AktualnościNa luziePiaseczno

Od 2 listopada rusza System Miejskich Parkingów Płatnych

W dniu 2 listopada zostanie uruchomiony System Miejskich Parkingów Płatnych. Odpłatność zostanie na razie wprowadzona na trzech parkingach w ścisłym centrum Piaseczna: przy ul. Zgoda/Sierakowskiego, przy ul. Kościelnej (za sądem) oraz przy ul. Puławskiej 5Miejsca postojowe przy ul. Nadarzyńskiej nadal pozostają bezpłatne.

W pierwszej kolejności odpłatność za postój zacznie obowiązywać na trzech parkingach w samym centrum Piaseczna – obok sądu, przy ul. Zgoda oraz przy ul. Puławskiej 5. Uruchomienie parkomatów w tych trzech lokalizacjach planowane jest na wtorek 2 listopada. Po tym terminie za korzystanie z wygody parkowania w ścisłym centrum miasta trzeba będzie zapłacić.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że wprowadzenie opłat na parkingach, z których mieszkańcy korzystali dotąd bezpłatnie, to dodatkowy koszt korzystania z samochodu. Niestety, mimo tworzenia przez Gminę kolejnych miejsc postojowych, wciąż ich liczba jest niewystarczająca w obliczu rosnącej liczby samochodów na naszych ulicach. W związku z tym konieczne jest zapewnienie większej rotacji miejsc postojowych w centrum miasta – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz.

Stawki opłat są identycznie jak w Strefie Płatnego Parkowania będzie można skorzystać z bezpłatnych 45 minut. Płatne parkowanie będzie obowiązywało w godzinach 8.00-18.00. Za pierwszą godzinę zapłacimy 3 zł, za drugą 3,5 zł, za trzecią 4 zł, a bilet dzienny kosztuje 10 zł. W przypadku korzystania z parkingu codziennie na czas pracy, warto zdecydować się na wykupienie biletu tygodniowego za 40 zł lub miesięcznego za 80 zł dla posiadaczy Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca oraz 100 zł dla pozostałych użytkowników.

– Oznacza to koszt 4 lub 5 zł za dzień pracy, a z pewnością miejsce parkingowe w sąsiedztwie miejsca pracy znaleźć będzie znacznie łatwiej – zauważa wiceburmistrz Robert Widz. Bilety miesięczne, podobnie jak bilety godzinowe, dobowe czy tygodniowe będzie można łatwo kupić w parkomacie. W przypadku tygodniowych i miesięcznych płatność będzie można zrealizować tylko kartą. Opłaty można realizować również korzystając z aplikacji mobilnej.

Bilet parkingowy powinien znajdować się za szybą samochodu (również tzw. zerowy na bezpłatne 45 minut), warto jednak pamiętać, że jeśli prawidłowo wpisaliśmy nr rejestracyjny pojazdu, kontrolujący będą mieli taką informację w systemie, więc jeśli w przypadku biletu długookresowego zapomnimy któregoś dnia zostawić go w widocznym miejscu, nie powinno być problemu, aczkolwiek bilet, jako potwierdzenie uiszczenia opłaty, należy zachować do końca jego ważności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *