AktualnościLesznowolaNa luzie

Kampus bez Nowych Technologii

82,5 mln zł z Unii Europejskiej miało być przeznaczone na rozwój zaplecza badawczego Politechniki Warszawskiej i powstanie największego akcelatora rozwoju regionu Mazowsze w formule Living Lab. Przedsięwzięcie miało zintegrować współpracę trzech kluczowych sektorów: naukowego, biznesowego i samorządowego. Właściwie z tego pięknego planu pozostał tylko biznes, czyli sprzedaż mieszkań, ewentualnie miejsc pod drobne usługi, handel, usługi zdrowia. Po pięknych planach, konspektach i wizjach wszyscy chcą już dzisiaj zapomnieć o Kampusie Nowych Technologii…

Piękne plany

Był rok 2017… branżowe portale, gazety zaczęła pisać o Kampusie Nowych Technologii, który miał powstać w podwarszawskim Zamieniu i to już w 2020 roku… Nad projektem Kampusu Nowych Technologii miało pracować, aż 62 naukowców z 9 wydziałów Politechniki Warszawskiej.

Budynki z zewnątrz miały przypominać „zwykłe osiedle”, a w rzeczywistości miały być supernowoczesną maszyną badawczą. Z infrastruktury Kampusu Nowych Technologii jednocześnie miało korzystać 100 przedsiębiorców oraz firm realizujących 70 projektów badawczo-rozwojowych. Przewidywano, że rocznie będzie powstawać około 10 wyników badań oraz tyle samo zgłoszeń patentowych i wzorów przemysłowych. – Planujemy skupić się na pięciu obszarach badawczych związanych z codziennym życiem i przebywaniem w mieście: inteligentnych przestrzeniach miejskich, inteligentnych budynkach, inteligentnych mieszkaniach, tzw. przemyśle 4.0 (czyli zakładach przyszłości, w których procesy od projektowania produktu do jego wypuszczenia na rynek są radykalnie skrócone) i zmianach społecznych będących konsekwencją rozwoju inteligentnych technologii – mówił w 2017 roku, Łukasz Madej z firmy Pro Development, operatora Kampusu Nowych Technologii. Według planów inwestycja miała powstać do 2020 roku… Tymczasem mamy już końcówkę 2021 roku, a KNT, jak nie było, tak nie ma…

Realia

Realia okazały się bardzo bolesne dla ambitnego projektu naukowego, który pozostał tylko na papierze. Z Kampusu Nowych Technologii, pozostała tylko deweloperska inwestycja – Kampus Zamienie. Aktualnie w sprzedaży są nowoczesne trzy piętowe wille miejskie z przestronnymi ogródkami lub balkonami. W standardzie każde z mieszkań ma być wyposażone w klimakonwektor. Osiedle ma być ogrzewane za pomocą gruntowych pomp ciepła, dodatkowo wspomaganych instalacją fotowoltaiczną. Na terenie osiedla lub w bezpośrednim jego sąsiedztwie ma znajdować się infrastruktura społeczna: żłobki, przedszkola, szkoły, sklepy, punkty usługowe i gastronomiczne, miejsca rekreacji oraz wypoczynku. Jednak każdy kto zna realia infrastruktury społecznej miejscowości Zamienie, jak i całej gminy Lesznowola to wie, że w samym Zamieniu funkcjonuje jedna szkoła podstawowa i jedno przedszkole… Skąd liczba mnoga u inwestora?

– O lokalizacji tej inwestycji na terenie Zamienia przesądziło wiele czynników. Jednym z głównym był warunek bardzo dobrego skomunikowania kampusu z obszarem metropolitarnym Warszawy, w tym z innymi ośrodkami naukowymi stolicy oraz wszystkimi pozostałymi funkcjami centralnych usług metropolii. W 2021 roku kampus, poprzez wybudowanie trasy S7 z jej węzłem drogowym „Zamienie”, uzyska bliskie i dogodne połączenie drogowe z drugą częścią Parku Technologicznego Politechniki Warszawskiej, który już funkcjonuje w rejonie ulicy Poleczki na warszawskim Ursynowie. Tym samym mieszkańcy i pracownicy kampusu będą mogli dotrzeć do centrum Warszawy w ciągu około 30 minut.

(…)

Naszymi kolejnymi atutami przesądzającymi o zwycięstwie była dostatecznie duża wielkość dostępnego areału terenu inwestycyjnego, z dostępem do infrastruktury technicznej i społecznej. Kampus w Zamieniu powstaje na obszarze, aż 15 ha. Kolejnym czynnikiem było uchwalenie przez Radę Gminy Lesznowola miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego umożliwiającego szybką realizację kampusu. Równie istotnymi czynnikami było opracowanie przez naszych partnerów koncepcji biznesowej kampusu, systemu jego zarządzania, montażu finansowego projektu, znalezienia partnerów biznesowych i naukowych, tak krajowych jak i zagranicznych, bez których ta inwestycja nie byłaby możliwa. Jednak w mojej ocenie kluczowymi czynnikami przesądzającymi o tym, że nasi partnerzy zdecydowali się o lokalizacji kampusu w Zamieniu (…) było poczucie wzajemnego zaufania stron, ich wiarygodność oraz determinacja i profesjonalizm wszystkich osób zaangażowanych w proces realizacji tej wyjątkowej inwestycji – mówiła na łamach tygodnika Passa, Maria Jolanta Batycka-Wąsik, Wójt Gminy Lesznowola (autor wywiadu: Tadeusz Porębski, publikacja z dnia 10 października 2018 roku na portalu: passa.waw.pl).

Po trzech latach z tego wielkiego zaufania, zostało niewiele… Pod koniec lipca br. wysłałem interpelację do Urzędu Gminy Lesznowola w sprawie inwestycji – Kampus Nowych Technologii. Na moje pytania:

1. Czemu Politechnika Warszawska wycofała się z inwestycji Kampus Nowych Technologii?

2. Proszę o informacje, jak ma wyglądać inwestycja po wprowadzonych zmianach?

3. Wnoszę o udostępnienie mapy, prezentującej inwestycje po zmianach wprowadzonych przez inwestora?

4. Czy inwestor otrzymał wszelkie pozwolenia wod-kan i kiedy planuje rozpocząć inwestycje?

Otrzymałem odpowiedź: „Pytania 1,2,3,4 proszę skierować do Inwestora, Politechniki Warszawskiej oraz do Kampus+” – odpowiadał na wniosek, Mirosław Wilusz, Zastępca Wójta Gminy Lesznowola.

Oczywiście skierowałem nawet trzy interpelacje, wszystkie w dniu 7 października 2021 roku, do: Politechniki Warszawskiej, do inwestora Kampus+ i do Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Nikt w ustawowym terminie nie odpowiedział na moje pytania, odbyłem tylko krótką rozmowę z rzecznikiem prasowym Politechniki Warszawskiej, panem Krzysztofem Szymańskim, który był zdziwiony informacją, że Politechnika Warszawska ma budować kampus poza Warszawą, podkreślał, że takich planów po prostu nie ma… W ogóle nie pamiętał o tym, że Politechnika Warszawska miała być zaangażowana w proces powstania Kampusu Nowych Technologii. A tymczasem w 2018 roku, rektor Politechniki Warszawskiej – Jan Szmidt, brał udział w uroczystości podpisania umowy na przekazanie 82,5 mln zł unijnego dofinansowania na budowę KNT. – Jeśli chcemy konkurować z największymi krajami zachodu, musimy rozwijać innowacyjne rozwiązania – mówił w 2018 roku, Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej. Dokument podpisał razem z Adamem Struzikiem, marszałkiem województwa Mazowieckiego.

Krótko mówiąc: „Sukces ma wielu ojców, tylko klęska jest sierotą”. Jeszcze dwa, trzy lata temu każdy chciał mieć swój udział w powstaniu Kampusu Nowych Technologii: Urząd Gminy Lesznowola, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Politechnika Warszawska i w końcu deweloper. Kiedy projekt upadł przez wycofanie się Politechniki Warszawskiej, a pozostał tylko do realizacji projekt stricte deweloperski pn. Kampus Zamienie, wszyscy siedzą cichutko w kąciku, mając nadzieję, że te wszystkie piękne artykuły, wspaniałe projekty, wielobarwne strony w mediach społecznościowych zostaną wymazane błyskiem neurolizatora pamięci, słynnego z filmu – Faceci w czerni. Jednak życie to nie film, ani nawet kolorowa bajka z krecikiem, czy pszczółką Mają w roli głównej… Osiedle mieszkaniowe Kampus Zamienie powstanie i problem zapewnienia przyszłym mieszkańcom infrastruktury społecznej spadnie na Urząd Gminy Lesznowola… Najmłodszym trzeba będzie zapewnić miejsca w przedszkolach i w szkołach, do nowych 3-piętrowych willi trzeba będzie dostarczyć wodę i odprowadzić ścieki. Na szczęście oczyszczalnia ścieków w Zamieniu jest w trakcie rozbudowy, ale za chwilę znowu się okażę za mała… Stąd najbardziej oszukana czuja się gmina Lesznowola, która uwierzyła w innowacyjny projekt Kampusu Nowych Technologii, który już wiemy – nie doczeka się swojej realizacji… Miasto Smart Living jeszcze nie teraz, może w przyszłości… Jak te szklane domy Seweryna Baryki w Przedwiośniu Stefana Żeromskiego.

Jeden komentarz do “Kampus bez Nowych Technologii

  • To jest tam w końcu plan miejscowy czy go nie ma? Jeżeli jest z przeznaczeniem na Kampus to jakim cudem deweloper buduje tam mieszkania?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *