AktualnościKsiążkaPiaseczno

Jeden do jednego

Historyczny mecz Warszawa-Kraków (1:1), który został rozegrany w dniu 26 kwietnia 1943 roku w Piasecznie, stał się główną kanwą komiksu – „Jeden do jednego”, którego autorami są: Sebastian Sęk i Maciej Zadrąg. Komiks opowiada o podziemnych rozgrywkach piłkarskich, które odbywały się w czasie niemieckiej okupacji w Warszawie i w okolicznych miejscowościach.

Opór polskich piłkarzy
Podczas II wojny światowej, niemiecki okupant zabraniał polskim klubom i piłkarzom zorganizowanej gry w piłkę nożną. Mimo tego polscy piłkarze postanowili stawić opór i utworzyli konspiracyjne rozgrywki piłki nożnej.

Początek rozgrywek został zainicjowany w mieszkaniu piłkarza Legii Warszawa — Alfreda Nowakowskiego w Wigilię 1941 roku. Wówczas powołano konspiracyjny warszawski Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Mecze były rozgrywane w Warszawie, ale także w podwarszawskich miejscowościach: w Piasecznie, Gołkowie czy w Konstancinie, pod nosem samego gubernatora Ludwiga Fischera. Pod koniec II wojny światowej w regularnych rozgrywkach uczestniczyło, aż 50 drużyn. Polska była jednym krajem europejskim, w którym toczyły się konspiracyjne rozgrywki.

– Nie jest to błahy temat, kilka osób zostało zastrzelonych na ulicy – przypomniał tragiczne wydarzenia z Konstancina, Sebastian Sęk, autor komiksu.

W 1943 roku hitlerowcy przerwali mecz Wir-Mirków, który był rozgrywany w Konstancinie. Urządzono obławę na zawodników i publiczność. Od kul zginęło kilka osób. Mimo tego wielu piłkarzy ryzykowało własnym życiem i brało udział w konspiracyjnych rozgrywkach piłki nożnej. Często grali za talerz zupy, ale czasem i tego nawet brakowało…

– To była walka o ludzką godność, walka o człowieczeństwo – dodawał Maciej Zadrąg, autor ilustracji do komiksu „Jeden do jednego”.

Dwa kluczowe elementy
Komiks „Jeden do jednego” opowiada o podziemnych rozgrywkach piłkarskich, a skupia się na dwóch kluczowych elementach. Pierwszym jest podziemny mecz Warszawa-Kraków (1:1), który miał miejsce w Piasecznie w 1943 roku.

– W komiksie opowiadamy całą genezę tego wydarzenia. A drugim elementem, na którym się skupiliśmy, jest postać Tomasza Jaroszyńskiego, lokalnego działacza, restauratora, ówczesnego prezesa Piaseczna. Bardzo zasłużonego działacza struktur piłkarskich na terenie Warszawy – prezentował wydawnictwo Sebastian Sęk.

Tomasz Jaroszyński był nie tylko znanym piasecznianinem, restauratorem, ale był także wybitnym działaczem piłkarskim, wizjonerem i prezesem klubu Piaseczno. Dzięki jego mądrej polityce transferowej i ściąganiu zawodników z Krakowa. W 1943 roku Piaseczno zdobyło swój największy sukces — wicemistrzostwo Warszawy w okupacyjnych rozgrywkach, tuż za mistrzowską Polonią Warszawa. Warto jednak dodać, że po regularnych rozgrywkach, rozegrano jeszcze dwa spotkania towarzyskie, w których Piaseczno rozgromiło mistrza okupacyjnych rozgrywek – Polonię Warszawa.

– Czytając komiks, znalazłem kilka nazwisk, ludzi, których miałem przyjemność poznać i osobiście poddać rękę. Kiedy grałem w juniorach, był to początek lat 50-tych w Piasecznie. Pan Tomasz Jaroszyński, po meczu fundował nam obiady – wspominał na spotkaniu autorskim, Tadeusz Warsza, wiceprezes Zarządu Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej w Piasecznie.

Praca nad komiksem
O historycznym meczu Warszawa-Kraków (1:1), który został rozegrany w dniu 26 kwietnia 1943 roku, autor komiksu — Sebastian Sęk dowiedział się dość przypadkowo…

– Podczas zwiedzania terenu Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej, jeden człowiek wspominał, że był taki mecz w Piasecznie: Warszawa-Kraków. Tylko tyle wówczas powiedział. Ani słowa więcej, ani mniej… Przez dwa lata pracowałem nad tym tematem, szukałem informacji i źródeł historycznych. Kiedy już podjąłem decyzje, że będę chciał w ramach wydawnictwa Sebling, tworzyć komiksy na temat historii Piaseczna. To uznałem, że ten temat będzie świetną lokomotywą dla całej serii komiksów – wspominał tamte wydarzenia, Sebastian Sęk.

Autorzy komiksu spędzili wiele godzin na szukaniu materiałów, bo chcieli jak najbardziej odwzorować tą trochę już zapomnianą historię.

– W komiksie robiłem czarno-białe rysunki. Przerysowałem postacie z gazet, ze zdjęć, które podsyłał mi Sebastian. Pracę nad komiksem zacząłem w lutym, miałem już pierwsze zdjęcia i wtedy zacząłem rysować. Ostatni rysunek do komiksu, skończyłem 31 października – wspominał Maciej Zadrąg.

– Maciek zrobił fantastyczną pracę, jeśli chodzi o odwzorowanie piłkarzy. Zależało nam na tym, żeby nie było przesytu w szczegółach – dodawał Sebastian Sęk.

Dzięki ciężkiej pracy Sebastiana Sęka i Macieja Zadrąga udało się przypomnieć kolejną wspaniałą historyczną kartę w dziejach Piaseczna. Czytając komiks, oglądając liczne kolorowe ilustracje, poznajemy bliżej wybitnych piłkarzy (byłych i przyszłych reprezentantów Polski), działaczy, którzy w nieludzkich czasach hitlerowskiej okupacji, przynosili wiele radości mieszkańcom Piaseczna. Wydawać by się mogło, że to tylko kopanie, że to tylko piłka nożna… Ale to była walka o ludzką godność. Komiks „Jeden do jednego” jest pasjonującą i fantastyczną opowieścią, która zostanie z nami na lata.

Będzie seria komiksów
Wkrótce powstanie cała seria komiksów o historii Piaseczna i okolic. Kolejne publikacje już są w przygotowaniu i swoją premierę będą miały jeszcze w tym roku.

– W tym momencie przygotowywany jest komiks o Zimnych Dołach, czyli o potyczce z wojskiem niemieckim, kompanii Leśnej im. Szarego w czasie Powstania Warszawskiego. Ten komiks będzie gotowy w 75-tą rocznicę tych wydarzeń, czyli w tym roku. Mam nadzieję, że pod koniec roku, uda się opublikować komiks o bitwie pod Gołkowem – mówił o planach wydawniczych Sebastian Sęk.

Darmowe egzemplarze komiksu „Jeden do jednego”, są jeszcze dostępne w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno. Komiks w wersji komercyjnej ukaże się za kilka tygodni. Będzie dostępny na stronie: www.sebling.pl.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *