AktualnościLesznowolaNa luzie

Pilni uczniowie

– Im więcej wiemy, tym większa jest nasza zdolność uczenia się i tym szybciej poszerzamy zakres naszego poznania – pisał w swojej książce pt. „Zaginiony symbol” Dan Brown. Te słowa wzięli sobie do serca włodarze gminy Lesznowola, które nieustannie się uczą na swoich błędach… Do nich na Zebraniu Wiejskim Sołectwa Zgorzała przyznał się Mirosław Wilusz, Zastępca Wójta Gminy Lesznowola.

– Mamy rondo! Nie chciałem zaczynać od rozdrapywania ran… Ale skoro już jest, to zaczniemy od tego! – rozpoczął dyskusje o działaniach podejmowanych przez Urząd Gminy Lesznowola na terenie sołectwa Zgorzała, Mirosław Wilusz. – Inwestycja jest zakończona, trochę to trwało – dodawał po chwili zebranym mieszkańcom. A jako wzięty dziennikarz chcę przypomnieć, że umowę na realizację budowy ronda u zbiegu sześciu ulic: Kieleckiej, Alei Zgody, Kukułki, Jaskółki, Dzikiej Róży i Mieczyków w Zgorzale, podpisano w dniu 6 lipca 2021 roku z terminem realizacji przedmiotowej inwestycji do 1 lutego 2022 roku. Niestety wspomnianego terminu nie dotrzymano, a głównym inwestor firma – CERMAT – PROBET Sp. z o.o. wniosła o przedłużenie terminu zakończenia prac o kilka miesięcy. Ostatecznie rondo oddano do użytku mieszkańcom w dniu 22 czerwca br. roku.

– Z perspektywy czasu mogę powiedzieć… – mówił dalej na spotkaniu, Mirosław Wilusz. Pierwszym argumentem w tej całej dyskusji o którym zapomnieliśmy, był fakt, że była to inwestycja dwuletnia. W 2021 roku nie miałem możliwości, podpisania umowy tak, aby wymusić na wykonawcy zakończenie tej inwestycji w okresie wakacyjnym, bądź jesiennym… Dla porównania, teraz inwestycja, bardziej skomplikowana i pewnie o milion droższa, którą była budowa kanalizacji deszczowej w ulicy Granicznej została zakończona w 6 tygodni! Dlaczego? Dlatego, że środki były w budżecie jednorocznym. Mało tego w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) złożyliśmy warunek, że droga ma być przejezdna do końca wakacji. Wyeliminowało to małych graczy. A w przypadku Zgorzały, nie było takich możliwości, bo umowa była do stycznia 2022 roku. I wskutek tego, mała firma wygrała ten przetarg. A gdybyśmy zrobili to samo, co w przypadku Mysiadła i Iwicznej… A przypominam Państwu, że kolejną ofertę złożyła firma Fal-Bruk, raptem 160 tys. zł więcej. Ci z Państwa, którzy nie wiedzą… Czym jest firma Fal-Bruk? Firma Fal-Bruk jest to jedna z największych firm branży drogowej. Powiem tak, teraz z perspektywy czasu, bardzo się cieszę, że Państwo przetrwaliście ten trudny czas. Bo nie wiem, czy realizacja tego ronda byłaby możliwa w dzisiejszych realiach finansowych – zakończył swoją wypowiedź o budowie ronda w Zgorzale, Mirosław Wilusz.

Dwa wnioski płyną z tej wypowiedzi. Pierwszy, że Urząd Gminy Lesznowola uczy się na własnych błędach, to z nich wyciąga wnioski i tym samym ulepsza następne przetargi, zabezpieczając się i mieszkańców już na etapie zamówienia inwestycji. W skrócie, gdyby nie wpada z rondem w Zgorzale, to ulica Graniczna, nie byłaby tak szybko skończona i oddana mieszkańcom. Czuć tutaj big sukces! Drugi wniosek, to, że na Zebraniu Wiejskim w Zgorzale, można zareklamować rzetelnego przedsiębiorcę z branży drogowej. – Ci z Państwa, którzy nie wiedzą… Czym jest firma Fal-Bruk? Firma Fal-Bruk jest to jedna z największych firm branży drogowej – mówił na Zebraniu Wiejskim w Zgorzale, Mirosław Wilusz.

Szkoda tylko, że wicewójt nie wspomniał o sukcesach tej firmy… Wystarczy tylko przypomnieć dwie inwestycje… W Piasecznie firma Fal-Bruk budowała rondo u zbiegu ulic: Dworcowej i Nadarzyńskiej. Rondo zbudowano w czasie, ale inwestor zapomniał zakupić materiałów budowlanych na czas, przez to inwestycja ruszyła z tygodniowym opóźnieniem… – Zamknięcie skrzyżowania ulic Dworcowej i Nadarzyńskiej w związku z planowaną budową ronda miało nastąpić w niedzielę 31 lipca 2022 r. Jednak w związku z tym, że Wykonawca zadania nie otrzymał w terminie zamówionych materiałów i nie mógł rozpocząć prac, skrzyżowanie pozostało otwarte, aby umożliwić kierowcom przejazd do czasu, kiedy rozpoczęcie prac budowlanych będzie możliwe. Firma FAL-BRUK przeprasza za opóźnienie w rozpoczęciu prac i deklaruje, że zakładany termin realizacji zadania – 20 sierpnia 2022 r., nie jest zagrożony – taki komunikat udostępnił mieszkańcom, Urząd Miasta i Gminy Piaseczno. Oczywiście ktoś napisze, że nic się nie stało… A jednak… Stało się! Bo komunikacja miejska mogła jeździć przez wspomniany tydzień, ale nie jeździła, bo została skierowana na wcześniej zaplanowane objazdy. Mimo że ulica Dworcowa była nadal przejezdna dla samochodów…

Druga inwestycja będzie bliższa ciału, bo to budowa ulicy Wąskiej w Woli Mrokowskiej. Ulicy dla kilkunastu mieszkańców za niebagatelną kwotę prawie 6 mln zł… Pierwsza reklamacja dotyczyła zniszczonego przez wykonawcę ogrodzenia placu zabaw, który znajduje się właśnie przy ulicy Wąskiej w Woli Mrokowskiej. Obecnie została złożona druga reklamacja i trwają rozmowy z wykonawcą ulicy Wąskiej, w jaki sposób przywrócić stan sprzed budowy… Warto podkreślić, że wykonawca podniósł wysokość ulicy, o co najmniej 50 cm, względem placu zabaw, przez to przestała się otwierać brama wjazdowa. Dodatkowo powstało zagrożenie, że po obfitych opadach deszczu, wielka woda zaleje teren placu zabaw w Woli Mrokowskiej.

Oczywiście zawsze można powiedzieć, że to małe wpadki budowlane, że terminy zostały dotrzymane. Wszystko w porządku! Tylko, po co wicewójt gminy Lesznowola wspominał o firmie Fal-Bruk na Zebraniu Wiejskim w Zgorzale? Tego, po prostu nie rozumiem i nie ogarniam…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *