AktualnościNa luziePiaseczno

Piaseczyńska Noc Muzeów 2023

Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej wraz z Urzędem Miasta i Gminy Piaseczno przygotowało dla mieszkańców i gości kolejną edycję – Piaseczyńskiej Nocy Muzeów. Dla zwiedzających czekało wiele atrakcji od przejazdów pociągów specjalnych na trasie: (Piaseczno-Złotokłos), (Złotokłos-Piaseczno), po możliwość podziwiania zabytkowych pojazdów samochodowych z Muzeum Techniki Radka Brzozowskiego.

Tegoroczna edycja Piaseczyńskiej Nocy Muzeów wystartowała o godz. 18. Na zwiedzających stację Piaseczno Miasto Wąskotorowe, czekało wiele atrakcji. Na terenie stacji zostały zaprezentowane samochody z kolekcji Muzeum Techniki Radka Brzozowskiego, wyjątkowego pasjonata motoryzacji i zabytkowych samochodów z Zalesia Górnego. Wzdłuż budynku dawnego dworca ustawiono na ekspozycji: przedwojennego Fiata 508, powojenną Warszawę 203, szwedzkiego Saaba 96, wschodnio-niemieckiego Wartburga 353, polską Syrenę 105, a także wyjątkowy ambulans Fiata 125p.

foto: Syrenka 105 na stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe.

Tradycyjnie nie mogło zabraknąć Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi”. Nasi rekonstruktorzy z Jazgarzewa, przygotowali repliki historycznych pojazdów: Renault CV22, ciężarówkę White 1916, półciężarówkę Ford T, a także sprzęt i wyposażenie wojskowe. O godz. 18:30 w chwili otwarcia wystawy Muzeum Piaseczna w organizacji pn. „Polski-Kolorowy”, dokonano salwy honorowej z armaty.

foto: Armata Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi”.
foto: Poczta Powstańcza na terenie kolejki wąskotorowej.

Muzeum Piaseczna – w organizacji, przygotowało dla zwiedzających pierwszą swoją wystawę czasową poświęconą Zakładom Kineskopowym „Unitra-Polkolor” w Piasecznie. Wystawę do 25 czerwca 2023 roku, będzie można oglądać na terenie stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe, bo znajduje się w Mobilnej Galerii Kolejowej. Na uroczystości odsłonięcia wystawy był obecny burmistrz Daniel Putkiewicz i dyrektor nowej instytucji kulturalnej w Piasecznie, pani Violetta Katarzyna Jarząbkowska. Warto przypomnieć, że Muzeum Piaseczna, będzie pełniło ważną rolę edukacyjną w upowszechnianiu lokalnej historii, poprzez wystawy stałe poświęcone historii miasta oraz wyróżniającym się postaciom: Franciszkowi Ryxowi, Cecylii Plater-Zyberkówny, Tadeuszowi Zawadzkiemu „Zośce”. Muzeum ma funkcjonować w trzech historycznych budynkach: starej plebanii przy Parafii św. Anny w Piasecznie, w parkowej „Poniatówce” i w zalesiańskim domu „Zośki”.

foto: Konferencja przed odsłonięciem wystawy czasowej Muzeum Piaseczna w organizacji. Od lewej: Michał Duraj (Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej), Daniel Putkiewicz (Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno, Violetta Katarzyna Jarząbkowska (Dyrektor Muzeum Piaseczna w organizacji).
foto: Otwarcie wystawy pn. „Polski-Kolorowy”.
foto: Telewizor kineskopowy Unitra.

Piaseczyńska Noc Muzeów kolejny rok z rzędu, okazała się olbrzymim sukcesem! Do tego stopnia, że Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej musiało uruchomić dodatkowy trzeci pociąg specjalny na trasie: (Piaseczno-Złotokłos), (Złotokłos-Piaseczno). Warto dodać, że na terenie stacji można było przejechać się wyjątkową drezyną i zwiedzać wraz z przewodnikiem, hale techniczne naszej wąskotorówki.

foto: Pozdrowienia dla wszystkich czytelników Wirtualnego Piaseczna.

Więcej zdjęć znajdziecie oczywiście na naszych facebookowych profilach Wirtualnego Piaseczna. Zachęcamy do oglądania i odwiedzania w sezonie naszej piaseczyńskiej kolejki wąskotorowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *