AktualnościNa luziePiaseczno

Te drzewa zostaną z mieszkańcami na lata

Drzewa są po prostu piękne, do życia potrzebują tak niewiele, bo słońca, deszczu i trochę ludzkiej miłości. Tą okazali działacze fundacji Zalesiacze i pracownicy firmy Abris Capital Partners, którzy na terenie gminnego Parku w Henrykowie-Uroczym, zasadzili dwadzieścia drzew. Posadzono dwanaście klonów, siedem jesionów i robinię akacjową.

Akcja nasadzeń miała na celu promowanie ochrony środowiska i klimatu. Wiadomo, że posadzenie dwudziestu drzew nie rozwiąże wszystkich problemów ekologicznych, z którymi nieustannie zmagamy się w powiecie piaseczyńskim: zanieczyszczenie powietrza (smog), nielegalne wysypiska śmieci, nadmierna wycinka drzewa i lasów, ale stanie się dobrym początkiem niezbędnej edukacji, która może przynieść swoje plony za kilka lat. – Chodzi o promowanie ekologicznego podejścia, które ma na celu działanie na rzecz przyrody, ochrony środowiska i klimatu. Każdy z nas może wziąć sprawy w swoje ręce. Uczestnicy dzisiejszego wydarzenia, a ma być około pięćdziesięciu. Będzie brało udział w zasadzeniu drzew i jeśli powtórzy tą samą akcję za rok. To oznacza, że w tych osobach zaszczepiła się chęć do działania, a nie tylko do mówienia o środowisku i klimacie – mówił podczas akcji, Kamil Cymerman, prezes fundacji Zalesiacze.

Wybór terenu Parku Uroczego na miejsce nasadzeń nowych dwudziestu dorodnych drzew, nie był wcale przypadkowy… Miejsce wyznaczyła Gmina Piaseczno, a także dwie Panie Sołtys: Anna Kostyrka i Zuzanna Kownacka. – Dzisiaj w Parku Uroczym w Henrykowie-Uroczym gościmy Fundacje Zalesiacze. Bardzo się cieszę, że akurat wybrali nasz park do nasadzeń. Fundacja Zalesiacze organizuje tutaj piknik rodzinny, podczas którego zostanie posadzonych dwadzieścia drzew: dwanaście klonów, siedem jesionów i robinia akacjowa. Najmłodsi będą zakładać grządkę, którą obsadzą wrzosami i kwiatami jesiennymi. Każde drzewo ma swojego sponsora, a cała akcja ma świetny wydźwięk – mówiła Anna Kostyrka, wieloletnia działaczka społeczna z Henrykowa-Urocze. – Mamy tutaj taką formułę, że Pani Sołtys i gmina Piaseczno wyznaczyli nam ten teren do nasadzeń. W Parku Uroczym jest dużo aktywności społecznej, są również dzieci. Wszyscy mają kontakt ze środowiskiem i przyrodą. Chcemy im pomóc, aby teren tego urokliwego parku, jeszcze bardziej się zazielenił. Łączy nas wspaniała współpraca i wspólny cel – dodawała Kamil Cymerman, prezes fundacji Zalesiacze.

Akcja nasadzeń dwudziestu drzew, odbyła się przy udziale pracowników firmy Abris Capital Partners. – Tym razem przeprowadzamy akcję z firmą. Zazwyczaj były to akcje zupełnie otwarte, teraz są troszkę zamknięte, bo jest firma, która z nami współpracuje we wspólnym projekcie. Ale ta firma, to jest bardzo dużo osób, którzy są prężni, młodzi, fajni. Będziemy dzisiaj sadzić duże drzewa, takie, jak tutaj widać, czyli obwód około 10-12 cm – mówił podczas akcji, Kamil Cymerman, prezes fundacji Zalesiacze.

Pogodą rana lśni polana. Jesienny wiatr pieści smukłość drzew. W Parku Uroczym stoi już dwadzieścia drzew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *