AktualnościLesznowolaNa luzie

Działania oszczędnościowe gminy Lesznowola

Gmina Lesznowola, podobnie, jak inne samorządy w całej Polsce, mierzy się z ogromnym wzrostem wydatków bieżących, co spowodowane jest m.in. spadkiem dochodów bieżących w zakresie PIT, wzrostem cen energii i gazu oraz wysoką inflacją -17,2 proc. Stąd powstały różne pomysły, jak szukać oszczędności? Oczywiście te znaleziono… Wśród nich znalazło się: wyłączenie oświetlenia ulicznego, które nie będzie funkcjonować od godz. 23:00 do godz. 4:30 rano, a także podniesienie podatku od nieruchomości o 10 proc. dla mieszkańców.

Oświetlenie uliczne będzie wyłączone… Jak tłumaczy się Urząd Gminy Lesznowola?

– Z dniem 17 października br. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku, w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, która obliguje samorządy już od dnia 1 grudnia br. do zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej o 10 proc. W związku z powyższym, gmina podjęła decyzje mające na celu maksymalną racjonalizację kosztów utrzymania infrastruktury, zarówno społecznej jak i technicznej. Ponadto oświetlenie uliczne nie będzie funkcjonowało od godz. 23:00 do godz. 4:30. Dodatkowo wprowadzamy automatyczną regulację czasu pracy lamp na 45 minut przed wschodem i po zachodzie słońca – treść komunikatu, który został udostępniony na stronie www.lesznowola.pl

Warto przypomnieć, że już dwa lata temu, lesznowolski samorząd wpadł na genialny pomysł wyłączania ulicznego oświetlenia w czasie wakacji. Skutki tego działania, były opłakane, ponieważ wpłynęły na obniżenie bezpieczeństwa mieszkańców, a także lokalnych firm i przedsiębiorców. Latarnie zgasły pod koniec czerwca 2020 roku i nie świeciły od godz. 24:00, aż do porannego świtu! Na efekty, nie trzeba było długo czekać… Raptem po dwóch tygodniach, ciemnych i gwieździstych nocy, doszło do dwóch włamań… Około godz. 1:50 trzech nieznanych sprawców włamało się do Apteki Domowej w Łazach. – Włamanie do apteki, wyłamane drzwi wejściowe, zginęły pieniądze i poważne leki – pisała wówczas, Krystyna Gniadek, właścicielka ww. apteki. Z ustaleń policji wynikało, że dokonano kradzieży kilku tysięcy złotych oraz znacznej ilości leków. Co ciekawe tej samej nocy doszło, również do włamania w Wilczej Górze… – Wiemy już, że kilkanaście minut przed włamaniem w Łazach. Najprawdopodobniej ta sama „ekipa” włamała się do jednej firm z Wilczej Góry. Jednak wstępnie wiemy, że oprócz zniszczeń materialnych, nic nie skradziono – informował naszą redakcję w lipcu 2020 roku, nadkom. Jarosław Sawicki, wówczas oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie.

Sąsiednie gminy, jak choćby Piaseczno pracują dopiero nad plan oszczędnościowy, jednak nie ma, aż tak dużego pośpiechu, jak w gminie Lesznowola…

– Wykonaliśmy sporo działań, związanych z oszczędnością energii. Wspomnę tylko ostatnią inwestycję w oświetlenie ledowe, zrealizowaną w południowej części Piaseczna (Zalesie Dolne, przyp. red.), ale nie tylko… Przy każdej nowej modernizacji dróg, które realizujemy, wymieniamy również oświetlenie. Nowe ceny będą nas obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku i to jest dla nas absolutny deadline. Do tego czasu, możemy wspólnie się zastanowić, jak ograniczać zużycie energii w naszej gminie… Różne samorządy, różnie planują swoje działania… Wszystko w zależności od tego, jakie mają możliwości finansowe i techniczne. Oczywiście reagujemy na wnioski mieszkańców, jeśli był wniosek dotyczący targowiska miejskiego. To taki wniosek został zrealizowany i targowisko już nie świeci nocą. Święcą tylko ulice po jego skraju. Oczywiście od 1 stycznia 2023 roku, musimy zdecydować, czy będą możliwości techniczne wyłączenia, co drugiej latarni, albo czy będziemy wyłączać całe sekcje, jeśli będzie taka potrzeba, w określonych godzinach. O tym będziemy rozmawiali, planuje taki zespół, który będzie nad tym dyskutował – mówił podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Piasecznie, Daniel Putkiewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

Niestety już dwa lata temu przekonaliśmy się, że radni zdecydowali o wyłączeniu wszystkich latarni na terenie gminy Lesznowola. Tym razem dokonano dokładnie takiego samego zabiegu. Ciekawe, czy nadal będą w nocy świecić się latarnie wokół Urzędu Gminy Lesznowola. Bo warto przypomnieć, że był to jedyny jasny punkt na nocnej mapie gminy.

Podatki w górę o 10 proc.

Jak dobrze wiemy, wpływy z podatku od nieruchomości stanowią stabilne źródło dochodów własnych gminy Lesznowola. I z tego wkrótce zamierzają skorzystać władze gminy Lesznowola. Na najbliższej sesji Rady Gminy Lesznowola, radni będą decydować, czy podnieść stawki podatku od nieruchomości o 10 proc., względem bieżącego roku. – Kontynuując kreowanie gminnej polityki wspierania przedsiębiorczości i tworzenia korzystnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, proponuję waloryzację stawek kwotowych podatku od nieruchomości wyłącznie o wskaźnik poniżej inflacji tj. o 10,0%. Proponuje się stawki na 2023 rok, częściowo niższe od ustawowych, wspierając tym samym Mieszkańców i Przedsiębiorców gminy Lesznowola – napisano w uzasadnieniu do uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.

Dwie najważniejsze stawki dla mieszkańców:

1. Od gruntów pozostałych, od 1 m² powierzchni, było w 2022 roku – 0,48 zł, a w 2023 roku ma być – 0,52 zł.

2. Od budynków lub ich części mieszkalnych – od 1 m² powierzchni użytkowej, było w 2022 roku – 0,82 zł, a w 2023 roku ma być – 0,90 zł.

Gmina Lesznowola liczy na zrozumienie ze strony mieszkańców na poczynione oszczędności. Tylko drogi mieszkańcu warto abyś pamiętał, o tym, że dokładnie rok temu Rada Gminy Lesznowola podjęła dwie ważne uchwały: w sprawie wysokości wynagrodzenia Wójta Gminy Lesznowola i w sprawie miesięcznych diet dla Radnych oraz zasad i przyznawania. Łącznie nowe wynagrodzenie Wójta Gminy Lesznowola po podwyżce wynosi ponad 20 tys, zł brutto i zaczęło obowiązywać od 1 sierpnia 2021 roku. Z kolei lesznowolscy radni dostali około 1000 zł podwyżki do swoich miesięcznych tłuściutkich dietek…

Jeden komentarz do “Działania oszczędnościowe gminy Lesznowola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *