Nie zasypuj życia plastikiem
Grupa społeczna Alarm dla Klimatu Piaseczno rozpoczęła całoroczną kampanię STOP PLASTIK, która odbywa się pod patronatem burmistrza Piaseczna. Akcja ma za zadanie nagłośnić temat olbrzymiego zanieczyszczenia środowiska plastikowymi odpadami. Plastik zdominował nasze domy, lodówki, plecaki, torby zakupowe, łazienki, jego obecność stwierdzono już także w naszych ciałach. Badania naukowe zwracają uwagę na nagrożenie dla zdrowia ludzkiego spowodowane oddziaływaniem cząstek plastiku na organizm ludzki.
Nadmiar plastiku każdy z nas może zauważyć nie tylko w przydrożnych rowach czy lasach, ale również podczas zakupów. Plastikowe opakowania i produkty atakują nas z każdej strony, i trudno pokonać uzależnienie od tego materiału, który wykorzystywany jest w wielu branżach już od dziesięcioleci.
Plastik rozkłada się nawet do tysiąca lat!
Nasza planeta zalana jest plastikiem, donoszą o tym różne media, i sami obserwujemy ten problem podczas spacerów czy wyjazdów. Zanieczyszczenia środowiska plastikiem nie da się nie zauważyć. Jest obecny wszędzie: w powietrzu, którym oddychamy, w wodzie, którą pijemy, a nawet w organizmach, które żyją z dala od cywilizacji. Mikroplastik odnaleziono w Rowie Mariańskim, w arktycznym lodzie, w wodzie, piwie, w ludzkim kale, a ostatnio – jak donosi brytyjski “The Guardian” – także w łożysku nienarodzonych jeszcze dzieci.
Nie jest zwykłym śmieciem, z którym łatwo sobie poradzić. Zastępuje on stal w motoryzacji, drewno w przemyśle meblarskim, papier i szkło w opakowaniach czy bawełnę w ubraniach. Choć większość plastiku wytwarza się z ropy naftowej – a więc substancji organicznej – to w procesie produkcji poszczególne cząstki chemiczne ulegają przekształceniu, wytwarzając niezwykle silne wiązania węglowe, nie przypominające niczego, co powstaje w naturze. Ta wyjątkowość sprawia, że NATURALNE ORGANIZMY ROZKŁADAJĄCE MATERIĘ ORGANICZNĄ NIE POTRAFIĄ ROZKŁADAĆ PLASTIKU. OBECNIE NAUKOWCY MUTUJĄ BAKTERIE, ABY WYTWARZAŁY ENZYMY ROZBIJAJĄCE PLASTIK NA PROSTE ELEMENTY.
Ogromna większość plastiku wyprodukowanego od początku jego istnienia wciąż gdzieś zalega na naszej planecie. Z ponad 6 mld ton plastikowych odpadów wyprodukowanych od lat 50. XX w., tylko 9 proc. zostało poddane recyklingowi, a 12 proc. spalono. Część z pozostałych 4,7 mld ton zalega na wysypiskach śmieci, część opada na dno mórz i oceanów, część unosi się na ich powierzchni tworząc plamy śmieci wielkości wysp, powstające na skutek działania prądów morskich spychających odpady w jedno miejsce. Rocznie przez plastikowe odpady traci życie STO MILIONÓW ssaków morskich. Reszta jest wszędzie wokół nas, w postaci mikroplastiku – od cząsteczek w rozmiarach mikroskopowych po kawałki o średnicy 5 milimetrów.
Fakty są zatrważające: 8 MLD TON PLASTIKU wyprodukowano w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat na świecie. Co roku producenci napojów wytwarzają 500 MLD PLASTIKOWYCH BUTELEK. Do oceanów co minutę trafia CIĘŻARÓWKA plastikowych odpadów.
Instalacja artystyczna na skwerze Kisiela
Aby sprowokować przemyślenia wśród mieszkańców i gości gminy Piaseczno, na obchody Dnia Ziemi 22 kwietnia, Alarm dla Klimatu Piaseczno przy współpracy z artystą street-artowym Rob Roy’em przygotował instalację artystyczną w przestrzeni publicznej miasta pod hasłem „Nie zasypuj życia plastikiem”. Rob Roy specjalizuje się w tworzeniu rzeźb z materiałów recyklingowych oraz odpadów jak karton, resztki styropianu, siatki itp. – Dzieło zwracać ma uwagę przechodniów spacerujących przy skwerze Kisiela i wywoływać chęć zmiany swoich nawyków zakupowych – mówi Małgorzata, jedna z członkiń grupy. Instalację obejrzeć będzie można od 22 kwietnia 2021 r. na skwerze Kisiela w Piasecznie. – Ogromnie cieszę się mogąc pomóc w tej akcji, która jest niezwykle ważna w tych czasach, kiedy zanieczyszczenie środowiska plastikiem tak mocno i szybko postępuje i przenika wszędzie. Edukacja jest w tym obszarze bardzo ważna, dlatego warto działać oddolnie, tak jak my tutaj w Piasecznie – dodaje Beata z Alarmu dla Klimatu.
Wystawa zdjęć #NoBeautyInPlastic
Dopełnieniem akcji jest wystawa zdjęć fotografa Daniela Petryczkiewicza, ulokowana na parkanie przy ul. Sierakowskiego przy skwerze Kisiela. Autor swój projekt stworzył przy wsparciu ludzi poprzez platformę crowdfundingową. Projekt fotograficzny #NoBeautyInPlastic to niemy protest. Zafoliowany. Nie wydaje dźwięków ani oddechów. Może zabrzmieć tylko dzięki każdemu z nas, więc jeśli Cię porusza – krzycz! Działaj! Zmień nawyki! Podaj dalej! „Kolejnym przystankiem na trasie wystawy projektu #NoBeautyInPlastic jest Piaseczno – tym bardziej ważne bo po sąsiedzku z moim domem. Bardzo dziękuję zaprzyjaźnionej ekipie Alarmu dla Klimatu Piaseczno oraz Urzędowi Miasta i Gminy Piaseczno oraz Panu Burmistrzowi Danielowi Putkiewiczowi za możliwość pokazania prac. Cieszy mnie to podwójnie, ponieważ dzięki obecności tych fotografii w przestrzeni miejskiej wchodzą one bezpośrednio w dialog z konsumentami, zadają pytania o nasz styl życia. Mam nadzieję, że pobudzą także do refleksji. Tu na pewno warto powiedzieć o estetyce moich fotografii, która jest częstą kwestią poruszaną w rozmowach. Ludzie pytają, dlaczego o tak brzydkim i okropnym problemie opowiadam takimi pięknymi obrazami. Ja odpowiadam także pytaniem – a czy zwrócilibyście uwagę na coś, co nie byłoby atrakcyjne? Żyjemy w świecie obrazkowym. Jeśli obraz nie przyciągnie naszej uwagi, ginie. A ja chcę przyciągnąć uwagę do najważniejszego problemu naszego świata – katastrofy Planetarnej. Jednorazowy plastik, który jest na moich fotografiach piętnowany, jest tylko symbolem. Mówi nam o tym, co leży u przyczyny kryzysu klimatycznego – a jest to nasz nieustający apetyt na wzrost i napędzająca go nieustannie konsumpcja. Jednorazowy plastik jest jej wyrazem. W naszym głodzie jesteśmy niezaspokojeni a Ziemia nie jest na liście naszych priorytetów – mimo że jest naszym jedynym domem.”