AktualnościPowiat

Czeski kompromis

Czesi są najbardziej zokcydentalizowanym narodem słowiańskim, często pasowanym na Niemców Europy Środkowo-Wschodniej. Ich styl porozumiewania się jest na ogół powściągliwy. Najlepszy czas na spotkania w interesach to godziny między dziewiątą a dwunastą i między pierwszą a drugą po południu. 17 grudnia 2020 roku o godzinie dziewiątej, Rada Powiatu Piaseczyńskiego spotkała się, aby uchwalić budżet na rok 2021. Czy był to najlepszy kompromis dla mieszkańców powiatu piaseczyńskiego?

Dochody w budżecie roku 2021 mają wynieść – 298 milionów złotych, a wydatki, aż 313 milionów złotych. Deficyt wyniesie prawie 15 mln zł, na „janosikowe” powiat musi przeznaczyć rekordowe – 58,4 mln zł.

– Należy zauważyć, iż pomimo 127,7 mln zł, zapisanych po stronie dochodów z tytułu udziału w podatkach, – PIT i CIT, została powiatowi obliczona wpłata do budżetu państwa, w wysokości – 58,4 mln zł z tytułu tzw. „janosikowego”. Wysokość tej kwoty jest wyższa o ponad 4 mln zł, od „janosikowego” z 2020 roku – mówił podczas sesji budżetowej, Antoni Rosłon, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów.

Na zadania z zakresu pomocy społecznej powiat przeznaczy ponad 60 mln zł, z czego, aż 38 mln zł na funkcjonowanie domów pomocy społecznej.

Na inwestycje zostało przeznaczone – 33 mln zł.

Powstanie m.in. rondo w Piskórce oraz projekt chodnika między tym rondem a budowanym właśnie rondem w Krupiej Wólce, a także inne inwestycje na terenie gminy Prażmów na łączną kwotę – 3,36 mln zł.

Powiat Piaseczyński wybuduje także II etap ul. Szkolnej w Lesznowoli i zaprojektuje ścieżkę rowerową oraz odwodnienie ul. Krasickiego. W projekcie budżetu Zarząd Powiatu Piaseczyńskiego przewidział również środki na modernizację ul. Postępu i zakończenie rozpoczętej w tym roku ul. Masztowej. Na inwestycje na terenie gminy Lesznowola przeznaczone zostanie ponad 8 mln zł.

Przy budowlance w Górze Kalwarii rozpocznie się długo oczekiwana budowa hali sportowej, warsztatów szkolnych i łącznika między budynkami szkoły i internatu. Powiat planuje również przebudowę drogi na terenie byłej jednostki wojskowej, a także drogę w Sobikowie. Góra Kalwaria może być zadowolona, bo na inwestycje powiat przeznaczy na jej terenie blisko – 8 mln zł.

W Tarczynie powstanie rondo u zbiegu ul. Dobrowolskiego i Grójeckiej oraz projekty chodników: w Świętochowie, w Przypkach, w Janówku i nowa nawierzchnia na drodze powiatowej 2837W w Pracach Małych i Gąskach. Powiat zainwestuje w powiatowe drogi w Tarczynie, ponad – 2,5 mln zł.

Na granicy gmin Piaseczno i Konstancin-Jeziorna będzie kontynuowana budowa ul. Dworskiej oraz mostu na rzece Jeziorce, która pochłonie 4 mln zł z budżetu powiatu. Zarząd zaplanował też poprawę nawierzchni na drodze z Bielawy do Okrzeszyna za 1,5 mln zł.

– Ważnym elementem przyszłorocznego budżetu są inwestycje, które będą w fazie przygotowania dokumentacji projektowych, które w większości zlecimy w tym roku. Dlatego na to, w jakich rejonach będziemy inwestować trzeba patrzeć w trochę dłuższej perspektywie czasu – mówi Ksawery Gut, Starosta Piaseczyński.

– Analiza całego materiału dotycząca ostatecznej wersji projektu budżetu, oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej dokonana przez komisję, składa do oceny, iż ogólne wskaźniki są zadowalające. Należy podkreślić, że środki na wydatki bieżące, zabezpieczają wszystkie podstawowe zadania powiatu, w tym na wynagrodzenia, a ich wysokość pozwoli na podwyżki dla pracowników administracji, pomocy społecznej i oświaty. Cieszy fakt, że w 2021 roku zostały zagwarantowane środki w wysokości 34,4 mln zł na inwestycje. Co stanowi około 11% wszystkich wydatków. Jest to poziom wyższy o 5,5 mln zł od przeznaczonych na wydatki majątkowe w pierwszym budżecie roku 2020, czyli w wyjściowym, który uchwaliliśmy rok temu – dodawał, Antoni Rosłon, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów.

– Chciałbym w imieniu całego naszego klubu wyrazić ogromną satysfakcję. Bo po dwóch latach naszej wspólnej walki, wraz z mieszkańcami. Naszych nacisków, wysyłania interpelacji, wysłania wniosków, zapraszania mieszkańców na sesję. Wygląda na to, że Pan Ksawery Gut zauważył, że mamy więcej gmin w naszym powiecie. I to jest bardzo dobra wiadomość, tak na wstępie. Przypomnijmy, że pierwszy budżet inwestycyjny Pana Ksawerego Guta, jako Starosty, był w tym aspekcie inny… Wszyscy pamiętamy 600 tys. zł dla gminy Góra Kalwaria, 100 tys. zł dla gminy Prażmów. Podczas gdy inna gmina, równolegle otrzymała ok. 25 mln zł. Co ciekawe, wówczas nawet przedstawiciele tych dyskryminowanych gmin, z Platformy Obywatelskiej milczeli i głosowali za takim budżetem. Co pozostawię do oceny mieszkańcom… Nie mniej teraz cieszy fakt, że w połowie kadencji jest pod tym względem lepiej. Należy to odnotować i zauważyć. Jest to kolejny dowód na to, że z Panem Ksawerym Gutem należy rozmawiać twardo – zaprezentował stanowisku klubu Prawa i Sprawiedliwości w Powiecie Piaseczyński, Sergiusz Muszyński.

Czy budżet roku 2021 jest najlepszym kompromisem dla mieszkańców powiatu piaseczyńskiego?

– Każdy budżet to trudny kompromis. Gdyż potrzeby w każdej dziedzinie są znacznie większe od możliwości finansowych. Należy zauważyć, iż sposób finansowania powiatów jest daleki od ideału, gdyż nałożone na powiat zadania: sfinansowania oświaty, czy pomocy społecznej. Wymaga znacznego dofinansowania środkami własnymi, ze względu na zbyt niski poziom przekazywanych subwencji, dotacji, a przecież są to zadania rządowe i powinny być w pełni sfinansowane ze środków przekazywanych w formie subwencji i dotacji – podkreślał, Antoni Rosłon, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów.

Powiat Piaseczyński nadal nie jest w stanie spełnić wszystkich postulatów mieszkańców i zapewne tak będzie jeszcze przez wiele, wiele lat… Dlatego każdy budżet wymaga wielu kompromisów, gdyż środki finansowe, są nadal niewystarczające, aby spełnić wszystkie oczekiwania mieszkańców. W związku z tym Zarząd Powiatu Piaseczyńskiego, ale także radni, mają wiele dylematów, jak sprostać tym wyzwaniom i jak mądrze ułożyć strukturę wydatków, tak, aby rozwiązać przynajmniej te najważniejsze problemy nasze samorządu. Budżet roku 2021 jest czeskim kompromisem, gdyż nie tylko został osiągnięty w godzinach od dziewiątej do dwunastej, ale także został wypracowany w duchu wzajemnego zrozumienia i porozumienia, mimo różnych stanowisk i oczekiwań. 21 radnych zagłosowało za przyjęciem budżetu na rok 2021, a 7 radnych wstrzymało się od głosu.

Jeden komentarz do “Czeski kompromis

  • Nie zazdroszczę samorządowcom. Budżety gmin i powiatów i tak sa już wydrenowane przez świadczenia socjalne. A teraz jeszcze kwestie związane z koronawirusem. Nowy budżet będzie arcytrudny!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *