AktualnościKulturaLesznowolaNa luzie

Odznaka „Zasłużony dla kultury polskiej” została przyznana Ewie Jowik i Agnieszce Lis

Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Odznakę nadaje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego – Wicepremier Piotr Gliński. Podczas uroczystej gali X-lecia Stowarzyszenie Autorów Polskich dwie odznaki „Zasłużony dla kultury polskiej” zostały przyznane dwóm wybitną mieszkankom gminy Lesznowola: Ewie Jowik i Agnieszce Lis.

Ewa Jowik, poetka, mieszkanka Łaz

Ewa Jowik debiutowała bajkami dla dzieci (2 miejsce oraz 3 wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie) oraz tomikiem wierszy „Zegar”. I może skończyłaby się na tym jej „przygoda z poezją”, gdyby nie ogromna wrażliwość na świat, jego cienie i blaski. Na piękno chwil ulotnych i niezapomnianych. I na piękno tego co zwiemy szarą rzeczywistością.

Równolegle jej ogromne poczucie humoru wyrażone w doskonale skonstruowanych, lekkich, a czasem wręcz frywolnych fraszkach pobudza do serdecznego śmiechu i pozwala innym, weselszym okiem spojrzeć na świat i ludzi.

Czy to trudne? Tak. Ale jakże cudowne jest przenosić życie w sferę poezji. Zamykać je w rytmie i rymie wiersza. A te rymy i rytmy są wysokiej klasy – autorka prostymi, zwykłymi słowami potrafi wstrząsnąć czytelnikiem, obudzić uśpione emocje, a nawet wywołać łzy w oczach. Przeczytajcie choćby wiersz „Psia modlitwa”…

Mówi o sobie, że nie przepada za białymi wierszami, za sztuką dla sztuki, ceni twórczość trafiającą do wszystkich bez wyjątku. Cierpi, że poezja tradycyjna wyszła z mody. Świat Ewy jest rymowany, śpiewany, do rytmu i muzyki którą nosi w sercu.

Prosi was cichutko: nie odkładajcie rymów do lamusa, bo przez ich pryzmat świat jest piękniejszy. Przeczytajcie jej wiersze, przeżyjcie je, użyjcie w miarę potrzeb i przyjmijcie je z życzliwością.

– Piszę od 20 lat, najpierw pisałam „do szuflady” potem swoimi wierszami dzieliłam się z moimi bliskimi i znajomymi. Potem zaczęło to zataczać szersze kręgi, zaczęto mnie drukować w ogólnopolskich wydawnictwach. Zebrało się kilka tomików, w tej chwili jest już ich 23… W prawdzie miałam wiele nagród i wyróżnień, w różnych konkursach, ale nie sądziłam, że dostanę, aż tak wielkie wyróżnienie. Dla mnie jest to coś ogromnego… To jest nagroda za tyle lat mojego pisania. Bardzo ucieszyła mnie wiadomość, że zostałam nominowana do tej nagrody i jestem jeszcze do tej pory w szoku… Przyznam, że… powaliło mnie to po prostu… – mówi z wielkim wzruszeniem Ewa Jowik, poetka odznaczona odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Agnieszka Lis, pisarka, pianistka, dziennikarka, mieszkanka Nowej Woli

Agnieszka lis, jedna z najpoczytniejszych pisarek literatury obyczajowej, pianistka i dziennikarka. Jej powieści opowiadają o życiowych perypetiach – bólu, rozstaniu, trudnych relacjach, samotności, chorobie i marzeniach. Trafiają do zakamarków kobiecej duszy i pozwalają zrozumieć, że z każdej – nawet najcięższej – sytuacji zawsze jest jakieś wyjście.

Agnieszka Lis nie kreuje rzeczywistości, w której wszyscy są szczęśliwi i nie napotykają na swojej drodze problemów. Przeciwnie – stawia przed swoimi bohaterami wyzwania, które mogą wydawać się nie do przezwyciężenia. Co ciekawe, każda jej książka jest inna, zawiera nie tylko inne treści, ale ma także inny charakter, nastrój i sposób narracji. Pokazuje to, że autorka, dysponująca szerokim wachlarzem literackich środków warsztatowych, nie na darmo uważana jest za jedną z najbardziej interesujących pisarek obyczajowych. Guziki to jej siedemnastka książka, a już w październiku będzie kolejna – osiemnasta premiera.

– Dosłownie przed chwileczką zostałam uhonorowana ważnym państwowym odznaczeniem nadawanym przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu – „Zasłużony dla kultury polskiej”. Czuje się bardzo szczęśliwa, ale też i trochę przytłoczona, bo to wielka odpowiedzialność, coś do zobowiązuje na przyszłość. Za chwileczkę w październiku moja osiemnasta książka, osiemnasta powieść. Mam nadzieję, że dalej dam radę w podobny sposób tworzyć, pisać, działać, dla kultury polskiej – mówi wzruszona Agnieszka Lis, pisarka odznaczona odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Foto: Od lewej: Ewa Jowik, Agnieszka Lis, Renata Cygan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *