AktualnościNa luziePiasecznoPowiatPrażmów

Gdzie pobocze dla pieszych i rowerzystów panie Starosto?

W dniu 26 września 2022 roku ruszyła kontrowersyjna inwestycja polegająca na przebudowie ulicy powiatowej – Gościniec Warecki w miejscowości Nowinki. Droga nr 2823W łączy dwie gminy: Piaseczno i Prażmów. Przez dekady była to zwykła droga leśna na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Wszystko jednak trwało do czasu… Bo Starostwo Powiatowe w Piasecznie postanowiło utwardzić Gościniec Warecki dla mieszkańców Nowinek i Krępy. – Chcemy zaznaczyć, że jest to szeroka, powiatowa droga, uczęszczana przez samochody, pieszych i rowerzystów, którzy z kolei muszą poruszać się w tumanach kurzu lub w błocie. Nowinki natomiast to zwykła wieś, w której mieszkają ludzie – rok temu padły takie argumenty ze strony Starostwa Powiatowego w Piasecznie dla kontrowersyjnej inwestycji drogowej. A jak wygląda sytuacja po roku?

– Nie wytniemy tysięcy drzew i nie zdewastujemy przyrody w parku krajobrazowym. Nie zlikwidujemy kapliczki. Utwardzimy uczęszczaną przez samochody drogę i robimy pobocze dla pieszych i rowerzystów.

W mediach społecznościowych pojawiły się informacje o naszej inwestycji – budowie drogi Gościniec Warecki.

Tak, będziemy w tym roku przedłużać utwardzoną nawierzchnię tej drogi – od Zalesia Górnego do Nowinek. Przedłużać, gdyż Gościniec Warecki od Krępy do Nowinek ma nawierzchnię asfaltową. Chcemy też odrobinę poszerzyć drogę, aby móc wybudować pobocze dla ruchu pieszego i rowerowego. Dzisiaj odbywa się tu ruch mieszkańców takich miejscowości jak: Dobiesz, Wojciechowice, Krępa, Jeziórko, Ustanówek czy Czarny Las, którzy wybierają to połączenie zamiast jechać tzw. drogą śmierci, czyli DK79 – podkreślało Starostwo Powiatowe w Piasecznie, w artykule umieszczonym na stronie www.piaseczno.pl pt. „Nie będziemy dewastować parku”.

Po zakończeniu ww. inwestycji odezwali się do mnie znajomi, abym podjechał na nową wyasfaltowaną ulicę Gościniec Warecki, bo nie ma utwardzonego pobocza dla pieszych i rowerzystów, o których wspominało rok temu Starostwo Powiatowe w Piasecznie. Jedyne, co zrobiono na Gościńcu Wareckim, to wyasfaltowano ulicę dla ruchu kołowego… Samochody mogą pędzić z prędkością do 60 km/h. A po Gościńcu Wareckim, wśród jeżdżących pojazdów poruszają się piesi i rowerzyści… Rok temu podkreślano, że ulica zostanie zrobiona dla mieszkańców Nowinek, którzy grzęzną w błocie i w kałużach. Tymczasem z nowej nawierzchni asfaltowej korzystają pojazdy z tablicami rejestracyjnymi: WKZ (powiat kozienicki), KR (miasto Kraków), NO (miasto Olsztyn), o warszawskich blachach już nawet nie wspominając…

Podsumowując ulica Gościniec Warecki, stała się drogą tranzytową dla ruchu kołowego i alternatywą dla drogi krajowej nr 79. Niestety mimo wielu zapewnień Starostwa Powiatowego w Piasecznie, nie wykonano utwardzonego pobocza dla pieszych i rowerzystów.

foto: 60 km/h po Gościńcu Wareckim…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *