AktualnościNa luziePiaseczno

Józefosław = Wenecja

Tegoroczny Lipiec w Polsce rozpoczęliśmy od intensywnych opadów deszczu i miejscami burz, a więc zgodnie z prognozą długoterminową. Niestety, nawalne opady deszczu dały się we znaki mieszkańcom kilku miejscowości w powiecie piaseczyńskim. W szczególności Józefosławowi, który w powiecie jest postrzegany, jako nasza lokalna Wenecja.

Działania na Już

W ostatnich ulewach, najwięcej interwencji straży pożarnej było w północnej części gminy Piaseczno, czyli tej części, która jest najbardziej zurbanizowana… Oczywiście winę za taki stan rzeczy ponoszą deweloperzy, którzy często i gęsto zasypują rowy melioracyjne i przerywają drenaże, a te, które jeszcze zostały, często nie są przygotowane do przyjęcia dużej ilości wody…

Najtrudniejsza sytuacja powodziowa w gminie Piaseczno była w Józefosławiu i Julianowie. W pomoc zaangażował się piaseczyński sztab kryzysowy, a w szczególności – Ochotnicza Straż Pożarna, która mieszkańcom dostarczała worki z piaskiem, te miały ochronić i zabezpieczyć mienie mieszkańców przed podtopieniem.

– Jeżeli chodzi o działania, na już to… To często zgłaszacie Państwo sprawy związane ze studzienkami, czy ich czyszczeniem. Te sprawy, zgłaszamy bezpośrednio do Przedsiębiorstwa Wodno-Kanalizacyjnego (PWiK Piaseczno), które odpowiada za stan studzienek i ich drożność. W gotowości dla naszych mieszkańców jest również nasz – Wydział Infrastruktury, który również przyjmuje zgłoszenia. Poprosiłem także o wzmocnienie zespołu, który doraźnie sprawdza stan studzienek i drożność kanałów, po ostatnich ulewach – informowała mieszkańców podczas transmisji on-line, Daniel Putkiewicz, Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno.

Kanał perełki

Od lat 2010-2011, kiedy to w Piasecznie, doszło do największych powodzi na kanale perełki… Gmina Piaseczno stale inwestuje w kierunku odwodnień i zagospodarowania wód deszczowych w mieście.

– Proszę pamiętać, że przebudowaliśmy kanał pod Skwerem Kisiela, wzdłuż Parku Miejskiego, koło CEM-u i blisko targowiska, a w poprzednich latach przebudowaliśmy mosty: na ul. Wojska Polskiego, czy na ul. Kniaziewicza. Teraz został wyremontowany kolejny most na ul. Dworcowej, w ciągu kanału perełki. Te nowe inwestycje, takie, jak: CEM, czy też targowisko, one również mają już system retencji. Tam są zbiorniki retencyjne, tam są rozwiązania, które retencjonują wody – informowała mieszkańców podczas transmisji on-line, Daniel Putkiewicz, Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno.

Zalanie ul. Dworcowej w Piasecznie

Na początku lipca obfite i nawalne deszcze zmieniły, dopiero, co wyremontowaną ul. Dworcową w Piasecznie, w rwący strumień. Niestety woda znalazła sobie ujście w pobliskim osiedlu mieszkalnym – Wspólnoty Mieszkaniowej Arkadia i wdarła się do garaży…

– Na ul. Dworcowej w Piasecznie było spore zalanie, z którym mam nadzieję, że będziemy w stanie sobie szybko poradzić – krótko wspomniał o trudnej sytuacji na ul. Dworcowej, Daniel Putkiewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

Działania Inwestycyjne na Jutro

Gmina Piaseczno jest już po przetargach: na ul. Geodetów w Józefosławiu i na ul. Energetyczną w Piasecznie, to w tych miejscach były spore zalania, podczas lipcowych nawalnych deszczów. W projektowaniu jest już także ul. Cyraneczki, również z uwzględnieniem budowy zbiornika retencyjnego. Gmina planuje, także wykupy gruntów pod budowę systemu małego retencji, jest także już koncepcja przebudowy całego kanału Jeziorki w Józefosławiu i Julianowie.

– To są działania inwestycje, które planujemy, albo te, które już realizujemy. Nie wszystkie są już po etapie projektowania. One są na różnymi etapie i z tych działań absolutnie nie rezygnujemy – dodawał, Daniel Putkiewicz, Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno.

Od początku lipca w całym kraju mieliśmy do czynienia z ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi, które nie ominęły także powiatu piaseczyńskiego. Największe zalania miały miejsce w Józefosławiu, Julianowie i Piasecznie, ale nie można także zapominać o miejscowościach w gminie Lesznowola. Najbardziej powodzie dotknęły miejscowości: Lesznowola i Nowa Wola. O ile w Piasecznie jest plan w kierunku poprawy sytuacji melioracyjnej, o tyle w gminie Lesznowola jest głównie liczenie na Gminną Spółkę Wodną Lesznowola. Czy to wystarczy? Czas pokaże…

Na poprawę humoru, artykuł został opatrzony grafikami rysownika – Tadeusz Krotosa. Trochę śmiech przez łzy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *