AktualnościNa luziePiaseczno

Jest pozwolenie budowlane na remont – Poniatówki

Jest pozwolenie budowlane na remont – „Poniatówki”. Następnym ruchem piaseczyńskiego samorządu będzie przygotowanie dokumentacji przetargowej i ogłoszenie/rozstrzygnięcie przetargu. Przetarg dotyczyć będzie prac budowlanych (zakładane koszty inwestycji to 6,6 mln zł, a termin zakończenia prac – 2023 rok).

Jako pierwsze w „Poniatówce”, uruchomione byłoby pomieszczenie północne na parterze, gdzie ma znajdować się kawiarnia (wraz ze stolikami i parasolami na zewnątrz). W pozostałych pomieszczeniach budynku zorganizowane będzie: Muzeum poświęcone Franciszkowi Ryxowi i Cecyli Plater Zyberkównie – dawnym właścicielom i gospodarzom dworku. Wstępny projekt funkcjonalno-użytkowy „Poniatówki”, jako filii Muzeum Piaseczna został już opracowany (przez firmę LandBrand).

Przypomnijmy, że prace projektowe, zostały poprzedzone oceną stanu technicznego, badaniami architektonicznymi i analizą historyczną budynku „Poniatówki”, trwały ponad dwa lata. Wszystkie odbywały się oczywiście w ścisłym kontakcie z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Jako ciekawostkę warto dodać, że „Poniatówka”, po remoncie będzie zupełnie inna niż ta, do której jesteśmy wszyscy przyzwyczajeni. A to za sprawą zmiany kolorystyki elewacji – zniknie musztardowy jasny orzech i w jego miejsce wrócimy do kolorów „Poniatówki” z czasów dawnych, czyli pastelowych: miętowej zieleni oraz złamanych różów! Początkowo ta zmiana, może być dla wielu mieszkańców szokująca, ale wynika z odkrywek i badań odsłoniętych warstw tynku. Wracamy więc do autentycznej, lekko „ciasteczkowej” kolorystyki, która w połączeniu z zielenią i kwiatami stworzy absolutnie sielankowy obrazek. Wszyscy pokochamy „Poniatówkę” w nowej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *