AktualnościLesznowolaNa luzie

Mieszkańcy walczą o spokój i zdrowie swoich dzieci

Budowa nowego przebiegu drogi S7, to inwestycja, na którą od lat czekają mieszkańcy gminy Lesznowola. Dzięki nowej trasie szybkiego ruchu, ma polepszyć się komunikacja samochodowa z Warszawą. Jednak trzeba pamiętać, że każdy rodzaj inwestycji ma swoje plus, jak i minusy… Nowe węzły komunikacyjne są w kręgu zainteresowań wielkich firm logistycznych, które szukają nowych obszarów inwestycyjnych. Firma Panattoni Europe w swojej strategii postawiła na region warszawski. W ekspresowym tempie pobudowano dwa olbrzymie kompleksy magazynowe w okolicach Warszawy: w Sękocinie Nowym i w okolicach Grodziska Mazowieckiego. Czy powstanie kolejny zespół magazynowo-usługowy firmy Panattoni Europe w podwarszawskiej Zgorzale?

Plany budowy 11 ha zespołu magazynowo-usługowe w Zgorzale

Procedura wydania decyzji środowiskowej została wszczęta przez firmę Panattoni Europe w dniu 18 lipca 2018 roku dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu magazynowo-usługowego wraz z zespołem parkingów w miejscowości Zgorzała. W ramach tej procedury Urząd Gminy Lesznowola zobowiązał inwestora do sporządzenia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Raport został pozytywnie zaopiniowany przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piasecznie. W międzyczasie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie dwukrotnie wezwał inwestora do uzupełnienia wspomnianego raportu. Obecnie jest procedowany raport, który zakłada, że na terenie zespołu magazynowo-usługowego w Zgorzale, ruch pojazdów będzie odbywał się w ilości 88 sztuk TIRów oraz 175 sztuk samochodów osobowych na dobę.

– Macie teraz Państwo możliwość składania swoich uwag i wniosków do dnia 20 lutego br. Wszystkie uwagi należy składać na piśmie na Kancelarię Urzędu Gminy Lesznowola. Żadna decyzja nie została jeszcze wydana. Jesteśmy w trakcie prowadzenia procedury – mówił podczas spotkania w Urzędzie Gminy Lesznowola, Mirosław Wilusz, Zastępca Wójta Gminy Lesznowola

Nic nie wiedzieliśmy o tej inwestycji…

Nowa inwestycja firmy Panattoni Europe ma powstać przy ul. Raszyńskiej w miejscowości Zgorzała. Już pod koniec 2018 roku firma Panattoni zaczęła zawierać umowy z właścicielami działek. Licząc na to, że nowy przebieg drogi ekspresowej S7 zostanie zrealizowany w pierwszej połowie 2021 roku. Niestety odcinek A z węzła Lotnisko do Lesznowola, zostanie dopiero oddany do użytku w 2022 roku. Mimo tego firma Panattoni nie rezygnuje ze swoich planów inwestycyjnych, które budzą wielki sprzeciw mieszkańców, aż trzech miejscowości gminy Lesznowola: Nowej Woli, Zamienia i Zgorzały. Zespół magazynowo-usługowy ma powstać, aż na 11 ha powierzchni, w bliskiej odległości od trzech nowo wybudowanych osiedli mieszkaniowych: „Osiedla Zielona Polana” w Nowej Woli, „Osiedla Kolorowe” w Nowej Woli i „Osiedla Zielone Zamienie” w Zamieniu.

– Rozmawiamy o ogromnej inwestycji, która ma mieć 89 doków. Inwestycji, która będzie pracowała cały czas, przez 365 dni, 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. W raporcie oddziaływania na środowisko ogranicza się zakres oddziaływania inwestycji tylko do jej terenu. A będzie to inwestycja, która będzie szkodziła całemu otoczeniu – mówiła na spotkaniu, Małgorzata Kaiper, właścicielka mieszkania w Zamieniu, mieszkanka Dawidów Bankowych.

Mieszkańcy nie kryją nawet swojego zaskoczenia planowaną inwestycją firmy Panattoni w Zgorzale.

– Nie każdy jest, tak zaangażowany, żeby śledzić wszystkie informacje – podkreślał zaskoczony planowaną inwestycją mieszkaniec.

Gmina Raszyn jest przeciwko planowanej inwestycji

Choć inwestycja ma być zrealizowana na terenie miejscowości Zgorzała, w gminie Lesznowola, to sprzeciwiają się jej również mieszkańcy Dawidów Bankowych, w gminie Raszyn.

– Państwa inwestycja jest nierozerwalnie związana z układem drogowym w gminie Raszyn. Bo istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, wykorzystania naszych dróg (ul. Starzyńskiego, ul. Złotej), przez samochody ciężarowe, które będą dojeżdżać do nowo wybudowanych hal. Dwa dni temu (tj. 05.02.20 r.) w gminie Raszyn odbyło się spotkanie z Wójtem Gminy Raszyn, na którym byli merytoryczni pracownicy powiatu pruszkowskiego. Rozmawialiśmy o przepustowości ul. Starzyńskiego i ul. Złotej. Nasze stanowisko jest jednoznaczne: Nie wyrażamy zgody na to, żeby wykorzystywać nasz układ drogowy”. Powiat pruszkowski będzie pracował nad zmianą układu drogowego na ul. Starzyńskiego, zwłaszcza pod względem tonażu i możliwości jazdy pojazdów ciężarowych – prezentowała stanowisko powiatu pruszkowskiego i gminy Raszyn, Katarzyna Klimaszewska, Radna Powiatu Pruszkowskiego.

Czas na składanie uwag

Dzięki olbrzymiej mobilizacji mieszkańców Nowej Woli, Zamienia i Zgorzały doszło już do kilku spotkań, a także do powstania grupy na portalu społecznościowym facebook, pod nazwą: „STOP degradacji Zamienia”, gdzie mieszkańcy wymieniają się cennymi informacjami i publikują różne tematy związane z Zamieniem i gminą Lesznowola. Co najważniejsze, został wydłużony czas na składanie wniosków i uwag mieszkańców do decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu magazynowo-usługowego wraz z zespołem parkingów w miejscowości Zgorzała. Wszystkie uwagi należy składać na piśmie na Kancelarię Urzędu Gminy Lesznowola do dnia 20 lutego br.

Autor: Kamil Myszyński

Jeden komentarz do “Mieszkańcy walczą o spokój i zdrowie swoich dzieci

  • Uważam, że to dobry temat do nagłośnienia w telewizji. TIRy obok szkłół i osiedli, jednym podpisem można zniszczyć ludziom życie #tematdlauwagi#05-500#nowawola

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *