AktualnościGóra KalwariaLesznowolaPowiatTarczyn

Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza

Można już głosować na najciekawsze projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Kino pod chmurką, mobilne rowerowe miasteczko, multimedialne ogrody, zakup karetki czy plenerowy festiwal filmowy to tylko część z propozycji zgłoszonych w regionie warszawskim zachodnim. Na realizację zwycięskich projektów samorząd Mazowsza przeznaczył 25 mln zł. Głosowanie na stronie bom.mazovia.pl potrwa do 10 października.

Do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy zgłosili w sumie 252 projekty. Wszystkie zostały poddane ocenie formalnej, ocenie co do zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Decyzją zarządu pozytywny wynik otrzymało 114 z nich, w tym 11 z regionu warszawskiego zachodniego. To właśnie na nie mieszkańcy mogą oddać swój głos.

Jak oddać głos w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?

To, które projekty zostaną zrealizowane, zależy od mieszkańców Mazowsza. Głosować można na bom.mazovia.pl do 10 października br. Jak podkreśla Marcin Podsędek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego teraz wszystko w rękach Mazowszan. – Zachęcam Państwa do głosowania na projekty z poszczególnych regionów, ale także te ogólnowojewódzkie. Możecie Państwo zadecydować jak będzie rozwijało się Mazowsze i najbliższa okolica. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnowojewódzki i jeden na podregionalny. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować będzie można za pośrednictwem platformy internetowej z telefonu lub komputera. Osoby nieposiadające telefonów lub komputerów będą mogły oddać głos w siedzibie urzędu marszałkowskiego i w jego delegaturach. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2022 r. Na ten cel władze regionu zarezerwowały 25 mln zł.

11 projektów z regionu warszawskiego zachodniego

W regionie warszawskim zachodnim pozytywną ocenę otrzymało 11 projektów. Ich wartość to w sumie blisko 3,7 mln zł. Mieszkańców regionu warszawskiego zachodniego do wyboru najlepszych projektów zachęca radny Piotr Kandyba, przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej. – Do wyboru mamy aż 11 ciekawych inicjatyw. Myślę, że każdy znajdzie projekt, na który warto zagłosować. To od Państwa zależy czy będzie to karetka, doświetlenie przejść dla pieszych, budowa chodników czy też szkolenie z doskonalenia techniki jazdy dla kierowców – podkreśla. Do 10 października będzie można głosować na jeden z trzech poniższych projektów z powiatu piaseczyńskiego:

  1. Budowa chodnika w miejscowości Moczydłów (Gmina Góra Kalwaria) od osiedla „rezydencja” do wiaduktu kolejowego (90 500 zł),
  2. Widoczni = bezpieczni. Doświetlenie przejść dla pieszych na drodze wojewódzkiej nr 876 na terenie Gminy Tarczyn (220 000 zł) – doświetlenie 4 przejść dla pieszych na drodze wojewódzkiej nr 876 na terenie Gminy Tarczyn,
  3. Budowa aktywnych przejść dla pieszych na DW 721 w Gminie Lesznowola (500 000 zł).

29 projektów ogólnowojewódzkich

Wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazło się 29 o charakterze ogólnowojewódzkim. Ich wartość to w sumie ponad 8,2 mln zł. Wśród projektów, które zostały poddane pod głosowanie mieszkańców znalazły się m.in.: tajemniczy ogród, młodzi reportażyści na tropie Olendrów, in vitro, różowa skrzyneczka czy rehabilitacja pocovidowa. Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji urzędu marszałkowskiego, podkreśla rosnące zainteresowanie Budżetem Obywatelskim Mazowsza i wskazuje nowe cele. – W porównaniu z pierwszą edycją w tym roku poddajemy pod głosowanie więcej projektów. Liczymy też na to, że liczba głosujących w drugiej edycji przekroczy 50 tysięcy mieszkańców Mazowsza, w pierwszej edycji BOM zagłosowało 37 880 osób – dodaje.

Pełną listę projektów zakwalifikowanych do głosowania można znaleźć na stronie internetowej:

Lista ogólnowojewódzka: https://bom.mazovia.pl/projekty?nr=&nazwa=&kategoria=&rodzaj=1&status=do-glosowania&dzielnica=

Lista projektów z regionu warszawskiego zachodniego:

https://bom.mazovia.pl/projekty?nr=&nazwa=&kategoria=&rodzaj=&status=do-glosowania&dzielnica=7

Projekty wybrane w I edycji BOM

W poprzedniej, pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy wybrali do 7 projektów z regionu warszawskiego zachodniego oraz 14 ogólnowojewódzkich.

Część z nich została już zrealizowana, a pozostałe są w trakcie realizacji. Jednym z nich jest projekt „VeloMazovia – Wschód – rowerowy szlak wschodniego Mazowsza”. Jak podkreśla autor projektu Rafał Modzelewski VeloMazovia Wschód jest pierwszym z wielu nitek szlaku systemu VeloMazovia, a jednocześnie najdłuższym szlakiem rowerowym województwa mazowieckiego. – Będzie to też pierwszy szlak sieciowy na Mazowszu, dzięki któremu turyści dotrą do najważniejszych punktów krajoznawczych naszego województwa. Liczymy na to, że ta trasa wpłynie na podwyższenie atrakcyjności Mazowsza, a także zwróci uwagę na ciekawe mazowieckie obiekty historyczne i przyrodnicze, także te mniej znane, do których turyści zaglądają nieco rzadziej – informuje. 

Innym projektem realizowanym w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza jest inicjatywa „Mogę więcej – warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci i dorosłych”. – Pomysł na projekt „Mogę więcej” wziął się z miłości do dzieci i chęci wspierania ich w rozwoju – mówi jego autorka Maria Hetmańska. – Szczęśliwe dziecko powinno mieć możliwość uczyć się w radosnej atmosferze zabawy i taki jest cel zajęć dla najmłodszych. Dla rodziców i dorosłych przydają się warsztaty rozwijające wiedzę psychologiczną – zarówno w zakresie własnych emocji związanych z rodzicielstwem, jak i emocji których mogą doświadczać dzieci. Wszystko to, żeby zarówno rodzice, jak i dzieci mieli jak najwięcej darmowych opcji edukacyjnych – dodaje.

Wszystkie informacje dotyczące BOM dostępne są na stronie internetowej bom.mazovia.pl, a także na profilu FB Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Wyniki tegorocznej edycji BOM zostaną ogłoszone do 15 października br.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *