AktualnościNa luziePiaseczno

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – Uroczyste Obchody w Piasecznie

Jak, co roku w dniu 1 sierpnia spotkaliśmy się przy kwaterze wojennej na cmentarzu parafialnym w Piasecznie. Aby uczcić pamięć tych, którzy 1 sierpnia 1944 roku, stanęli do walki o wolność i godność. A także pamięć wszystkich ofiar faszystowskiej przemocy, w tym mieszkańców gminy Piaseczno. Tegoroczna uroczystość różniła się od tych, jakie pamiętamy z lat ubiegłych. Wszystko przez pandemię koronawirusa w Polsce.

– Dziś, jako społeczeństwo toczymy zupełnie innego rodzaju walkę, walkę z niewidocznym wrogiem, jaką jest epidemia koronawirusa. Dlatego nasze spotkanie odbywa się w reżimie sanitarnym. Jednak te szczególne okoliczności nie wpływają na naszą pamięć i szacunek do historii. Nigdy nie zapominamy o bohaterach i ofiarach Powstania Warszawskiego. To oni pokazali nam, czym są: odwaga, wola walki, oraz poświęcenie dla wspólnego dobra. Wartości uniwersalne i niezwykle ważne. Także w obecnych czasach.

Różne są oblicza patriotyzmu i wynikają one często z sytuacji, w jakiej znajduje się kraj. Warszawscy powstańcy swój patriotyzm wyrazili w walce i w oddawaniu życia za Ojczyznę. Pomimo że powstanie pod względem militarnym było porażką. To zatriumfowała moc – ludzkiego ducha. Powstanie Warszawskie ma dla nas rangę narodowego symbolu. Pamięć o nim dawała nam Polakom – wiarę, ideały i nadzieję na odwrócenie złej karty historii.

Dlatego w imieniu własnym i mieszkańców miasta i gminy Piaseczno składam hołd tym, którzy przelali krew w obronie Ojczyzny. Pragnę także podziękować za trud i wytrwałość piaseczyńskiej ludności. Za jej udział w walce z okupantem oraz pomoc, jaką na naszym terenie uzyskiwali powstańcy — mówił o wydarzeniach z sierpnia 1944 roku, Daniel Putkiewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

Uroczystą mszę celebrował ks. kanonik Andrzej Krynicki
Delegacja piaseczyńskiego Urzędu Miasta i Gminy – od lewej strony:
wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak, w środku: burmistrz Daniel Putkiewicz,
od prawej strony: Piotr Obłoza, Przewodniczący Rady Miejskiej.
Harcerze oddali hołd Powstańcom Warszawskim.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *