AktualnościNa luziePiaseczno

Wieże dla jerzyków

W grudniu na terenie Piaseczna stanęły 3 wieże dla jerzyków. Powstały one w wyniku realizacji przez Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno jednego z projektów w Budżecie Obywatelskim, wybranego przez mieszkańców Piaseczna.

Celem powstania wież była ochrona tych sympatycznych ptaków, które tracą miejsca lęgowe w trakcie remontów, przede wszystkim termomodernizacji budynków. Mimo tego, że chroni je prawo, są zamurowywane w gniazdach, giną zamykane w stropodachach, gdzie licznie gniazdują. W Europie liczebność ptaków związanych z budynkami, takich jak jerzyk, spada.

W wielu miejscach są one na skraju wyginięcia. Problem ten jest tym ważniejszy, że ptaki te pełnią ważną rolę ekologiczną: zjadają ogromne ilości owadów. Pojedynczy jerzyk chwyta dziennie około 20 000 owadów latających.

Jednym ze sposobów ochrony ptaków związanych z budowlami ludzkimi jest tworzenie dla nich bezpiecznych miejsc gniazdowania. Takimi miejscami są konstrukcje przeznaczone tylko dla ptaków, zlokalizowane w pobliżu człowieka, ale nie powodujące konfliktów. Można je stawiać na terenach zielonych i zabudowanych. Trwałością znacznie przewyższają budki lęgowe. Są dobrym sposobem na ochronę jerzyków także dlatego, że zwracają uwagę ludności oraz mediów na ten gatunek. Wieże dają możliwość edukowania ludzi na temat biologii, ekologii i zagrożeń, jakie czyhają na jerzyki w budynkach.

Wieże dla jerzyków powstały już w wielu miastach w Polsce, ale te zamontowane w Piasecznie są pierwszymi tego typu konstrukcjami w naszym powiecie i wpisują się w dotychczasowe działania realizowane przez Gminę Piaseczno, która od wielu lat montuje budki lęgowe dla tych ptaków na budynkach użyteczności publicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *