AktualnościLesznowolaNa luzie

Jaki rozwój Marysina?

Obecnie wszyscy mieszkańcy w gminie Lesznowola żyją sytuacją związaną z planami budowy zespołu magazynowo-usługowego firmy Panattoni Europe w Zgorzale. Tymczasem w nie tak odległym Marysinie, mieszkańcy są bliscy podjęcia walki: „Przeciwko rozwojowi Marysina poprzez zabudowanie miejscowości halami wielkopowierzchniowymi”. Mieszkańcy nie wykluczają nawet zorganizowania w tej sprawie referendum…

Ogromna hala przy ul. Zdrowotnej
– Jestem mieszkańcem Marysina od kilku lat, mieszkam przy ul. Góralskiej wraz z rodziną. W zeszłym roku (2019), przy ulicy Zdrowotnej wybudowana została ogromna hala. Budowa jest nadal kontynuowana. Obok niej, na tej samej działce powstaje kolejna hala o porównywalnej wielkości. Na tyłach działki za halami, postawiony został ogromny, blaszany zbiornik o pojemności kilkuset metrów sześciennych. To wszystko powstało w miejscu, gdzie występuje zabudowa mieszkaniowa, jednorodzinna. Działki, na których wybudowane zostały ww. obiekty, przeznaczone są pod budownictwo mieszkaniowe niskie oraz nieuciążliwe usługi. Wybudowanie tak ogromnych hal wraz z otaczającą infrastrukturą zakłóca spójność architektoniczną otoczenia i znacząco wpływa na obniżenie atrakcyjności Marysina, jako miejsca spokojnego, pozbawionego przemysłu i usług nieskoncentrowanych na indywidualnych potrzebach mieszkańców. Po rozmachu inwestycji nasuwają się obawy, że wzmożony ruch samochodów, przede wszystkim ciężarowych, spowoduje znaczące obniżenie komfortu życia oraz poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Obawy te uzasadnione są tym bardziej, ponieważ już dziś wiadomo, że na ulicy Zdrowotnej w Marysinie ma powstać kolejna, ogromna hala – informował naszą redakcję, mieszkaniec ul. Góralskiej w Marysinie.

Mieszkańcy podejmują walkę
Sytuacja związana z budową wielkiej hali magazynowej i tajemniczego silosu przy ul. Zdrowotnej w Marysinie, spowodowała, że mieszkańcy podjęli rękawice i nie wykluczają nawet zorganizowania referendum w sprawie przyszłości i dalszego rozwoju miejscowości Marysin.

– W związku z tym podjęliśmy działania, kierując nasze zastrzeżenia i pytania do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Piasecznie oraz do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie, ponadto sprawę kierujemy również do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ze względu na obawy związane z przeznaczeniem ogromnego zbiornika. Zamierzamy również zorganizować referendum wśród mieszkańców i zebrać podpisy osób, które są przeciwne rozwojowi Marysina poprzez zabudowywanie go halami wielkopowierzchniowymi.
Proszę zwrócić uwagę na tablicę informacyjną budowy i pole opis budowy — jest tam fragment dotyczący „żelbetonowego zbiornika podziemnego”. Wg tej informacji, zbiornik miał być podziemny, a w rzeczywistości został osadzony w całości na powierzchni ziemi. Dowiedzieliśmy się ponadto, że pozwolenie na budowę zostało wydane w okresie, kiedy w Piasecznie stanowisko Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego pozostawało okresowo nieobsadzone… – informował naszą redakcję, mieszkaniec ul. Góralskiej w Marysinie.

Olbrzymi silos zlokalizowany przy inwestycji magazynowej.

O kolejnych działaniach mieszkańców Marysina, będziemy informować w kolejnych artykułach. Warto zauważyć, że Marysin jest kolejną miejscowością w gminie Lesznowola, gdzie pośród zabudowy jednorodzinnej powstają hale magazynowe…

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *