AktualnościLesznowolaNa luziePiasecznoPowiat

Ruszyło piaseczyńskie metro

W wyborach samorządowych w 2006 roku, w powiecie piaseczyńskim wystartował Komitet Wyborczy Wyborców Klub Rozwoju Dróg i Metra do Piaseczna. Trzeba przyznać, że członkowie tego KWW byli prawdziwymi wizjonerami, bo po blisko 20 latach uruchomiono wreszcie metro do Piaseczna, jednak nie w formie kolejki podziemnej, dobrze nam znanej z Warszawy, ale w formie dwóch linii Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) S4 i S40. Oficjalna inauguracja nowych połączeń kolejowych odbyła się w dniu 13 marca br. w Klubie Seniora w budynku dworca PKP Piaseczno, a gośćmi burmistrza Piaseczna pana Daniela Putkiewicza byli: marszałek województwa mazowieckiego, pan Adam Struzik, prezydent m.st. Warszawy, pan Rafał Trzaskowski oraz zaproszeni goście, w tym samorządowcy: Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin i Marcin Jakubowski, burmistrz Mińska Mazowieckiego. Nie mogło zabraknąć na briefingu prasowym: Alana Beroud, prezesa SKM Warszawa i dyrektorki Zarządu Transportu Miejskiego, pani Katarzyny Strzegowskiej.

Zrównoważona mobilność w Warszawie i aglomeracji warszawskiej

Duże miasta europejskie stoją w korkach. Samochody generują ¼ gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Jeśli chcemy poprawić jakość naszego życia i sprawnie pokonywać drogę do pracy czy szkoły, to musi wdrażać idee zrównoważonej mobilności. Koncepcja zrównoważonej mobilności mówi o wyborach komunikacyjnych mieszkańców. Metropolia warszawska, do której należą: gmina Lesznowola i gmina Piaseczno, przygotowała Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, czyli SUMP (z ang. Sustainable Urban Mobility Plan). To dokument strategiczny, który ma służyć poprawie mobilności mieszkańców. Jest kontynuacją już wcześniej podejmowanych działań m.in. w zakresie rozwoju transportu publicznego. Tutaj można wspomnieć, choćby o uruchomieniu przez m.st. Warszawę ścieżek rowerowych wzdłuż ulicy Puławskiej, czy choćby o wytyczeniu buspasów na ww. ulicy. SUMP ma się przyczynić do zmniejszenia negatywnego wpływu transportu na środowisko. Warunkiem takich zmian jest zwiększenie roli środków transportu przyjaznemu środowisku. Takim transportem z pewnością są połączenia kolejowe. Stąd uruchomienie nowych linii SKM do i z Piaseczna przyczyni się do większej promocji transportu publicznego wśród mieszkańców podwarszawskich gmin: Lesznowola i Piaseczno, a także do zwiększenia oferty transportowej dla tych podróżnych.

– Bardzo się cieszę, bo zgodnie z obietnicami dzisiaj otwieramy kolejne połączenie SKM-ki z Piaseczna do Warszawy Głównej. Wczoraj otworzyliśmy, również linię do Wieliszewa. Odpowiadamy w ten sposób na wszystkie prośby naszych mieszkańców, ale oczywiście co najważniejsze wpisujemy się w plan zrównoważonej mobilności miejskiej, a bez tego planu trudno jest pozyskiwać pieniądze z Unii Europejskiej, na te wszystkie inwestycje, które są dla nas tak bardzo kluczowe. Chciałem przypomnieć, że zaczyna się już trzeci etap konsultacji społecznych na temat: planu zrównoważonej mobilności miejskiej, które zaczęły się 10 marca br. i potrwają do 6 kwietnia br. Zachęcam Państwa do tego, aby wziąć w nich udział. Naprawdę się cieszę, że mieszkańcy Piaseczna i okolic będą mieli dużo łatwiejszy dojazd do Warszawy, w pół godziny będą mogli się dostać do centrum miasta – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

foto: Prezydent Rafał Trzaskowski na otwarciu linii kolejowej S40 w Piasecznie.

– Bardzo się cieszę, że dzisiaj dochodzi do otwarcia nowego połączenia. Otwarcie tej linii ma istotne znaczenie w związku z planami Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK), modernizacji i remontu warszawskiej linii średnicowej (Warszawski Węzeł Kolejowy), to połączenie kolejowe przy remoncie linii średnicowej będzie miało znaczenie. W całym województwie mazowieckim mamy trzy spółki kolejowe, które w sumie przewożą blisko 100 milionów pasażerów rocznie. Mamy na warszawskim obszarze metropolitarnym wspólne rozwiązania, w tym wspólny bilet. Warszawa i Mazowsze dopłaca do transportu publicznego olbrzymie pieniądze, to są kwoty idące w miliardy złotych. Tylko dlatego mieszkańcy mogą mieć dostęp do kolei, bo jako samorządy dopłacamy olbrzymie pieniądze – podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

foto: Marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik w Piasecznie.

– Jest mi niezmienne miło, że mamy wreszcie więcej pociągów do Warszawy. Od lat o SKM-ce w Piasecznie się mówiło… Trwało to naprawdę długo… Tor odstawczy, zawrotka, remont torów, właściwie od 2006 roku było to planowane. Wreszcie się doczekaliśmy – dodaje Daniel Putkiewicz, burmistrz miasta i gminy Piaseczno.

foto: Burmistrz Daniel Putkiewicz na otwarciu linii kolejowej S40 w Piasecznie.

Od dnia 13 marca br. w Piasecznie i w Nowej Iwicznej mamy do dyspozycji dwie linie SKM. Linia S4 obsłuży trasę: Piaseczno-Wieliszew przez Warszawę Gdańską, w przyszłym roku, pociąg ma dojechać, aż do Zegrza Południowego. W ciągu zaledwie jednej godziny mieszkańcy Piaseczna i Nowej Iwicznej będą mogli dojechać nad Zegrze i korzystać z wód zalewu, a także z jego pięknych piaszczystych plaż. Druga linia S40 będzie obsługiwała trasę krótszą: Piaseczno-Warszawa Główna. Każdy kurs linii S4 i S40 jest realizowany raz w ciągu godziny. Na pasażerów czekają nowoczesne składy Impuls 2, które zapewniają komfortowe i ekologiczne podróżowanie. Do dyspozycji pasażerów są: pokładowe WI-FI, ładowarki USB, miejsca na rowery i automaty biletowe. W pociągach obowiązują bilety ZTM Warszawa.

foto: Nowoczesne składy Impuls 2 obsługujące linie SKM do i z Piaseczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *