AktualnościPiaseczno

Na co idą twoje podatki?

Na stronie internetowej gminy Piaseczno uruchomiona została najnowsza wersja programu, który prezentuje w pigułce budżet na 2020 rok oraz pokazuje, na co wydawane są pieniądze pochodzące z podatków.

Udział w podatku od osób fizycznych i osób prawnych to główny dochód gminy. Ponad 39% z podatku płaconego przez mieszkańców do urzędu skarbowego wraca do gminy i w prosty sposób przekłada się na realizację potrzebnych usług i inwestycji.

– Od kilku lat prowadzimy stronę z kalkulatorem mieszkańca, który pokazuje, w jakim stopniu poszczególny podatnik przyczynia się do rozwoju swojej gminy, płacąc w niej podatki.

Z drugiej strony jest to narzędzie, które każdemu pozwala ocenić, czy podział wydatków na konkretne dziedziny i zadania realizowane przez samorząd jest zgodny z jego oczekiwaniami – mówi Łukasz Wyleziński, dyrektor Biura Promocji i Kultury. – Strona jest bardzo przejrzysta i w atrakcyjny oraz efektowny sposób pokazuje poszczególne wydatki, także najważniejsze inwestycje, podział środków w ramach Budżetu Obywatelskiego czy funduszy sołeckich – dodaje.

Symulator internetowy jest oczywiście narzędziem poglądowym, odnosi się wyłącznie do podatku dochodowego od osób fizycznych, a poszczególne wyniki mogą delikatnie różnić się od stanu faktycznego, bo różne mogą być chociażby koszty uzyskania przychodu. Wyniki są też zaokrąglane. Program uwzględnia progi podatkowe, ale nie bierze pod uwagę odliczeń czy sytuacji, w której małżonkowie rozliczają się wspólnie. Dlatego wygenerowanych kwot nie należy przyjmować dosłownie, a jedynie orientacyjnie.

Płacenie podatków w miejscu zamieszkania zostało ostatnio jeszcze bardziej uproszczone, nie trzeba nawet być zameldowanym czy składać formularza aktualizacyjnego, wystarczy wpisać w zeznaniu PIT miejsce zamieszkania na terenie gminy Piaseczno oraz wskazać Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie.

Więcej informacji: piaseczno.nacoidamojepieniadze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *