AktualnościKonstancin - JeziornaNa luzie

Reaktywacja zespołu Rapsodia Lidii Leszczyńskiej

Po dłuższej przerwie związanej z pandemią koronawirusa, zespół Rapsodia II powrócił do tańczenia. Warto zwrócić uwagę, że jest to wyjątkowy zespół, bo o profilu artystyczno-muzycznym, w którym występują osoby z niepełnosprawnością. Swoje początki miał w Konstancinie-Jeziornie, ale przez konflikt z ówczesną dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Konstancinie-Jeziornie, zespoły „Sonata”, zespół seniorów „Kantata”, oraz pierwszych i jedynych w Konstancinie – zespołów integracyjnych niepełnosprawnych intelektualnie – „Rapsodia I”, i „Rapsodia II”, jako grupy taneczne skupiające mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna zostały zlikwidowane…

Po pięciu latach nieustające walki o dorobek artystyczny, a także przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, zespół „Rapsodia II” Lidii Leszczyńskiej wrócił na warszawskie salony. W Ośrodku Wsparcia i Integracji „Maja” w Warszawie podopieczni Lidii Leszczyńskiej zaprezentowali wyjątkowy repertuar pn. Cygańska Madonna.

Pierwszy w historii warszawskiego Ursynowa zespół artystyczno-taneczny osób z niepełnosprawnością intelektualną o nazwie – „Rapsodia”, założyła i prowadzi choreograf – Lidia Leszczyńska. Jest to zespół integracyjny, w którym występują terapeuci i tancerki z baletu Etiuda (www.etiuda.waw.pl). W Ośrodku Wsparcia i Integracji – Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Głęboko Upośledzonych Maja na warszawskim Ursynowie, podopieczni zespołu Rapsodia, wystąpili z przepięknym tańcem wywodzącym się z kultury romskiej. Warto przypomnieć, że tańce cygańskie to olbrzymia pasja, ekspresja, a dla członków zespołu Rapsodia bardzo potrzebne działania terapeutyczne. Pozwalające one nie tylko pokazywać swoje emocje, ale również integrować się z otoczeniem, a także tworzyć nowe przyjaźnie i znajomości.

Jeden komentarz do “Reaktywacja zespołu Rapsodia Lidii Leszczyńskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *