AktualnościLesznowola

Niepokojące badanie wody w Marysinie…

W dniu 19 czerwca br. w Marysinie na ul. Góralskiej doszło do zanieczyszczenia wody pitnej ściekami z kanalizacji. Mimo tego, że w dniu 20 czerwca br. Lesznowolskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. (LPK) dokonało czyszczenia instalacji wodnej na całej ulicy Góralskiej poprzez przepłukiwanie jej i dozowanie chloru. Badanie, które w dniu 3 lipca br. przeprowadzili mieszkańcy ul. Góralskiej w rekomendowanej przez Sanepid – Prywatnym Laboratorium SGS w Pszczynie, wykazało obecność bakterii z grupy coli!

Końcowy raport wykazał, że w wodzie zawarte są bakterie coli (6 jtk/100ml, dopuszczalna ilość to 0 jtk/100ml) oraz przekroczony jest poziom mikroorganizmów (dopuszczalna ilość to 200 jtk/1ml, u nas wyszło więcej niż 300 jtk/1ml, przy czym badanie nie precyzuje jak bardzo poziom ten jest przekroczony, czyli może to być 500, 1000 lub dużo więcej jtk/1ml).

Problemy zdrowotne mieszkańców Marysina

-Minął już ponad miesiąc od wystąpienia zanieczyszczenia wody, a my, mieszkańcy ul.Góralskiej wciąż nie mamy pewności czy możemy z niej bezpiecznie korzystać. Jest to dla nas, jak i wszystkich sąsiadów szczególnie istotne ponieważ każdy ma w domu dzieci.

Całość procesu przywracania instalacji wodnej na ulicy Góralskiej powinna być objęta bardziej wnikliwym monitorowaniem jakości wody, powtórzonym kilkukrotnie w określonych odstępach czasu. Tutaj niewłaściwe podejście zostało przyjęte przez LPK, ale również Sanepid – jako Organ Nadzorujący nie wypełnił należycie podstawowych swoich celów, jakimi jest ochrona zdrowia ludzkiego, dbanie o czystość oraz jakość wody do spożycia jak również zapobieganie powstawania chorób.

Po rozmowie z sąsiadami na ulicy Góralskiej okazało się, że u nich również wystąpiły poważne problemy zdrowotne w ostatnim czasie – informuje naszą redakcję, Mariusz Gęsicki, mieszkaniec ul. Góralskiej w Marysinie.

Chronologicznie, ciąg zdarzeń od dnia wystąpienia awarii był następujący:
– w dn. 19.06.2020 r. doszło do zanieczyszczenia wody pitnej ściekami z kanalizacji.
– w dn. 20.06.2020 r. Lesznowolskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. (LPK) dokonało czyszczenia instalacji wodnej na całej ulicy Góralskiej poprzez przepłukiwanie jej i dozowanie chloru.
– w dn. 22.06.2020 r. pobrane zostały próbki wody z kranów w poszczególnych domach na ulicy Góralskiej w celu wykonania badania. Pobranie próbek oraz badanie wykonywane było przez Sanepid.
– w dn. 26.06.2020 r. otrzymaliśmy informację od LPK, z załącznikiem zawierającym informację od Sanepidu który stwierdził przydatność wody do spożycia.
– w dn. 03.07.2020 r. pobrana została próbka wody w moim domu na ul. Góralskiej 10 w celu wykonania badania wody. Próbka pobrana została przez przedstawiciela Laboratorium SGS rekomendowanego przez Sanepid. Wykonanie badania zrealizowane zostało na nasze prywatne zlecenie po tym jak cała moja rodzina bardzo się rozchorowała.
– w dn. 13.07.2020 r. otrzymałem dokumenty z wynikami badań wody wykonanymi przez Laboratorium SGS (kilka dni wcześniej, przed otrzymaniem końcowego raportu zostaliśmy poinformowani mailowo oraz za pomocą SMS o przekroczeniach dopuszczalnych wartości).
– w dn. 27.07.2020 r. wysłałem pismo do Sanepidu z zapytaniem czy woda o takich parametrach nadaje się do spożycia. Na to pismo nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *