AktualnościLesznowolaNa luzie

Mroczny koniec skateparku

– Młodzi mieszkańcy naszego regionu, co pewien czas nagabywali mnie o możliwość wybudowania skateparku. Chcą mieć bezpieczne miejsce, nie chcą już się bawić na ulicach i na parkingach. Pierwsze działania podjęłam już ponad rok temu – zapewniała we wpisie w mediach społecznościowych, Anna Lasek, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Lesznowola. – Świetnie się złożyło, bo gdy poszłam z moimi pomysłami do pani wójt, okazało się, że właśnie powstaje koncepcja zagospodarowania terenu rekreacyjnego w Mrokowie. I tak skatepark został wpisany w przygotowywaną koncepcję. Dzięki zrozumieniu sołtysów i rad sołeckich Mrokowa, Jabłonowa i Stefanowa, udało się na ten cel zaplanować pewną kwotę. W dniu 15 marca 2021 roku, zwróciłam się do pani wójt z propozycją złożenia wniosku o dofinansowanie budowy skateparku w Mrokowie, w ramach programu Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze 2021. Z radością informuję, że taki wniosek został złożony – dodawała Anna Lasek. W dniu 6 lipca 2021 roku okazało się, że udało się pozyskać 150 tys. zł dotacji z Sejmiku Wojewódzkiego Mazowsza na budowę skateparku w Mrokowie. Miała być tak pięknie, były oczywiście piękne podziękowania i dalekowzroczne plany. Jednak na początku kwietnia 2023 roku z tych planów nic absolutnie nie pozostało!

Skatepark miał powstać w Mrokowie na terenie rekreacyjny koło rzeki Utraty. Jest to teren vis a vis Szkoły Podstawowej w Mrokowie im. Marii Konopnickiej. Skatepark miał mieć powierzchnię 673 m². – Proszę o informację na jakim etapie jest budowa skateparku? Tam nic się nie dzieje… A w budżecie gminy Lesznowola jest wpisane zaledwie 50 tys. zł. Sołectwo Mroków przekazało środki z ostatnich dwóch lub trzech lat, czyli ok. 100-150 tys. zł, dodatkowo jeszcze te 150 tys. zł z Sejmiku Województwa Mazowieckiego… – pytała o postęp prac na budową skateparku, Ewa Kostana, mieszkanka Mrokowa.

Sprawdźmy dokładne kwoty, jakie były przeznaczone na projekt i budowę skateparku w Mrokowie. Te zapisano w uchwale budżetowej z dnia 22 lipca 2021 roku. – 180 tys. zł na zadanie pn. „Mroków – Projekt i budowa skateparku”. (150 tys. zł dofinansowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego, 5 tys. zł ze środków sołeckich Jabłonowa, 5 tys. zł ze środków sołeckich Stefanowa i 10 tys. zł ze środków sołeckich Mrokowa). Co ciekawe te środki finansowe szybko wyparowały, bo zaledwie po pół roku, uchwalono Wieloletnią Prognozę Finansową na lata (2022-2034), a w niej zapisano tylko 50 tys. zł na projekt i budowę skateparku w Mrokowie… A warto przypomnieć, że jeszcze w 2021 roku zapewniano, że skateparku w Mrokowie będzie miał powierzchnię 673 m², że zostanie zamontowana rampa, poręcz i funbox. A reszta urządzeń będzie montowana w kolejnych etapach inwestycji… Jest rok 2023, a skateparku jak nie było, tak nie ma! W WPF-ie gminy Lesznowola nadal widnieje tylko kwota 50 tys. zł. Co za to uda się zbudować? Przy dzisiejszej cenach materiałów budowlanych! To są bardzo dobre i trudne pytania, bo środków z budżetu Województwa Mazowieckiego już po prostu nie ma… Województwo Mazowieckie przekazując środki finansowe, liczy, że prace nad projektem sportowym ruszą maksymalnie do końca roku, w którym została przyznana dotacja, czyli nie później, niż do 31 grudnia 2021 roku, w tym konkretnym przypadku. Niestety inwestycja nie ruszyła w tym terminie i trudno powiedzieć, kiedy ruszy? Cytując klasyka: „Pieniędzy nie ma i nie będzie”. Bo rzeczywiście budżet gminy Lesznowola świeci pustkami…

Ale nie wszystkie samorządy, marnotrawią przyznane im środki finansowe z Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Miasto i gmina Grójec otrzymały 280 tys. zł na odnowę skateparku w Grójcu. – Naprawiliśmy płytę skateparku, zamontowaliśmy urządzenia m.in. takie, jak: rollin, dwupoziomowy quarter pipe, jumpbox, funbox z grindboxem oraz poręcze – wylicza kolejne elementy nowego spateparku, Dariusz Gwiazda, burmistrz miasta i gminy Grójec. Urządzenia już służą grójeckiej młodzieży. Tymczasem w bogatej, chwila… Podobno bogatej gminie Lesznowola, nadal nie ma skateparku i nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *