AktualnościNa luziePiaseczno

31 Finał WOŚP na Piaseczyńskiej Kolejce

29 stycznia 2023 roku na stacji kolei wąskotorowej w Piasecznie odbędzie się impreza w ramach 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W wydarzeniu weźmie udział Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi”, Muzeum Techniki radekbrzozowski.pl oraz Escape Service.

Na odwiedzających będzie czekać drezyna ręczna na której każdy śmiałek  będzie mógł spróbować swoich sił by ją poprowadzić. Czarno-czerwona drezyna zwyczajowo nazywana „machajką” to doskonały sposób na zobaczenie jak dawniej kolejarze poruszali się po torach w chociażby w celu sprawdzenia stanu torów. Wystawiony zostanie również parowóz Px48-3916 do którego będzie można wejść a wolontariusze z Piaseczyńsko – Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej chętnie opowiedzą o jego działaniu i historii.

Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi”, którą możecie kojarzyć z Nocy Muzeów w Piasecznie oraz wrześniowych inscenizacji na terenie stacji zabierze nas w historyczną podróż do przeszłości. Escape Service przygotuje niespodziankę dla miłośników zagadek i escape roomów. Pierwszy w swoim rodzaju pokój, który wykracza poza mury, ponieważ znajduje się w prawdziwym autobusie pojawi się na stacji i każdy chętny będzie mógł spróbować zmierzyć się z zagadkami. Ostatnim z gości będzie Radek Brzozowski, który prowadzi małe muzeum techniki pod Piasecznem i udostępni swoją kolekcje rzadkich i ciekawych aut z poprzedniej epoki, o których z pasją będzie opowiadał wszystkim zainteresowanym.

Na stacji kolejki wąskotorowej przy ulicy Sienkiewicza 14 będzie znajdować się puszka do której będzie można wrzucać datki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która podczas 31. finału zbierać będzie pieniądze na rzecz walki z sepsą. Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.

Piaseczyńsko – Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej po raz kolejny włącza się w akcję na rzecz WOŚP. Podczas poprzednich finałów można było spotkać nas na piaseczyńskim rynku, w tym roku działamy w rozszerzonej formie na stacji przy ulicy Sienkiewicza 14.

Wszystkich którzy będą chcieli wesprzeć Orkiestrę w nietypowy sposób, poznać trochę historii a przede wszystkim świetnie spędzić czas, zapraszamy w godzinach 10 – 16.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *