AktualnościLesznowolaNa luzie

Szkoła w Zamieniu opóźniona o rok…

Pandemia koronawirusa coraz bardziej odbija swoje piętno na dochodach finansowych samorządów lokalnych. Gmina Lesznowola postanowiła o rok opóźnić otwarcie nowej Szkoły Podstawowej w Zamieniu. Swoją decyzję motywuje coraz trudniejszą sytuacją finansową… Mieszkańcy nie kryją swojego oburzenia…

Marcowa sesja Rady Gminy Lesznowola zmienia wszystko o 180 stopni…


Jeszcze na lutowej sesji Rady Gminy Lesznowola, Jan Wysokiński, sekretarz gminy Lesznowola, mówił:

– W roku szkolnym 2020/2021 w nowym obiekcie szkolnym (Szkoła Podstawowa w Zamieniu – przyp. Red.) będą klasy I-IV, bo tak dopuszcza prawo. Od 1 września 2021 roku będzie pełna szkoła podstawowa, czyli klasy I-VIII. Natomiast w Zgorzale na ul. Cyraneczki będą w roku szkolnym 2020/2021, dalej klasy „zerowe”, czyli „zerówki”, po prostu, żeby ten obiekt nie stał pusty… I takie są plany… – mówił na lutowej sesji.

Plan szybko runął, niczym domek z kart… Bo już na początku marcowej sesji zwołano, po zaledwie 50 sekundach nadzwyczajne posiedzenie Komisji Gospodarczej, Społecznej i Przestrzennej. Przerwa w obradach sesji miała trwać 30 minut, a tymczasem trwała, aż 45 minut… Głos od razu zabrała Wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik, która zawnioskowała o zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały Rady Gminy Lesznowola w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Mysiadle ul. Kwiatowa 28, poprzez likwidację filii w Zgorzale ul. Cyraneczki 8.

– Uzasadnieniem mojej propozycji jest następujący fakt… Tę uchwałę możemy podjąć jeszcze w kwietniu. Ten czas, ponad jednego miesiąca, pozwoli nam na monitorowanie sytuacji na rynku naszych przedsiębiorców. A także na monitorowanie sytuacji związanej z dochodami gminy. To pozwoli nam podjąć decyzję w sposób bardziej odpowiedzialny i nieryzykowny.

Podkreślam tutaj kwestie bardzo ważną… Otóż sytuacja, w której nam wszystkim przyszło żyć i funkcjonować jest niezwykle trudna ze względu na nasze zdrowie, ale również jest niezwykle trudna ze względu na funkcjonowanie przedsiębiorców, ze względu na dochody do budżetu gminy. Stąd ważne jest, żeby mieć jeszcze do dyspozycji ten okres jednego miesiąca. Żeby w sposób odpowiedzialny podjąć decyzję. Bo musimy pamiętać, że ten projekt uchwały w konsekwencji wiąże się z oddaniem do użytkowania Szkoły Podstawowej w Zamieniu, która jest w trakcie procesu inwestycyjnego – mówiła wójt.

Krótko podsumowując wypowiedź wójt: „Kiedy mówi się długo i zawile i nie bezpośrednio o jakichś interesach, to zachodzi podejrzenie, że idzie o sprawy finansowe”.

Szkoła dopiero za rok…

– Pragnę Państwa poinformować, że oddanie do użytkowania Szkoły Podstawowej w Zamieniu – kl. I-VIII oraz oddziałów przedszkolnych nastąpi 1 września 2021 roku. Uzasadnieniem decyzji samorządu gminy Lesznowola są konsekwencje wynikające ze stanu epidemii, w szczególności istotne obniżenie się dochodów gminy.

W związku z powyższym uczniowie z miejscowości: Zamienie, Zgorzała i Mysiadło, od 1 września 2020 roku będą realizować obowiązek szkolny, tak, jak dotychczas w obiektach Szkoły Podstawowej w Mysiadle tzn. Mysiadło ul. Kwiatowa 28 i ul. Ogrodowa 13 oraz w filii w Zgorzale, ul. Cyraneczki 8 – informuje mieszkańców w specjalnym piśmie, Maria Jolanta Batycka-Wąsik, Wójt Gminy Lesznowola.

Czemu wcale mnie to nie dziwi? – pytają zdziwieni mieszkańcy.

– Ciekawe gdzie zmieszczą dzieci ze Zgorzały, które będą szły do 4 -klasy. Już przed koronawirusem było kiepsko z realizacją inwestycji. Teraz już jest wymówka – pisze oburzona Pani Marzena.

Skąd biorą się obawy Pani Marzeny? Odpowiedź jest niezwykle prosta: „Z przepełnienia filii w Zgorzale”. Obecnie filia w Zgorzale obejmuje swoją strukturą kl. I-III oraz oddziały przedszkolne (tzw. kl. „0”) – łącznie 155 uczniów w 8 oddziałach. Niestety sytuacja przez najbliższy rok szkolny 2020/2021, nie ulegnie poprawie, o czym poinformowała Maria Jolanta Batycka-Wąsik, Wójt Gminy Lesznowola.

Szkoła Podstawowa w Zamieniu

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *