AktualnościGóra KalwariaNa luzie

Niech nam żyje Góra Kalwaria !

Dokładnie 350 lat temu, 26 lutego 1670 roku, król Michał Korybut Wiśniowiecki nadał prawo magdeburskie nowo lokowanemu miastu: Nowa Jerozolima, na terenie dawnej wsi szlacheckiej Góra w ziemi czerskiej. Zabiegał o to usilnie biskup Stefan Wierzbowski, który postanowił uczynić Górę: „sanktuarium męki Jezusa Chrystusa na planie łacińskiego krzyża”. Po 350 latach, 26 lutego 2020 roku, rozpoczęto uroczyste obchody nadania praw miejskich, dzisiejszej Górze Kalwarii. Najważniejszym wydarzeniem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej biskupa Stefana Wierzbowskiego, która jednocześnie jest kamieniem węgielnym pod budowę pomnika.

350 rocznica nadania praw miejskich

Dzięki staraniom Społecznego Komitetu na rzecz budowy pomnika biskupa Stefana Wierzbowskiego (założyciela miasta), udało się przygotować Kamień Węgielny pod pomnik. Duża w tym zasługa Przewodniczącego Społecznego Komitetu Marcina Niedziółki, który podczas uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej biskupa Stefana Wierzbowskiego, zabrał głos.

– 350 rocznica nadania praw miejskich Nowej Jerozolimie, obecnie Górze Kalwarii, wiąże się także z 400 rocznicą urodzin biskupa Stefana Wierzbowskiego. Kapłana, wizjonera, polityka. Osoby będącej pomysłodawcą, fundatorem i protektorem naszego miasta, oraz jedną z głównych postaci życia publicznego XVII wiecznej Polsce. Wierzył on, że w obliczu zagrożeń zewnętrznych, ukochaną Ojczyznę ocalić może wiara i tradycja narodu, na straży, której stoi kościół katolicki – mówił podczas uroczystości, Marcin Niedziółka, Przewodniczący Społecznego Komitetu na rzecz budowy pomnika biskupa Stefana Wierzbowskiego.

Olbrzymi wkład w powstanie tablicy upamiętniającej biskupa Stefana Wierzbowskiego, miało również Towarzystwo Miłośników Góry Kalwarii i Czerska, a także jej fundator, Wiesław Wilczyński.

– W tym roku będziemy starali się, żeby za rok, za dwa, stanął w tym miejscu, pomnik biskupa z jego wizerunkiem, w skali, przynajmniej jeden do jednego. Będzie to zarazem uczczenie kolejnej rocznicy – opowiadał o planach, Wojciech Prus-Wiśniowski z Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska.

Na pamiątkowej tablicy, która została odsłonięta w 350 rocznicę nadania praw miejskich, widnieje następujący napis:

„Założycielowi miasta, Biskupowi Stefanowi Wierzbowskiemu, Społeczeństwo Góry Kalwarii”.

– Te wszystkie wydarzenia, to tylko skromne gesty wdzięczności. Wdzięczności za to, że powołałeś do życia nasze kochane miasto. Że zbudowałeś nasz dom. Dom, w którym jest nam dobrze i z którym wiążemy naszą przyszłość. Dom, którego skarbem jest tradycja, a jego siłą są mieszkańcy. My mieszkańcy i władze Góry Kalwarii pamiętamy o tobie i twoim dorobku – dziękował, Arkadiusz Strzyżewski, burmistrz miasta i gminy Góra Kalwaria.

To dopiero początek obchodów…

Obchody 350-lecia, nadania praw miejskich będą trwać przez cały rok kalendarzowy 2020:

  • 4 kwietnia – X Misterium Męki Pańskiej,
  • 5 kwietnia – Jarmark Wielkanocny,
  • 19 kwietnia – Nova Jerozolima – koncert symfoniczny,
  • 26 kwietnia – Rozpoczęcie roku turystycznego na Urzeczu,
  • 3 maja – Obchody Święta 3 maja, Święto Strażaka,
  • 17 maja – Piknik profilaktyczno-ekologiczny, I Nightskating,
  • 6-7 czerwca – Święto Góry Kalwarii, II Bieg Zająca, II Nightskating,
  • 26 czerwca – Witajcie Wakacje, II Nightskating,
  • 15 sierpnia – Obchody Święta Wojska Polskiego,
  • 29-30 sierpnia – Festiwal Food Trucków, IV Nightskating,
  • 30 sierpnia – Piknik Wojskowo-Historyczny,
  • 12 września – Święto Cydru, V Nightskating,
  • 19 września – Potop Szwedzki we wsi Góra,
  • 11 listopada – Święto Niepodległości, Bieg Niepodległości,
  • 6 grudnia – Rynek Bożonarodzeniowy, odpalenie choinki.

Niech nam żyje Góra Kalwaria !

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *