AktualnościNa luziePiaseczno

40-procentowa podwyżka ciepła systemowego

Przygotowujemy się powoli do bardzo ciężkiego roku 2023. Wzrost cen energii będzie odczuwalny dla wszystkich odbiorców: prądu, gazu, czy systemowego ciepła. W Piasecznie mieszkańcy obawiają się olbrzymiego wzrostu cen ciepła. Zarządy Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych już zapowiedzieli swoim mieszkańcom, że nie mają żadnego wpływu na ostateczną cenę ciepła, dostarczanego do piaseczyńskich bloków przez Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo-Usługowe „Piaseczno” Sp. o.o. Stąd muszą przyjąć cenę, narzuconą przez spółkę.

Jeszcze w sierpniu do mieszkańców dotarła informacja, że czekają ich drastyczne podwyżki związane z ciepłem systemowym dostarczanym przez spółkę PCU do piaseczyńskich Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych. Nowa cena gazu w 2023 r. ma wynieść 685,96 zł/MWh, co oznaczałoby 7-krotny wzrost, względem ceny obecnej (92,78 zł/MWh). Tak drastyczny wzrost ceny paliwa gazowego spowodowałby konieczność podwyżki ceny ciepła dla odbiorców do wysokości 197,39 zł/GJ, co wraz z kosztami przesyłu oznaczałby wzrost ceny ciepła o 376 proc.

– Spółka podejmowała i podejmuje kroki poprzez Izbę Ciepłowniczą, aby spółka załapała się z ceną gazu pod ustawę osłonową ze stycznia 2022, gdzie wymienione tam podmioty (w tym wspólnoty mające własne źródła ogrzewania) otrzymują niższą cenę zakupu gazu (ok. 200,00 zł MWh). Niestety spółka PC-U, jako spółka kapitałowa nie podlega tej ustawie. Izba ciepłownicza otrzymała odpowiedzi z ministerstwa klimatu i ministerstwa aktywów, które zawierały odmowę wpisania naszej ciepłowni i innych ciepłowni będących spółkami prawa handlowego na listę podmiotów podlegających ustawie osłonowej. Dzisiaj ceny giełdowe gazu wynoszą 780,00 zł/MWh, plus marża dostawcy, plus przesył. Cena gazu w obowiązującej taryfie ciepła wynosi 93,00 zł za MWh.

Spółka PC-U podlega również ETS – obowiązek zakupu uprawnień emisyjnych, średnio rocznie ok. 10 tys. uprawnień – zakup przez giełdę – dziś cena 83 euro, co przy słabym złotym, daje kwotę ponad 400 zł., za jedno uprawnienie – a w roku bez mała 4 mln zł – informował naszą redakcję na początku sierpnia, Marek Trendel, Prezes Zarządu PC-U Piaseczno.

Burmistrz Daniel Putkiewicz podkreślał jeszcze w sierpniu, że w dalszym ciągu nie zostały zaproponowane żadne rozwiązania, które chroniłoby przed nadmiernym wzrostem cen, zarówno lokatorów mieszkań ogrzewanych ciepłem sieciowym, jak i samorządy finansujące koszty ogrzewania sieci placówek oświatowych i gminnych.

W między czasie rząd premiera Mateusza Morawieckiego opracował ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Ta wprowadziła jednorazowe dodatki do ogrzewania innym paliwem, niż węglem oraz zobowiązuje dostawców ciepła systemowego do ustalenia jego średniej ceny z rekompensatą. Problem tylko w tym, że nowe przepisy o taryfie za ciepło z rekompensatą, nie wszystkim Spółdzielnią i Wspólnotą wyrównają podwyżki systemowego ciepła. Cena za ciepło z gazu musi przekroczyć 150,95 zł/MWh. Obecnie cena gazu w obowiązującej taryfie ciepła dla piaseczyńskich odbiorców wynosi – 93,00 zł za MWh.

– Jak Państwo wiecie byliśmy bardzo mocno zaniepokojeni i raczej zszokowani cenami, jakie pojawiały się we wstępnych propozycjach, jeśli chodzi o zakup gazu. W tym momencie mamy ustawę, która gwarantuje ciepłowni zwrot części środków związanych z zakupem paliwa. Natomiast w tym wypadku oznacza, to maksymalną podwyżkę rzędu 40 proc., której pewnie nie unikniemy… Chyba, że cena zakupu gazu będzie ostatecznie zdecydowanie niższa – mówi o obecnej sytuacji z cenami gazu, Daniel Putkiewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

Jak widzimy sytuacja na rynku energetycznym jest bardzo dynamiczna i zależna od globalnej polityki (wojna na Ukrainie, ceny surowców na światowych giełdach). Jedno jest pewne, że mieszkańców Piaseczna czeka ciężka zima, a rosnące koszty energii, spowodują, że wielu z nas, zacznie szukać oszczędności. Między innymi przykręcając kurki kaloryferów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *