AktualnościNa luziePiaseczno

Gawęda historyczna na zakończenie XII Festiwalu Otwarte Ogrody

Na zakończenie XII Festiwalu Otwartych Ogrodów w Zalesiu Dolnym zawitaliśmy na ul. Królowej Jadwigi 11 do domu Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego.

Warto przypomnieć, kim był Tadeusz Zawadzki? Był instruktorem harcerstwa, harcmistrzem, podporucznikiem Armii Krajowej, komendantem Grup Szturmowych na terenie okupowanej przez Niemców – Warszawy. Jest jednym z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego – „Kamienie na Szaniec”.

W okresie letnim rodzina Zawadzkich często przebywała w swoim domu przy ul. Królowej Jadwigi 11 w Zalesiu Dolnym. „Dom Zośki” to drewniane willa projektu Karola Sicińskiego z 1929 roku, zakupiona przez prof. Józefa Zawadzkiego. Nazwa pochodzi od pseudonimu konspiracyjnego syna profesora – Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”. Willa posiada szczególną wartość historyczną ze względu na powiązanie z rodziną Zawadzkich, której zaangażowanie w sprawy Polski sprawiło, że willa stała się miejscem spotkań konspiracyjnych najwyższych działaczy Polskiego Państwa Podziemnego. W czasie niemieckiej okupacji bywali tutaj m.in. Aleksander Kamiński, Piotr Pomian, Jan Zieja, a nawet przez pewien czas generał Stefan Rowecki ps. Grot. Willa wpisana jest do rejestru zabytków. Aktualnie trwają pracę, aby willę zachować dla przyszłych pokoleń.


W dniu 30 sierpnia na zakończenie tegorocznego – XII Festiwalu Otwarte Ogrody, spotkaliśmy się w „Domu Zośki”, aby powspominać bohaterów II wojny światowej. Spotkanie otworzył – Jakub Tomasz Nowakowski, ps. Tomasz, członek Batalionu „Zośka”.

– Serdecznie dziękuję Fundacji „Dom Zośki” za zaproszenie na kolejną uroczystość ku czci naszego idola i patrona – Tadeusza Zawadzkiego. Była to postać wspaniała, prawdziwy bohater. Rzadko się zdarza wśród młodzieży takie imponujące połączenie idealizmu z męstwem, głębi duchowej i czystości intencji z umiejętnością brania życia w garść. Nieprzeciętnym talentem organizacyjnym i wychowawczym – te piękne słowa wybrzmiały, dzięki Panu Jakubowi Tomaszowi Nowakowskiego ps. Tomasz.

W dalszej części uroczystości nie mogło zabraknąć gawędy historycznej i koncertu pieśni patriotycznych. W tym roku piosenki z Powstania Warszawskiego, a także z Legionów Piłsudskiego zaśpiewali: Classico Trio Militare, a także harcerze z Hufca Piaseczno.

Zapraszam na obszerną relacje z tegorocznych uroczystości w „Domu Zośki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *