AktualnościNa luziePiaseczno

Gminny ZOZ w Piasecznie wprowadza odpłatne testy na przeciwciała

Od poniedziałku, 27 kwietnia 2020 roku w Polowym Punkcie Pobrań Laboratorium Analitycznego SZPZLO mieszkańcy naszej gminy, będą mogli pobrać materiał i wykonać w laboratorium testy ELISA / ECLIA na przeciwciała anty-SARS CoV-2 Ig, IgA oraz IgM w kwocie 60 zł za każdą klasę.

Testy będą wykonywane z krwi żylnej i służą sprawdzeniu, czy osoba przeszła zakażenie bezobjawowo lub skąpo objawowo lub czy może być źródłem infekcji dla innych ludzi tzw. „cisi” nosiciele.

  • Przeciwciała anty SARS-Co-V w klasie IgM / IgA pojawiają się pomiędzy 9-10 dniem od wystąpienia objawów, ich obecność może świadczyć o aktywnym zakażeniu.
  • Przeciwciała anty SARS-CoV-2 w klasie IgG pojawiają się pomiędzy 11-14 dniem od wystąpienia objawów. Ich obecność może świadczyć o przebytym kontakcie z wirusem, utrzymują się długo po wygaśnięciu zakażenia.

Aby wykonać test, należy zgłosić się w godzinach od 8.00 – 12.00 do Polowego Punktu Pobrań w namiocie ustawionym na parkingu przy ul. Fabrycznej 1 w Piasecznie.

Na miejscu pobierana jest opłata za badania, ze względów bezpieczeństwa preferowana jest płatność kartą.

Pacjent jest rejestrowany na miejscu, pobierana jest próbka krwi do badania i do 2 dni roboczych osoba otrzymuje wynik elektroniczny na adres e-mailowy lun wersję papierową w zamkniętej kopercie zgodnie z RODO.

Pierwszy test anty SARS-CoV-2 w klasie IgG bada, czy osoba przeszła zakażenie i ma przeciwciała i kosztuje 60 zł.

  • Jeśli wypada pozytywnie oznacza to, że osoba nabyła odporność na wirus, którą należałoby sprawdzić po około 6 tygodniach powtórnie.
  • Jeśli test wypada negatywnie oznacza to, że osoba nie miała kontaktu z wirusem i jest narażona na zachorowanie.

W tej sytuacji można wykonać kolejne badanie z tej samej próbki krwi anty SARS-Co-V w klasie IgM / IgA w kwocie 60 zł mówiące o tym, czy dana osoba nie jest w trakcie choroby. Pozytywne wyniki badań będą przekazywane pacjentom niezwłocznie w formie telefonicznej i skierowane na poradę epidemiologiczną w Sanepidzie.

W obecnej sytuacji epidemiologicznej najbardziej istotne dla zahamowania rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 jest wykrywanie infekcji w jej początkowej fazie dlatego badanie jest wskazane dla osób osób narażonych na SARS-CoV-2 np. personel szpitali, sklepów, zakładów produkcyjnych, służb mundurowych i porządkowych, osób, które z uwagi na pracę mogą być źródłem zakażenia dla ludzi starszych i schorowanych, oraz badania osób mających kontakt w wieloma ludźmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *