AktualnościNa luziePiaseczno

Protest mieszkańców Bobrowca i Kamionki

W sobotę w Bobrowcu zawisły banery z hasłami „Stop TIROM” i „Stop wycince drzew”. Pierwsze z haseł wskazuje na problem, który w ostatnim czasie narasta w Kamionce i Bobrowcu. Sołtysi obu wsi: Piotr Godlewski i Maciej Michalski zgodnie oceniają, że aby zachować bezpieczeństwo na drogach obu miejscowości konieczne jest wprowadzenie ograniczeń tonażowych na ul. Głównej (od Ronda Bitwy pod Gołkowem 1794) przez ul. Bobrowiecką i ul. Mazowiecką do nowego ronda przy ul. Żwirowej.

Ruch samochodów dostawczych – w tym TIRów – w tym rejonie systematycznie wzrasta. Oprócz hałasu i drgań – szczególnie dotkliwych na ul. Głównej w Bobrowcu, gdzie TIRy pokonują spowalniacze – problemem jest sygnalizacja przy Szkole Podstawowej nr 3, która jest skorelowana z radarowym pomiarem prędkości. Niestety wielu kierowców, w tym kierowców samochodów dostawczych, ignoruje sygnalizację i przekracza pasy pod szkołą na czerwonym świetle. W tych warunkach zapewnienie bezpieczeństwa uczniom dojeżdżającym z Kamionki, Bobrowca i Gołkowa jest praktycznie niemożliwe, bo ulica na wysokości szkoły jest bardzo wąska, system sygnalizacji świetlnej nie spełnia swojej roli a sunące samochody ciężarowe niemal zdmuchują dzieci z wąskiego chodnika.

Drugie hasło „Stop wycince drzew” dotyczy szczególnie Bobrowca. Ponad rok temu Rada Miasta przystąpiła do zmiany planu miejscowego dla tej miejscowości. Celem zmiany planu było powstrzymanie „patodeweloperki” czyli deweloperów, którzy wykorzystują luki w obowiązującym planie miejscowym by budować zabudowę szeregową na działkach nieraz mniejszych niż 200 m². Mimo zapewnień Burmistrza Daniela Putkiewicza plan miejscowy, który miał wejść w życie w wakacje, w życie nie wszedł. Każdy miesiąc zwłoki w uregulowaniu przepisów planistycznych w Bobrowcu oznacza wycinkę kolejnych drzew, pod intensywną zabudowę szeregową.

Mieszkańcy z niepokojem obserwują zmiany wprowadzane przez władze gminy. Okolica zmienia się w „Józefosław BIS” tyle że w Józefosławiu ulice służą ruchowi lokalnemu, a w Bobrowcu i Kamionce lokalnemu i tranzytowemu jednocześnie.

Petycja mieszkańców

Uprzejmie proszę o wsparcie inicjatywy ograniczenia tonażu samochodów przejeżdżających przez wsie Bobrowiec i Kamionka (woj. Mazowieckie, powiat Piaseczno). Miejscowości te są stosunkowo niewielkie, jednak o dużym zagęszczeniu zabudowy mieszkaniowej. Drogi i chodniki dla pieszych są wąskie. Niestety w ostatnich latach dramatycznie wzrosła liczba przejazdów samochodów typu TIR, szczególnie przez ulice Główną i Mazowiecką. Dosłownie domy się trzęsą podczas przejazdów tych pojazdów, nie wspominając o bezpieczeństwie rowerzystów i pieszych w tym dzieci poruszających się ciągami komunikacyjnymi. Kilka lat temu, przez obie miejscowości mogły przejeżdżać samochody o tonażu do 12T. W tej chwili nie ma żadnych ograniczeń, Nie rozumiem, dlaczego gmina Piaseczno i/lub starostwo w Piasecznie, remontując drogi, zmienili przepisy bez wcześniejszej konsultacji z mieszkańcami. Efektem tego jest ponad 100 Tirów przejeżdżających przez obie wsie – ponieważ skracają sobie drogi.

Domagamy się zatem ustanowienia zakazu przejazdu samochodów o tonażu powyżej 12 ton przez wsie Kamionka i Bobrowiec.

https://www.petycjeonline.com/ograniczenie_tonau_samochodow_przejedzajcych_przez_przez_wsie_bobrowiec_i_kamionk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *