AktualnościLesznowolaNa luzie

Ballada o najlepszej gminie wiejskiej w Polsce

I znowu przedświąteczny czas, pośpiech, gwar, tłum radnych i zaproszonych gości. Jedni online na teamsie, inny z kolei – offline, na żywo tłoczą się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy. Jedni z maseczkami, inni bez… W kąciku sali, stoi przystrojona świąteczna choinka, pełna blichtru i glamouru. Lśnią na niej świąteczne łańcuchy, lampki, dzwonią szklanki. To już najwyższy czas, czas sesji budżetowej w najbogatszej gminie wiejskiej w Polsce. Zapytacie zgodnie i ochoczo: Jakiej? Jakże jakiej? – Skąd takie w ogóle pytanie? W gminie Lesznowola wam powiadam!

Kiedyś Tadeusz Porębski, (dziennikarz Tygodnika Passa), rzekł: „W życiu doczesnym nie ma cudów. Blisko ćwierćmiliardowe dochody gminy Lesznowola i bardzo wysoka pozycja w statystykach prowadzonych przez poważne podmioty, m. in. prestiżowy magazyn „Forbes”, nie wzięły się znikąd. Nie są wynikiem korzystnego zrządzenia losu, manny z nieba, czy szczęścia. Szczęście w gospodarce nie mieszka. Bogactwo niewielkiej podwarszawskiej gminy nieposiadającej drogocennych kopalin, jak np. leżący na węglu brunatnym Kleszczów, najbogatsza gmina wiejska w Polsce, to wyłącznie efekt sprawnego, wizjonerskiego zarządzania i wieloletniej ciężkiej pracy radnych kolejnych kadencji oraz urzędników gminnej administracji.

Dziś Kamil Myszyński, (dziennikarz portalu Wirtualne Piaseczno), mówi: „W życiu doczesnym nie ma cudów. Ponad ćwierćmiliardowe dochody gminy Lesznowola – 273 251 124,00 zł, nie są wynikiem wizjonerskiego zarządzania gminą, tylko efektem rządowych programów, podatków i subwencji. Gmina Lesznowola nie jest księstwem na mapie Polski, tylko jedną z 1523 gmin wiejskich, podległych rządowi RP w Warszawie. W związku z tym gmina Lesznowola realizuje wiele zadań rządowych, na które otrzymuje: dotacje, subwencje i ma udział w podatkach. W roku 2022 zaplanowano następujące dochody gminy: subwencja oświatowa – 55 802 500,00 zł, pomoc państwa w wychowaniu dzieci (500+) – 22 108 000,00 zł, wpływy z podatków lokalnych, podatek od nieruchomości: 44 560 000,00 zł, udziału w podatkach PIT – 82 655 261,00 zł i CIT – 5 445 639,00 zł, wpływy z tytułu opłat za odpady komunalne – 16 464 500,00 zł. Wójt Gminy Lesznowola, jak i Rada Gminy Lesznowola ma niewielki wpływ na budżet gminy Lesznowola. I mimo tego, od lat wizjonerskie zarządzanie i wieloletnia ciężka praca radnych kolejnych kadencji, doprowadziła do wielkiego krachu finansów publicznych. Kwota długu na koniec roku 2021 osiągnęła poziom – 159 750 000,00 zł… Niewiele lepiej będzie w przyszłym roku 2022 – 159 450 000,00 zł. Problem tylko w tym, że względem roku 2021, spadły dochody gminy Lesznowola, w związku z tym relacja długu do dochodów zwiększyła się i niebezpiecznie zbliżyła się do poziomu 60% – 58,35%… Jedyną nadzieją na polepszenie sytuacji budżetowej gminy Lesznowola jest sprzedaż – 15 ha atrakcyjnych gruntów KPGO Mysiadło za około 150 mln zł. Jednak nawet sprzedaż wspomnianych gruntów, nie będzie wstanie pokryć wszystkich zobowiązań gminy… A przyszłoroczny budżet roku 2023, będzie jeszcze skromniejszym, jeśli chodzi o dochody: odpadną całkowicie wpływy z tytułu 500+ – 22 108 000,00 zł i zmniejszy się udział gminy w podatku PIT, ze względu na zmiany podatkowe, związane z polskim ładem.

Na sesji budżetowej, gminy Lesznowola, Wójt Batycka-Wąsik, powiedziała: „Na zadania inwestycyjne możemy przeznaczyć pieniążki, które z całą pewnością nas nie satysfakcjonują – 27 480 397,00 zł. Chcielibyśmy, aby wielkość środków dedykowana inwestycją, była zdecydowanie wyższa. W katalogu zadań inwestycyjnych znalazły się te inwestycje, które są aktualne w Wieloletniej Prognozie Finansowej. I te zadania będziemy chcieli skutecznie realizować. Należy tutaj zwrócić uwagę, że jedynie subtelnie podwyższyliśmy stawki podatkowe, a także nie zaplanowaliśmy w projekcie budżetu na rok kolejny, ani w WPF-ie dochodów ze sprzedaży gruntów. Zgodnie z zasadą, że najpierw sprzedajmy, a później wprowadzamy te środki do budżetu gminy. Jak Państwo pamiętają, wiszą wykazy, które są wstępną procedurą dotycząca przygotowania oferty przetargowej. Środki finansowe, które uzyskamy z tytułu sprzedaży nieruchomości, będziemy proponować na spłatę zadłużenia, ponieważ emisja obligacji, którą mamy za sobą… Dotyczyła realizacji i nie zatrzymywania, rozpoczętych już procesów inwestycyjnych. Dodatkowo środki ze sprzedaży będziemy chcieli przeznaczyć na dokończenie zadań związanych z gospodarką wodno-kanalizacyjną, a także na dokończenie zadań edukacyjnych i drogowych. Życzę wszystkim nam, aby ten prognozowany projektu budżetu, udało się zrealizować w takim stopniu, który dzisiaj proponujemy. Żeby po drodze, nie spotykały nas trudne niespodzianki”.

My idziemy cały czas naprzód, my jesteśmy w ciągłym natarciu. Będą w końcu nowe inwestycje, będą ulice wąskie i szerokie, będą metry i kilometry sieci kanalizacyjnych, będą kolejne nakładki asfaltowe, dobre, bo ekonomiczne i tanie. A jakby było tego mało, to mamy przecież na sprzedaż atrakcyjne grunty i jak ktoś je tylko kupi, to będą poczynione dalsze nowe inwestycje… Potrzeba nam tylko zbudowania lepszego klimatu, wokół tego projektu budżetu na rok 2022 i dla Wieloletniej Prognozy Finansowej. Jedynie potrzebujemy od mieszkańców – zrozumienia. Zrozumienia, czy to tak dużo?

W najlepszej gminie wiejskiej w Polsce zaczyna się kolejny bankiet. Tylko tym razem kłopoty dopiero się rozkręcają, bo nadal nie wiadomo, jaki będzie ten rok 2022? Czy zostaną sprzedane grunty w Mysiadle? Czy Pani wójt wygra sądową apelację? Czy budżet wytrzyma potrzeby mieszkańców Lesznowoli? Czy tak wygląda najlepsza gmina wiejska w Polsce? Czy to tylko ballada o niej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *