AktualnościLesznowolaNa luziePiasecznoPowiat

Żwirowy gościniec

Po naszym artykule pn. Ulica Rejonowa tonie w piachu i błocie, odezwali się do redakcji mieszkańcy Złotokłosu i Szczaków, którzy również walczą ze skutkami budowy nowej trasy S7 na powiatowych drogach. Najgorzej wygląda sytuacja na ulicy Mrokowskiej, ulicy Gościniec i ulicy Żwirowej. –  Są miejsca, gdzie asfalt jest mocno popękany, zarówno obok ogródków działkowych, jak i przy wyjazdach z budowy, czyli tam gdzie stoją znaki – STOP. – pisał do redakcji, Piotr Prawucki, lokalny działacz społeczny.

Mobile Alert

Mieszkańcy wiedzą najlepiej i wiedzą znacznie wcześniej od urzędników, jeśli coś w ich okolicy nie działa. Dlatego gmina Piaseczno uruchomiła aplikację – Mobile Alert, aby służby gminne mogły reagować, jak najsprawniej i jak najszybciej. Mobile Alert – służy mieszkańcom do szybkiego i prostego zgłaszania incydentów występujących na terenie gminy Piaseczno. W dniu 11 stycznia 2022 roku z aplikacji – Mobile Alert, skorzystali mieszkańcy Złotokłosu, którzy zauważyli olbrzymią wyrwę w ulicy Mrokowskiej w Szczakach. – Proszę o ostrożność i jednocześnie zgłaszanie przez aplikację – Mobile Alert, dziury w drodze, w ulicy Mrokowskiej w Szczakach przed samymi działkami. Ja już zgłosiłam, ale im więcej zgłoszeń, tym szybsza będzie interwencja służb. – pisała na portalu społecznościowym facebook, Ewa Urbańska, Radna Miasta i Gminy Piaseczno. Mimo że ulica Mrokowska nie podlega bezpośrednio gminie Piaseczno, ale Starostwu Powiatowemu w Piasecznie, droga po dwóch dniach została naprawiona przez Zarząd Dróg Powiatowych, o czym poinformowała radna w drugim komunikacie: „Niebezpieczna dziura w okolicach bazarku w Szczakach na ulicy Mrokowskiej, została załatana”. Bieżące naprawy zniszczonych nawierzchni przez samochody ciężarowe pędzące na i z budowy nowej trasy S7, to jedno. Drugie to zniszczona kostka brukowa na chodnikach, piach i błoto na przystankach autobusowych.

Masło orzechowe na ulicy

Wystarczy wspomnieć o dwóch przystankach: Orzechowa 01 i Orzechowa 02 w Woli Gołkowskiej, do których, aby dotrzeć potrzebne są co najmniej kalosze lub wodery. Chodnik zasypany jest piachem i błotem, a po deszczu, czy śniegu, w tej okolicy mamy do czynienia z wylanym na chodniku masłem orzechowym… Brud z budowy fragmentu S7 przy ulicy Gościniec, dotarł już nie tylko na ulicę Masztową w Kuleszówce, ale nawet do granic administracyjnych sołectwa Łazy… – Są brudne ze względu na poruszanie się po terenie budowy, gdzie drogi są piaszczyste, gdzie jest błoto i stąd pozostaje ta ziemia, ten piach na kołach pojazdów ciężarowych. Niestety trzeba zwrócić uwagę, że ładunek, który przewożą ciężarówki nie jest zakryty żadną plandeką. –  Po drodze jeździ samochód czyszczący, ale czyści on tylko nawierzchnię drogi, a co z chodnikami? – pyta Piotr Prawucki. Samochód czyszczący jeździ także po ulicy Gościniec w Woli Gołkowskiej, czy po ulicy Żwirowej we Władysławowie i Bobrowcu, ale niewiele to daje. Najgorzej sytuacja wygląda w momencie, kiedy nawierzchnia ulic jest mokra. Wtedy brud z okolic budowy nowej trasy S7, przenosi się nawet do 5 km, zwłaszcza tam, gdzie samochody ciężarowe pędzą z ładunkiem np. w kierunku Alei Krakowskiej, stąd w Łazach pojawił się piach i błoto…

Urzędnicy proszą o cierpliwość

– Chciałbym poprosić pana starostę, aby zmobilizował Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad lub bezpośrednio wykonawcę, aby te nasze drogi powiatowe nie były niszczone przez tego wykonawcę. To, co dzieje się w Woli Gołkowskiej i Szczakach. Przejeżdżam też często przez ulicę Żwirową i wykonawca po prostu robi coś, czego nie da się opisać… Rozległe błoto jest na długości 1,5 km od budowanej trasy. Chodniki są pełne błota i to nie jest błoto, zalegające 1-5 cm. To są po prostu całe hałdy błota! W związku z tym jest taka gorąca prośba, aby pan Starosta, jako właściciel drogi, zaradził coś, aby uciążliwość dla mieszkańców i przejeżdżających samochodów była, jak najmniejsza. – kierował prośbę do Starosty Guta, Antoni Rosłon, Radny Powiatu Piaseczyńskiego i Przewodniczący Komisji Finansów.

– Jak najbardziej zajmiemy się tym problemem. – odpowiadał na prośbę, Starosta Gut. – W pewnym stopniu jesteśmy ograniczeni, bo w ramach decyzji ZriD, część dróg została przejęta przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w zarząd, jeśli chodzi o miejsca skrzyżowań do pewnych momentów i nawet, w niektórych fragmentach będą nowe przebiegi dróg powiatowych. Jeżeli chodzi o kwestię zanieczyszczeń, to oczywiście tutaj podejmiemy środki, takie, jakie są możliwe. Jeśli chodzi o wszystkie nasze drogi, to są zinwentaryzowane, wspólnie z wykonawcą drogi S7. Część jest użyczona i po zakończeniu tej dużej budowy, wykonawca, to co zniszczy będzie musiał odtworzyć zgodnie z umową, którą podpisaliśmy na udostępnienie naszych dróg. – prezentował podpisane umowy, Ksawery Gut.

Niestety sytuacja drogowa nadal jest zła i to na trzech ww. odcinkach: na ulicy Rejonowej i ulicy Mrokowskiej, ulicy Gościniec i ulicy Żwirowej. Mieszkańcom pozostaje przeczekać jeszcze kilka miesięcy…

Foto: Piotr Prawucki
Foto: Piotr Prawucki

Zdjęcia: Piotr Prawucki

Rysunek: Tadeusz Krotos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *