AktualnościLesznowolaNa luzie

Stawka nie jest sztywna :)

Tym razem zacznę nietypowo tekst od rebusu. Czy rozpoznajesz, który z lesznowolskich samorządowców, wypowiedział te słowa: „Stawka nie jest sztywna, zależy od mieszkańców, od zużycia wody… Są gospodarstwa, gdzie zużycie wody jest 2,7-2,8 m³ na osobę. Więc wtedy, wypadamy korzystnie, w porównaniu z innymi gminami”. Odpowiedź w środku lub na samym końcu tekstu, dla wytrwałych czytelników 🙂

W mediach społecznościowych mówi się dużo…

Nie da się ukryć, że w mediach społecznościowych dzieje się naprawdę dużo. Zwłaszcza na lesznowolskich forach, gdzie atmosfera była naprawdę gorącą przez XII sesją Rady Gminy Lesznowola. To właśnie na tej sesji miały być podjęte nowe stawki opłaty za wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

– W celu zbilansowania dochodów i wydatków systemu zagospodarowania odpadów komunalnych konieczne jest podwyższenie dotychczasowej stawki w następujący sposób: za odpady komunalne, które zbierane są w sposób selektywny, podwyżka o 7,85 zł za 1 m³ zużytej wody, czyli stawka zostanie podwyższona do 11,85 zł za 1 m³ zużytej wody. Za odpady komunalne, które są zbierane w sposób nieselektywny, czyli zmieszany, stawka zostanie podwyższona o 15,70 zł za 1m³ zużytej wody, czyli stawka zostaje podwyższona do kwoty 23,70 zł za 1m³ zużytej wody. Wprowadzenie przedstawionych stawek opłaty za gospodarowanie odpadów komunalnych obowiązuje od 1 września br. – prezentowała uchwałę, Iwona Pajewska-Iszczyńska, wicewójt gminy Lesznowola.

– Chciałabym Państwa zapewnić, że bardzo długo i wnikliwie procedowaliśmy nad tym tematem. Temat śmieci ciągnie się od stycznia. Na pewno nie jest to łatwa decyzja, ale naprawdę konieczna, bo system musi się sam sfinansować – przekonywała z kolei, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Lesznowola, Anna Lasek.

Publiczność obecna na sesji, bo takiego określenia wielokrotnie używa na obradach przewodnicząca Rady Gminy Lesznowola – Bożenna Korlak, nie miała głosu przed głosowaniem uchwały o podwyżce opłaty za zagospodarowanie i odbiór odpadów komunalnych… Swój głos uzyskała dopiero w sprawach różnych. W imieniu sporej grupy mieszkańców, obecnej na sesji, wypowiedział się – Mariusz Gągała, lokalny przedsiębiorca, mieszkaniec Lesznowoli: „Tak duża podwyżka, nie jest bez znaczenia dla nas mieszkańców. Dobrym przykładem jest moja rodzina. W naszym gospodarstwie domowym, mieszkam siedem osób. Po podwyżce opłaty będziemy płacić za śmieci – 350 zł”.

Ale wróćmy jeszcze do mediów społecznościowych. Na facebookowej grupie: „Mieszkańcy Wilczej Góry i Władysławowa – Grupa Sąsiedzka”, bardzo ciekawe wyliczenia zaprezentowała, Marzanna Stasińska: „Stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla mieszkańców w powiecie piaseczyńskim (stan na lipiec 2019). Wnioski: 1) Przelicznik na m³ zużycia wody, tylko w Lesznowoli! 2) Proponowana podwyżka w Lesznowoli, da przyrost kosztów na mieszkańca o 200%. Przykład: Lesznowola do dnia 10 lipca 2019 roku, 4 zł na m³ zużycia wody, czyli przy założeniu mieszkania w domu 3 osób i 15 m³ zużycia wody – 20 zł miesięcznie za śmieci segregowane. Przykład po podwyżce: 11,85 zł na m³ zużycia wody, czyli przy założeniu mieszkania w domu 3 osób i 15 m³ zużycia wody – 59,25 zł miesięcznie za śmieci segregowane. W sąsiednich gminach powiatu piaseczyńskiego stawki są na dużo niższym poziomie: Piaseczno na osobę – 27 zł (śmieci segregowane), Konstancin-Jeziorna na osobę – 31 zł (śmieci segregowane) + system wymiany worków pełny na pusty. Mieszkańcy gminy Lesznowola sami muszą zaopatrywać się w worki”.

Mimo tych wyliczeń, wicewójt Iwona Pajewska-Iszczyńska, zapewniała: „Stawka nie jest sztywna, zależy od mieszkańców, od zużycia wody… Są gospodarstwa, gdzie zużycie wody jest 2,7-2,8 m³ na osobę. Więc wtedy, wypadamy korzystnie, w porównaniu z innymi gminami”. Ale są także gospodarstwa, gdzie zużycie wody wynosi 4-5 m³…

Tajemnicze zestawienie częstotliwości odbioru odpadów
W trakcie procedowania uchwał podnoszących opłaty za śmieci, radnym zostało zaprezentowane zestawienie częstotliwości odbioru odpadów we wszystkich gminach powiatu piaseczyńskiego. Co najbardziej zaskakujące w tej sprawie, te zestawienia rozkładał sam kierownik Referatu Gospodarki Odpadów Komunalnych Gminy Lesznowola, Pan Lech Kilanowski… Pozostaje pytanie: Czemu te zestawienie zostało dopiero zaprezentowane tuż przed głosowaniem? A nie wcześniej, kiedy odbywały się gminne komisje, które opiniowały uchwałę i ustalały częstotliwość odbioru odpadów do nowej linii przetargowej?

– Pokusiliśmy się o zrobienie analizy, jaka jest częstotliwość odbioru odpadów w innych gminach? Wynika z tego, że wypadamy bardzo korzystnie – przekonywała, Iwona Pajewska-Iszczyńska, wicewójt gminy Lesznowola.

Radni opowiedzieli się za podwyżką opłaty za śmieci. Od 1 września br. mieszkańców gminy Lesznowola czekają podwyżki wynoszące nawet 200%! W gminnej kasie przybędzie dochodów z tytułu wyższego podatku, w domowych budżetach ubędzie nam, kilkanaście złotych. – Do tej pory było nas stać na opłacenie podatku tzw. śmieciowego. Ale po dzisiejszej podwyżce, skorzystamy z ulg, które są przewidziane dla rodzin wielodzietnych, w ramach Karty Dużej Rodziny – podkreślił Mariusz Gągała, lokalny przedsiębiorca i mieszkaniec Lesznowoli.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *