AktualnościNa luziePiaseczno

Szkoła dla dziewcząt – widowisko multimedialne

15 maja 2021 roku Gmina Piaseczno wraz z Centrum Kultury w Piasecznie zaprosili na wyjątkową noc muzeów. Wyjątkową, bo po raz pierwszy od kilku miesięcy w wydarzeniach kulturalnych mogli uczestniczyć mieszkańcy. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów połączona została przeszłość i historia miasta wraz z nowoczesnością.

Dzięki niezwykłemu widowisku multimedialnemu cofnęliśmy się o ponad 100 lat, do czasów kiedy niezwykła kobieta – hrabina Cecylia Plater-Zyberkówna, założyła w Piasecznie, znaną w całym kraju, szkołę dla dziewcząt. Postać hrabianki i historię szkoły przybliżyła plenerowa wystawa – „Chyliczki – droga do nowoczesności”, oraz niezwykły pokaz Wideo Mappingu 3D, który został zaprezentowany mieszkańcom Piaseczna na fasadzie zabytkowego gmachu szkoły hrabianki.

Niezwykły budynek szkoły

W 1899 roku rozpoczęto budowę gmachu szkolnego, którą zakończoną w 1902 roku. Budynek wzniesiono w stylu nowoklasycystycznym z ozdobnym boniowaniem parteru. Ścianę frontową podzielono trzema ryzalitami, z centralnym zwieńczonym tympanonem. Wejście główne ozdobione zostało łukowatym zwieńczeniem ze ślimacznicami, poprzedzone schodami z tralkową balustradą. Na piętrze okna z opaskami i gzymsami. Od strony zachodniej na osi budynku ryzalit z tarasem. Na północnej ścianie budynku w niszy stanęła rzeźba św. Jozafata Kuncewicza.

Gmach szkoły otoczony jest dużym ogrodem spacerowym, owocowym i warzywnym. W pobliżu domu rozmieszczone są trawniki i dywany kwiatowe, dalej nieco szkółki drzew. Z frontu poza dziedzińcem i zabudowaniami gospodarczymi, otwiera się szeroka przestrzeń pól i łąk przerżniętych w oddali srebrną nicią rzeki Jeziorki.

Na tym niezwykłym budynku szkoły dla dziewcząt, podczas piaseczyńskiej Nocy Muzeów, wyświetlono pokaz Wideo Mapping 3D pt. Szkoła dla dziewcząt – widowisko multimedialne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *