AktualnościNa luziePiaseczno

W cieniu klonów wyrosło nowoczesne Centrum Aktywności Seniora

Od kilku lat, zaczęto dostrzegać w Piasecznie, coraz bardziej problemy i potrzeby piaseczyńskich seniorów. Aktualnie w gminie Piaseczno żyje już 16 300 mieszkańców, którzy ukończyli 60 rok życia. Seniorzy stanowią już 1/5 ogółu wszystkich mieszkańców. Wielkim przełomem dla nich, okazało się powstanie w 2017 roku — Piaseczyńskiej Rady Seniorów, której koordynatorem został Krzysztof Kasprzycki (obecnie Radny Powiatowy w Piasecznie). Piaseczyńska Rada Seniorów okazała się istnym wulkanem energii, który, co chwilę eksploduje coraz to nowszymi pomysłami… Pierwszym olbrzymim sukcesem rady, było utworzenie w drugiej połowie 2018 roku — Miejskiego Klubu Seniora w budynku dworca PKP Piaseczno. Była to pierwsza taka przestrzeń, utworzona bezpośrednio w mieście. Bo dotychczas na terenie gminy, funkcjonowało — osiem wiejskich klubów seniora, a także Uniwersytet Trzeciego Wieku. Drugim sukcesem okazało się stworzenie wyjątkowej przestrzeni, czyli Przystani pod Klonami – Centrum Aktywności Seniora w Piasecznie. W dniu 27 października 2022 roku burmistrz Daniel Putkiewicz, wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak, wicestarosta Zdzisław Lis, Wioletta Urban, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Krzysztof Kasprzycki, a także przedstawiciele Piaseczyńskiej Rady Seniorów dokonali uroczystego otwarcia Przystani pod Klonami.

Piaseczno na przestrzeni ostatnich lat, pięknie się rozwija. Powstają nowe drogi, nowe skwery, a także nowe obiekty użyteczności publicznej i społecznej. Co ważne za tym rozwojem miasta, ale także gminy Piaseczno stoją konkretni ludzie, lokalni samorządowcy, którzy podejmują strategiczne decyzje o kierunkach dalszego rozwoju. Kiedy w dwóch poprzednich kadencjach samorządowych w gminie Piaseczno (2010-2014, 2014-2018), burmistrzem był Zdzisław Lis (obecnie wicestarosta piaseczyński), podjęto decyzję o budowie nowoczesnego zespołu szkolno-przedszkolnego Centrum Edukacyjno-Multimedialnego w Piasecznie. Zbudowanie CEM-u, pozwoliło na przeniesienie gminnego przedszkola z ulicy Szkolnej 18, do nowego multi centrum edukacyjnego na ulicy Jana Pawła II. A to z kolei dało zielone światło do realizacji, zupełnie nowej inwestycji, na którą czekali piaseczyńscy seniorzy, czyli budowy Przystani pod Klonami na ulicy Szkolnej 18 w Piasecznie. Za ten proces inwestycyjny odpowiadał już aktualny burmistrz miasta i gminy Piaseczno – Daniel Putkiewicz.

– Trzeba było zmienić miejscowy plan, następnie ogłosić przetarg, potem było etap przygotowania inwestycji. Na przestrzeni ostatnich lat, wspólnie podejmowaliśmy decyzje o zmianie miasta na lepsze. Centrum Aktywności Seniora, stanowiło jeden z elementów zmieniającego się Piaseczna. Cieszę się, że dzisiaj udało się otworzyć ten obiekt, on zaczyna funkcjonować. Każde przedsięwzięcie. Każda zmiana w mieście, wymaga co najmniej trzech rzeczy: po pierwsze potrzeba trochę wiedzy, po drugie potrzeba jeszcze więcej odwagi i trzecia rzecz… Potrzeba wiele szczęścia i dobrych zrządzeń losu, żeby spotkać na swojej drodze, dobry zespół ludzi – mówi Daniel Putkiewicz, burmistrz miasta i gminy Piaseczno.

Foto: Burmistrz Daniel Putkiewicz przecina czerwoną wstęgę.

Pierwsze kluby seniora w gminie Piaseczno, powstały przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Piasecznie. – Mamy 10 klubów seniora w Piasecznie, mamy 600 seniorów i stale poszerzamy naszą ofertę. Wkrótce w Piasecznie powstanie drugi klub seniora+ (przy. Red. Pierwszy funkcjonuje w budynku dworca PKP Piaseczno). Właśnie w Przystani pod Klonami. 15 listopada br. rozpoczniemy rekrutację do nowego klubu seniora – mówi o ambitnych planach, Wioletta Urban, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piasecznie.

Po zakończeniu oficjalnej części, w ogrodach Centrum Aktywności Seniora zasadzono dorodnego klona, który stał się już symbolem nowego miejsca. – Skąd te klony? – zapytacie. Chcemy mieć w tym miejscu miłość, przyjaźń, szacunek, a poza tym, będzie dużo wydarzeń związanych właśnie z klonami – tłumaczy decyzję o nazwie, Wioletta Urban.

Foto: Zasadzanie w ogrodach nowego Centrum Aktywności Seniora, dorodnego klona,

Nowy Dom Seniora za główne zadanie, będzie miał wsparcie i aktywizację osób w wieku 60+, a także ich integrację społeczną. Zajęcia grupowe, jak i indywidualne będą organizowane od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Mogą w nich uczestniczyć mieszkańcy gminy Piaseczno, którzy ukończyli 60 lat, są samodzielni lub mają ograniczenia w samodzielnym codziennym funkcjonowaniu oraz są zainteresowani taką formą pomocą.

Uczestnicy tej formy wsparcia poza szeroką gamą zajęć z zakresu fizjoterapii, edukacji, czy kultury, mogą liczyć na porady psychologa, czy prawnika oraz przynajmniej jeden ciepły posiłek.

W dniach 28-31 października br. w godzinach (8:00-16:00), odbędą się Dni Otwarte dla wszystkich zainteresowanych, którzy będą chcieli poznać szerzej ofertę — Przystani pod Klonami, czyli nowoczesnego Centrum Aktywności Seniora w Piasecznie.

Foto: Nowy budynek Przystani pod Klonami, Centrum Aktywności Seniora w Piasecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *