AktualnościLesznowolaNa luzie

Prawo autorskie w architekturze

Jeszcze nie zajmowałem się prawem autorskim w architekturze 🙂 Ale i na to przyszedł najwyższy czas… Wyzwanie w tym przedmiocie rzucił mi Zastępca Wójta Gminy Lesznowola – Pan Mirosław Wilusz. W odpowiedzi na moją interpelację dotyczącą koncepcji zagospodarowania terenu rekreacyjnego w Mrokowie otrzymałem następującą odpowiedź: „Żądane plany, mapy oraz koncepcja zagospodarowania terenu rekreacyjnego w Mrokowie są objęte autorskimi prawami majątkowymi i nie stanowią informacji publicznej”. Tymczasem, podobną sprawą zajmował się już Sąd Najwyższy, który w swojej sentencji orzekł: Mapy przygotowane na potrzeby planu zagospodarowania przestrzennego są informacją publiczną i nie są chronione prawem autorskim”.

Wróćmy jeszcze na chwilę do koncepcji zagospodarowania terenu rekreacyjnego w Mrokowie, która owiana jest aurą tajemniczości. Właściwie wokół tej inwestycji zbudowano istny thriller, rodem z kart książek Remigiusz Mroza.

Według mojej wiedzy, którą udało mi się pozyskać w przedmiotowej sprawie, to sołectwo Mroków zdecydowało się na przeznaczenie 20 tys. zł na wykonanie koncepcji zagospodarowania terenu rekreacyjnego w Mrokowie. Do wykonanego projektu wglądu oczywiście nie mamy, bo „rzekomo” jest chroniony prawami autorskimi… „No i jest koncepcja, tylko nikt nie ma prawa wglądu – super. To dla kogo, to jest? Bo chyba nie dla nas, mieszkańców”. – nie kryła nawet swojego oburzenia mieszkanka Mrokowa. Okazuje się, że wgląd do koncepcji miała Anna Lasek, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Lesznowola, która w mediach społecznościowych napisała: „Jestem laikiem oczywiście, ale jak patrzę na tą koncepcję, to dokładnie widzę, co gdzie ma być…”. Widocznie Pani wiceprzewodnicząca widziała szeroką wizję i perspektywę przyszłości, bo dosłownie 6 lipca 2021 roku, poinformowała o tym, że gmina Lesznowola pozyskała z Sejmiku Województwa Mazowieckiego – 150 tys. zł na rozpoczęcie budowy skateparku w Mrokowie. Widocznie skatepark został już wrysowany w ten plan, a teraz po prostu pozyskano na niego dofinansowanie, ale wiadomo – nie mamy wglądu do koncepcji zagospodarowania terenu rekreacyjnego w Mrokowie.

Na razie pozostaje nam wgląd w obecny stan miejsca, w którym zaplanowano nowy teren rekreacyjny w Mrokowie. Otóż w najbliższej okolicy znalazłem wiele szklanych butelek, trochę petów… można powiedzieć, że jest tak sielsko i kolorowo, od tych mieniących się w słońcu kolorowych butelek: białych, zielonych i brązowych. Ach gdybyśmy mogli je recyklingować, to byśmy chociaż zarobili na gumę balonową Turbo… Tak, kiedyś, zarabialiśmy na osiedlu ze znajomymi. Sprzedawaliśmy butelki i kupowaliśmy za nie – gumy balonowe Turbo lub te z kaczorem Donaldem.

Na koniec dodam Panu Mirosławowi Wiluszowi, że zgodnie z art. 4 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych – Opracowania, mapy, ekspertyzy dołączone do dokumentów i sporządzone na zlecenie organu administracji nie są chronione prawem autorskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *