AktualnościLesznowolaNa luzie

Rodzi się nowa parafia i wspólnota w Mysiadle

W niedzielę 9 października br. o godz. 15:00 rozpoczęły się uroczystości poświęcenia krzyża przy nowo powstającej parafii w Mysiadle. W uroczystościach uczestniczył osobiście Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a także proboszczowie i księża z sąsiednich warszawsko-piaseczyńskich parafii, w tym ks. Leszek Kwiatkowski, proboszcz nowej parafii w Mysiadle.

Idea powstania nowej parafii w Mysiadle zrodziła się dokładnie 15 lat temu. Według prognoz ekspertów Warszawa i jej najbliższe okolice, miały się rozrosnąć do 4 milionów mieszkańców. Róże czynnik, jednak spowodowały, że Warszawa ma raptem 1,8 mln obywateli. Jednak w tym czasie, bardzo szybko zaczęły się rozwijać tereny podwarszawskie, w tym gmina Lesznowola, która podwoiła ilość swoich mieszkańców. – Przestrzeń, między Piasecznem a Warszawą zawsze była atrakcyjna i przewidziana do tego, że się zabuduje, że się zagęści… Stąd narodziła się potrzeba budowy i myślenia o nowej parafii w tej przestrzeni, między Warszawą a Piasecznem, to był pierwszy czynnik – demograficzno-urbanistyczny – mówił na poświęceniu krzyża w Mysiadle, Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Przyzwoity kościół, duży parking

– Planujemy tutaj, oprócz przyzwoitego kościoła w przyszłości, duży parking, żeby ci ludzie mogli tutaj przyjeżdżać. Niestety we wszystkich badaniach, w których pytamy wiernych, czemu wybierają ten kościół? Dlaczego nie chodzą do swojej parafii? Tylko gdzieś, gdzie indziej… To wymieniają na pierwszym miejscu, że szukają dobrych kazań i dobrych księży. Bogu dzięki, że tak mówią! A na drugim miejscu wymieniają miejsce siedzące w kościele i parking. Taka jest rzeczywistość i z taką musimy się zgodzić. Pewnie barokowego kościoła, wam tutaj nie zbuduje… – mówił podczas spotkania z wiernymi, Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Działka warta krocie, za grosze…

Warto przypomnieć, że Archidiecezja Warszawska pozyskała bardzo atrakcyjny grunt w Mysiadle pod nową parafię. Działka ma powierzchnie – 0,7 ha i znajduje się na terenie KPGO Mysiadło, tuż obok ulicy Osiedlowej. Według wyliczeń ekspertów, pełna suma, jaką powinna zapłacić Archidiecezja Warszawska za 7000 m² działki w Mysiadle, to kwota 8 mln zł. Jednak Rada Gminy Lesznowola zdecydowała o zastosowaniu bonifikaty wynoszącej, aż 99% nominalnej jej wartości! W związku z tym Archidiecezja Warszawska zapłaciła, tylko 81 tys. zł. – Chciałem w tym miejscu nie przedłużać, ale powiedzieć jedno wielkie dziękuję! Chce podziękować Radzie Gminy Lesznowola i mianowicie osobiście pani wójt, dlatego, że inaczej nie byłoby tej działki. Bez jej głównej pomocy, nawet nie byłoby nas stać, aby kupić tę działkę… Bardzo, bardzo serdecznie, jej za to dziękujemy! – dziękował w imieniu Archidiecezji Warszawskiej i zebranych wiernych, Kard. Kazimierz Nycz.

Foto. Kard. Kazimierz Nycz dogląda budynek pod nową kaplicę w Mysiadle.

Nowy proboszcz

W 2020 roku Kard. Kazimierz Nycz skierował do organizowania nowo tworzącej się parafii w Mysiadle – ks. Leszka Kwiatkowskiego, wcześniej prokuratora w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchowym Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie. Pod koniec stycznia br., kiedy Archidiecezja Warszawska w końcu pozyskała działkę pod nową parafię w Mysiadle, przed ks. Leszkiem Kwiatkowskim postawiono zadanie pt. przygotowanie i zagospodarowanie działki zakupionej od gminy Lesznowola. W połowie maja wycięto z działki dorodne cisy i uprzątnięto teren. Do tego miały zostać rozebrane budynki (baraki), które znajdowały się na ww. działce. – Gmina zobowiązała się do usunięcia budynków znajdujących się na nieruchomości, którą nabyła Archidiecezja Warszawska. Jednakże w wyniku rozmów prowadzonych z Nabywcą, budynki te mają być na razie wykorzystane, jako zaplecze przyszłej budowy i nie będą rozbierane – informował w maju br., Marcin Kania, Zastępca Wójta Gminy Lesznowola.

Co ciekawe, jeszcze na początku roku Archidiecezja Warszawska informowała, że na pozyskanej działce od gminy Lesznowola, zostanie postawiona nowa kaplica, a później zostanie zbudowany nowy kościół. Jednak po niedzielnych uroczystościach okazało się, że jeden z baraków, jest w trakcie przebudowy i wkrótce stanie się nową kaplicą. Plac budowy osobiście doglądał Kard. Kazimierz Nycz, a przewodnikiem po nim był – ks. Leszek Kwiatkowski. – Kaplica pomieści kilkaset ludzi. Potem będziecie musieli myśleć o projektach, żeby wznieść prosty, ale bardzo funkcjonalny i ładny kościół – podkreślał, Kard. Kazimierz Nycz.

Co ciekawe, Urząd Gminy Lesznowola reprezentował tylko radny Bartłomiej Soszyński, który w imieniu radnych złożył na ręce Kard. Kazimierz Nycza podziękowania za powstającą nową parafię. Zabrakło Wójt Gminy Lesznowola, a także jej zastępców, skarbnik, czy nawet sekretarza gminy…

Foto: radny Bartłomiej Soszyński osobiście dziękuję Kard. Kazimierzowi Nyczowi w imieniu Rady Gminy Lesznowola.

Jeden komentarz do “Rodzi się nowa parafia i wspólnota w Mysiadle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *