weźmie udział w ogólnopolskiej Operacji Czysta Rzeka, w ramach której wolontariusze posprzątają rzekę Jeziorkę. Płynąca na terenie Piaseczna rzeka wymaga oczyszczenia i przygotowania jej do sezonu turystycznego. Akcja odbywać się będzie zgodnie z aktualnymi obostrzeniami związanymi z epidemią COVID-19 i w ograniczonej do 20 liczbie wolontariuszy.

Akcja sprzątania rzeki Jeziorki odbędzie się 17 kwietnia i prowadzona będzie na 2 odcinkach: w ramach Krainy Jeziorki i wypożyczalni kajaków „kajakkajaki” na wysokości Głosków- Gołków oraz w Grójcu.

– Startujemy o godz. 12.00 z parkingu leśnego w Głoskowie (leśnictwo Bogatki) i kończymy po ok. 3 godzinach w Gołkowie przy młynie. Chcemy pokazać, że ważna jest dla nas troska o zasoby wodne, o przyrodę i lokalne piękne przyrodniczo miejsca, że warto to robić poprzez utrzymanie rzeki i jej okolic w czystości. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za otaczającą nas naturę, dlatego uwolnijmy naszą Jeziorkę od zalegających śmieci. Można do nas dołączyć. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt przez Facebook – fanpage Kraina Jeziorki – mówi Robert Widz wiceprezes Stowarzyszenia Kraina Jeziorki.

W akcję sprzątania rzeki Jeziorki zaangażowała się lokalna wypożyczalnia kajaków „kajakkajaki” (kajakkajaki.pl), organizująca spływy kajakowe po rzece Jeziorce, która wyposaży wolontariuszy w sprzęt pływający.

– Zależy nam, żeby nasza urokliwa rzeka Jeziorka była czysta i zadbana. Co roku czyścimy naszą rzekę, wyciągając z wody różne śmieci tj. butelki, opony samochodowe, worki foliowe czy porzucone buty i ubrania. Takie akcje mają na celu uświadomić ludziom, że warto dbać o ochronę środowiska, zabiegać o czystość i ład naszych okolicznych atrakcji turystycznych, przecież my tu mieszkamy i codziennie przebywamy – mówi Jacek Gajda, właściciel „kajakkajaki”. – To od nas zależy czy będziemy żyli w czystym i pięknym kraju. Warto się postarać – dodaje.

Wolontariusze dostaną worki na śmieci, rękawiczki i koszulki oraz poczęstunek w formie drożdżówki.

Nowe wytyczne związane z obostrzeniami COVID-19

Organizatorzy przypominają, że tegoroczna edycja odbywa się w reżimie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Dlatego w związku z nowymi wytycznymi dotyczącymi kolejnych obostrzeń, które zostały ogłoszone 17 marca 2021 r., została ograniczona liczba wolontariuszy w akcjach lokalnych do 20 osób oraz został nałożony obowiązek surowego przestrzegania zaleceń sanitarnych.

W przypadku zaleceń sanitarnych szefowie sztabów mają przypomnieć wolontariuszom o reżimie sanitarnym, stosowaniu maseczek oraz utrzymywaniu dystansu społecznego. Organizatorzy proszą o śledzenie komunikatów na stronie internetowej www.operacjarzeka.pl, które na bieżąco będą uwzględniać nowe wytyczne.

Akcja sprzątania terenu glinek organizowana przez „EkoBabki”

Grupa wolontariuszek „EkoBabki” zaplanowała kolejną akcję w ramach działań na rzecz lokalnej społeczności.

CZYSTE GLINKI to przedsięwzięcie polegające na uprzątnięciu zalegających śmieci z terenów położonych w okolicach dawnej cegielni w okolicy Gołkowa, Kamionki i Bobrowca. Teren „Glinek” to obszar zielony traktowany przez okolicznych mieszkańców jako obszar rekreacyjny. Można tu spotkać sarny, bażanty i rozmaite ptaki, a stawy służą licznym wędkarzom. „Glinki” są odwiedzane przez mieszkańców w czasie całego roku, co niestety wiąże się również z pozostawianiem śmieci w postaci różnorakich opakowań. Teren ten niestety jest także traktowany jako miejsce nielegalnej wywózki odpadów po remontach, naprawie samochodów etc.

Grupa „EkoBabki” zaprasza wszystkich chętnych do wspólnej akcji sprzątania „Glinek”. Połączmy rodzinny spacer i ruch na świeżym powietrzu z tegorocznymi obchodami Światowego Dnia Ziemi, który przypada na 22 kwietnia 2021.

Sprawmy, aby Glinki cieszyły na nowo!

Wydział Utrzymania Terenów Publicznych UMiG Piaseczno zapewni wolontariuszom worki na śmieci oraz ich wywózkę (prosimy o rękawice we własnym zakresie).

Termin akcji zaplanowany jest na sobotę 17 kwietnia na godz. 10.00, zbiórka u zbiegu ulic Przemysłowej i Lechitów w Gołkowie. Worki na śmieci będą rozdawane:

– na rogu ul. Przemysłowej i Lechitów w Gołkowie,

– ul. Ceramiczna- wjazd na “Glinki”.

Prosimy o zabranie swoich rękawic. Pamiętajmy o maseczkach i zachowaniu odległości. Akcja zostanie przeprowadzona w reżimie sanitarnym.

W razie niekorzystnej pogody akcja zostanie powtórzona w kolejną sobotę, tj. 24.04.

Organizatorem wydarzenia są „EkoBabki” – społeczna grupa utworzona ze słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego w ramach Centrum Kultury w Piasecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *