AktualnościLesznowolaNa luzie

Ostatnio jest jakiś dramat ze złodziejami…

Dokładnie miesiąc temu jeden z mieszkańców Nowej Iwicznej zaalarmował naszą redakcję – Wirtualne Piaseczno o wzroście przestępczości na terenie gminy Lesznowola jak i samej miejscowości Nowa Iwiczna. – U nas na osiedlu, dwa tygodnie temu okradli sąsiadkę, dwa dni temu dwa auta, a wczoraj łapali ludziom w domach za klamki… Wygląda na to, że w naszej okolicy się zadomowili …. Codziennie coś – informował naszą redakcję, Łukasz. Okazuje się, że miał stuprocentową rację! Przestępczości w gminie jak i w Nowej Iwicznej drastycznie wzrosła… I rośnie rok do roku, niczym galopująca inflacja…

Jak wyglądają w liczbach kradzieże pojazdów i kradzieże z włamaniem na terenie gminy Lesznowola? (stan na dzień 15 listopada 2022 roku).

Kradzieże pojazdów – 45, kradzieże z włamaniem – 54. W samej Nowej Iwicznej od 1 stycznia 2022 roku do 15 listopada 2022 roku doszło do: 5 kradzieży z włamaniem, 7 kradzieży, 7 kradzieży pojazdów. – W bieżącym roku (stan na 15 listopada 2022 roku) wykrytych zostało 129 spraw, odzyskano mienie o wartości blisko 1 500 000 zł. Ilość interwencji – Komisariatu Policji w Lesznowoli, wyniosła: 4460, wylegitymowanych zostało – 3938, zatrzymanych – 90 – informuje naszą redakcję, Magdalena Gąsowska z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie.

Co ciekawe, rok do roku rośnie przestępczość związana z kradzieżami pojazdów na terenie gminy Lesznowola. Jeszcze rok temu, w gminie ukradziono – 32 pojazdy, a już w tym roku – 45! W sąsiedniej gminie Piaseczno (w tym wliczając Prażmów i Zalesie Górne) odnotowano spadek kradzieży pojazdów. W 2021 roku było: 76 kradzieży, w bieżącym roku już tylko – 54. W związku z trudną sytuacją, piaseczyńska policja podjęła działania mające na celu ograniczenie kradzieży pojazdów. – Zintensyfikowane zostały działania kontrolne prowadzone przez służby prewencyjne jak również wydział ruchu drogowego, stale prowadzone są działania kontrolno – poszukiwawcze mające na celu ujawnienie pojazdów pochodzące z kradzieży, a także rozpoznawanie i likwidacja paserskiego zaplecza kradzieży samochodów. Działania operacyjne prowadzone są przez policjantów wydziału kryminalnego. Prowadzone są działania profilaktyczne polegające na informowaniu mieszkańców o sposobie działania przestępców, a także wskazówki dotyczące możliwości zabezpieczania pojazdów przed kradzieżami, zmodyfikowano system pełnienia służb patrolowych poprzez rotacyjne obejmowanie zagrożonych kradzieżami rejonów powiatu piaseczyńskiego, kompleksowymi kontrolami policyjnymi – relacjonuje Magdalena Gąsowska z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie.

Sytuacji nie polepsza fakt, że gmina Lesznowola w związku z wysokimi kosztami energii i dużą dziurą budżetową podjęła kroki w kierunku oszczędzania energii, a co za tym idzie wyłączania ulicznych latarni w nocy. – Wprowadzamy wyłączanie oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych – od 23.00 do 4.30 wraz z regulacją zegarów astronomicznych włączających latarnie rano. Oświetlenie uliczne nie będzie działało w nocy na wszystkich ulicach z wyłączeniem dróg krajowych (ul. Puławska, Al. Krakowska) i wojewódzkiej (ul. Słoneczna) – zauważa Agnieszka Adamus z Referatu Promocji i Komunikacji z Mieszkańcami Gminy Lesznowola.

Wygląda na to, że złodzieje, włamywacze i łowcy cudzych okazji, bardzo dobrze zadomowili się w gminie Lesznowola. Niestety brak oświetlenia ulicznego w nocy na terenie gminy, wcale nie poprawia sytuacji, tylko jest wręcz zachętą do częstszych wizyt w lesznowolskich domach i garażach. Bądźmy czujni!

Jeden komentarz do “Ostatnio jest jakiś dramat ze złodziejami…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *