AktualnościPowiat

PIT – słuchaj, to się opłaca

Z samego rana, 26 lutego br. na dworcu PKP w Piasecznie, członkowie zarządu powiatu piaseczyńskiego: Ksawery Gut i Ewa Lubianiec, a także wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Piaseczyńskiego: Iwona Jackowicz, zachęcali mieszkańców do rozliczania podatków w miejscu zamieszkania. – Rozliczaj PIT tam, gdzie mieszkasz i miej realny wpływ na poziom życia w regionie – zachęcali.

Audiobook w podziękowaniu

W podziękowaniu dla mieszkańców powiatu piaseczyńskiego, którzy rozliczają swoje podatki w Urzędzie Skarbowym w Piasecznie, przygotowano około 200 audiobooków, które zostały rozdane na dworcu PKP w Piasecznie. Mieszkańcy, którzy nie otrzymali audiobooków, mogą pobrać osiem darmowych słuchowisk ze strony partnera tegorocznej akcji, portalu audiobook.pl:

http://pliki.audiobook.pl/piaseczno,22,1?fbclid=IwAR3-upI7GIAAUirUXgz-sUtuaWbuSwreJDB0x7LH3neKkBhJSbYbVoFaI6w

Pod tym linkiem, mieszkańcy mają następujące pozycje, które mogą odsłuchać lub pobrać je całkowicie za darmo: „Boso, ale w ostrogach” Stanisława Grzesiuka, „Rotmistrz Pilecki, Ochotnik do Auschwitz” Adama Cyra, „Obłomow” Ivana Gonczarowa, „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry, „Star Carrier, Tom I, Pierwsze Uderzenie” Iana Douglasa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Detektywów Para, Jacek i Barbara. Tajemnicza Szuflada” Dariusza Rekosza i „Życie Pszczół” Maurice’a Maeterlincka.

Wyjątkowy rok podatkowy

Październikowa obniżka stawki PIT z 18 na 17 proc. była kolejną po zerowym PIT dla młodych zmianą w systemie podatkowym. A przecież wpływy z podatku od osób fizycznych są bardzo ważnym źródłem dochodów samorządów lokalnych. Do tego dochodzi rekordowe „janosikowe”, które w roku budżetowym 2020, wyniesie dla powiatu piaseczyńskiego: prawie 54 mln zł. – Dlatego w tym roku każdy grosz i każdy podatnik się liczy – powtarzają zgodnie, członkowie zarządu powiatu piaseczyńskiego.

Nie musisz być zameldowany

Aby rozliczyć PIT w Urzędzie Skarbowym w Piasecznie nie trzeba być zameldowanym na terenie powiatu piaseczyńskiego. Wystarczy w formularzu podać aktualny adres zamieszkania.

Wówczas ponad 10% podatku trafi do powiatu piaseczyńskiego. Według wyliczeń powiatu piaseczyńskiego, średnio z jednego PIT-a rozliczonego w Urzędzie Skarbowym w Piasecznie, do budżetu powiatu trafia, około 1200 zł. Z tych pieniędzy, powiat jest w stanie zrealizować zadania, które zmieniają naszą okolicę i mają realny wpływ na nasze bezpieczeństwo i zdrowie:

  • można zapewnić 300 posiłków podopiecznym w domu dziecka,
  • zasadzić 4 drzewa,
  • pomalować 14 przejść dla pieszych,
  • zbudować 10 m2 chodnika,
  • kupić cztery łóżka dla podopiecznych domu opieki społecznej.

A jeśli płacisz podatki w innym Urzędzie Skarbowym, to pobierz audiobooka na zachętę.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *