AktualnościGóra Kalwaria

Szkuta czerska – Reaktywacja!

Szkuta czerska to prawdziwy skarb z nadwiślańskiego Urzecza, wart specjalnego promowania. Projekt polega na stworzeniu filmu animowanego promującego ten wspaniały zabytek, pływający po Wiśle na przełomie XV i XVI (przez Czersk, Warszawę, Płock…). Projekt zakłada również stworzenie podstrony internetowej i profilu społecznościowego poświęconego szkucie oraz dokumentującego postęp w procesie konserwacji statku.

Szkuta czerska to prawdziwy skarb z nadwiślańskiego Urzecza. Jej „współczesna historia” rozpoczęła się w 2009 r., kiedy to nieopodal zamku Książąt Mazowieckich w Czersku odkryto wrak statku rzecznego. Zabytek spoczywał w dawnym starorzeczu, stanowiącym niegdyś spławną odnogę głównego nurtu Wisły, zapewniającą dogodne połączenie z portem i komorą celną zlokalizowanymi u stóp czerskiego zamku. Szkuta zbudowana została na przełomie XV i XVI stulecia, miała imponujące rozmiary, osiągając ponad 30 metrów długości i ponad 7 metrów szerokości!

W 2018 r. szkutę wydobyto ze stawu w okolicach czerskiego zamku. Została ona przewieziona do Pracowni Konserwacji Drewna Państwowego Muzeum Archeologicznego w Rybnie koło Sochaczewa, gdzie poddawana jest długotrwałej konserwacji. W przyszłości, po odpowiednim zabezpieczaniu, będzie eksponowana niedaleko miejsca jej znalezienia. Obsługiwana przez 20 flisaków!!! szkuta przeznaczona była do transportu zboża i innych towarów do Warszawy, Torunia czy Gdańska. Tego typu wiślane jednostki, obok komięg, dubasów i tratw zbijanych na rzecznych bindugach (przystaniach), były wówczas typowym widokiem na tętniącej życiem Wiśle. Wiadomo, że szkuta czerska służyła przynajmniej 60 lat, co potwierdziły badania dendrochronologiczne drewna. Użytkowana była od 1481 r., przynajmniej do 1541 r. Charakterystyczne przechylenie na lewą burtę, stwierdzone po odsłonięciu jednostki, może świadczyć o tym, że uległa ona katastrofie i zatonęła. Wisła z czasem zmieniła swój bieg, odsunęła się od czerskiego zamku, a namuły i błota, jakie po sobie pozostawiła, zachowały wrak statku do naszych czasów.

Projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego Mazowszama na celu wypromowanie tego wspaniałego, unikatowego w skali Europy zabytku, ale również i przepięknych miejsc nad Wisłą, przez które to szkuta przepływała. Szczegóły co do scenariusza i technik proponujemy oddać w ręce specjalistów, których powinno wyłonić się w wyniku konkursu. Wyobrażamy sobie jednak, że w animacji (10-20 minutowej) zobaczymy zrekonstruowany statek, na tle wspaniałych wiślanych krajobrazów oraz wspaniałych mazowieckich miast i Czerska (oczywiście przeniesie akcji filmu w czasy świetności zabytku) i muzyka charakterystyczna dla tego regionu.

Na projekt można głosować do 30 czerwca 2022 roku na stronie: bom.mazovia.pl . Projekt jest umieszczony w kategorii ogólnowojewódzkiej pod numerem 307. Pełna nazwa: Szkuta czerska. Reaktywacja! Zachęcam do głosowania i wspierania tej cennej inicjatywy.

Foto: Szkuta czerska podczas osuszania gruntu i prac wydobywczych.
Foto: Projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza 2022.

Jeden komentarz do “Szkuta czerska – Reaktywacja!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *