AktualnościNa luziePrażmów

Warszawski ring ma przeciąć gminę Prażmów

– Nie czekając na oddanie ostatniego odcinka południowej obwodnica Warszawy, rozpoczęliśmy prace przygotowawcze do budowy obwodnicy aglomeracyjnej – pisze w swoim komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. Jednocześnie prezentuje pięć wariantów przebiegu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej, czyli drugiego ringu wokół Warszawy. Niestety każdy z tych pięciu wariantów zakłada przecięcie gminy Prażmów. Mieszkańcy gminy protestują, przeciwko planowanej na ich terenie autostradzie o roboczej nazwie: „A50”.

Już na początku 2018 roku Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk, powiedział, że duża obwodnica Warszawy powinna zostać ukończona przed oddaniem do użytku – Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).W zamyśle Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej ma nie tylko przekierować ruch tranzytowy ze stolicy i jej obwodnicy, ale też znacząco ułatwić dojazd do planowanego CPK, czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego. Równo dwa lata temu, zastanawiano się, w jakiej odległości od Warszawy, ma być realizowany duży ring?, o roboczej nazwie A50. Brano pod uwagę trzy warianty: 20 kilometrów, 30 km i 50 km od centrum stolicy. Dziś już wiemy, że wybrano wariant wynoszący 30 km od centrum Warszawy, co oznacza, że Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej przetnie gminę Prażmów…

Ustanów, czy Uwieliny?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprezentowała dokument pt. Atlas map drogi ekspresowej S10 i Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (A50 i S50). W dokumencie zaznaczono orientacyjny przebieg nowych linii drogowych: wariant pomarańczowy, wariant jasnoniebieski, wariant czerwony, wariant zielony i wariant granatowy. Trzy warianty: pomarańczowy, jasnoniebieski i czerwony przebiegają przez teren miejscowości: Nowy Prażmów, Uwieliny, Bronisławów i Czarny Las. Dwa warianty: zielony i granatowy, przecinają miejscowość: Ustanów.

Orientacyjny przebieg nowych linii drogowych przez gminę Prażmów

Co na to mieszkańcy?

Mieszkańcy podjęli walkę o swoją przyszłość i dobro gminy Prażmów. Jednogłośnie mówią, że nie chcą, aby autostrada o roboczej nazwie A50 przecięła gminę Prażmów. Swoje wielkie niezadowolenie zaprezentowali na komisji Polityki Przestrzennej i Ochrony Środowiska, która odbyła się w dniu 17 lutego br. W sali konferencyjnej Urzędu Gminy Prażmów pojawiło się ponad 200 mieszkańców, którzy są oburzeni planami budowy autostrady przez GDDKiA. Podjęto pierwsze działania. Po pierwsze planowana jest zbiórka podpisów pod apelem przeciwko budowie autostrady A50 przez teren gminy Prażmów. Po drugie mieszkańcy mogą do 10 marca br. zgłaszać swoje uwagi do projektu i wziąć udział w konsultacjach społecznych. Wszelkie istotne informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej: konsultacje.cpk.pl

Autor: Kamil Myszyński

Zdjęcie: Krzychu Olszewski

8 komentarzy do “Warszawski ring ma przeciąć gminę Prażmów

 • Ciekaw jestem kto poszedł protestować?
  W takim układzie nie da sie wybudować żadnej drogi w Polsce bo napewno będzie komuś przeszkadzała ale wszyscy oczywiście chcemy jeździć ekspresówkami.
  Buraki w skrócie.

  Odpowiedz
  • To zrób sobie buraku pod oknem S10
   Ludzie po to kupowali dzialki w otulinie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego żeby nie mieć trasy obok okna.
   Powinno iść po starej drodze 50 jak w poprzednich planach i nikt by pretensji nie miał. Tam są same dzialki przemysłowe i pola. Ludzie myślcie!

   Odpowiedz
  • Buraki to co drugi internauta – z chamskimi komentarzami . Protestować każdemu wolno !!!!!!!
   a co z tego wyniknie to się okaże. ,, Na pewno ” – pisze się oddzielnie – inteligencie .
   Pisać dobrze nie umiesz a chciałbyś o innych decydować . Kup sobie BMW i jazda 200 km/h
   może będzie to Twój koniec .

   Odpowiedz
  • kto jest burakiem? to może na twojej działce niech wybudują? masz działkę?czy mieszkanie? może blok nie wyburza? chcesz mieć autostradę za oknem? nadal jesteś za autostrada na którą nie można wjechać bo tylko tranzyt? to po ci ta droga?to autostrada nie ekspresówka; mieszkasz w lesie? wiesz jak to jest mieć cisze i spokój i świeże powietrze? nie? co zrobisz jak tobie ktoś przyjdzie i powie ze masz 120 dni na opuszczenie domu? będziesz szczęśliwy czy zaprotestujesz? bo dlaczego ja mam sie wynieść z mojego domu? dlaczego? wybrałem miejsce zamieszkania w lesie nie przy autostradzie; pomyśl zanim coś napiszesz myślenie nie boli

   Odpowiedz
 • można wybudować drogę w linii dotychczasowej 50-tki. Ktoś ma interes żeby to zmienić i tyle. To klasyczny przykład ukrytych interesów kilku cwaniaków, którzy w imię kilku złotych innym zniszczą życie. Kiedy budowałem dom miałem za oknami las. Teraz będę miał autostradę. Moje dzieci zamiast bawić się na świeżym powietrzu i w ciszy mają się chować do domu, chodzić w wygłuszaczach na uszach i maskach na twarzach? Ktoś kto jest za tą inicjatywą nie ma grama odruchu ludzkiego i… jest złośliwą mendą. Jest droga która biegnie i można ją rozbudować. W imię czego ludzi wyrzucać z ich domów? W imię czego niszczyć ich spokój i plany na przyszłość? Niestety dziś temat znowu wraca.

  Odpowiedz
 • Wielka szkoda tych walorów przyrodniczych, które oferuje okolica. Przebijać się na siłę przez Chojnowski Park Krajobrazowy to błąd. Szkoda przyrody, szkoda mieszkańców gminy. Kilka kilometrów na południe są tereny niezadrzewione i niezabudowane właśnie wzdłuż starej DK50. Trzeba budować drogi szybkiego ruchu ale też trzeba brać pod uwagę głos mieszkańców gminy i ochronę środowiska, bo szkody wyrządzone będą już nieodwracalne.
  PS:
  Apeluje też do tych „internetowych specjalistów”, którzy czują się anonimowi i pozwalają sobie na obrażanie innych w internecie, żeby zachowali resztke godności i przyzwoitości i tego nie robli.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *